آیا کودکان ایرانی از موبوفوبیا رنج می برند؟

یکی از اعضای تیم تخصصی کودکان و نوجوانان انجمن ازدواج و خانواده در کیشور در خصوص وضعیت موبوفوبیا (ترس از دور شدن از تلفن همراه) در کودکان ایرانی، توضیح داد: اگرچه تحقیقات مکتوب در این زمینه انجام نشده است. انجام شده است، اما با توجه به تجربیات ما در مراکز مشاوره و کارهای بالینی و بالینی، از هر 10 کودک ایرانی مراجعه کننده به کلینیک، 8 کودک عادت بسیار قوی به استفاده از تلفن همراه دارند و بدون آن نمی توانند کاری انجام دهند.

دکتر آسیه اناری در گفت و گو با اسنا به بیان تعریفی از موبوفوبیا پرداخت و گفت: موبوفوبیا به معنای هر نوع ترس، استرس و هوشیاری است که افراد در زمان دوری از تلفن همراه خود دچار آن می شوند.

به گفته عضو کمیته تخصصی سازمان روانشناسی کودک و نوجوان بالی، سیستم روانشناسی و مشاوره کودک، زمانی که افراد دارای تلفن همراه با موبوفوبیا درگیر نباشند، این افراد نمی توانند احساس ترس، استرس و استرس خود را مدیریت کنند. نظارت شود و وضعیت آنها بدتر شود.

این روانشناس کودک و نوجوان بالیایی با بیان اینکه افراد مبتلا به “موبوفوبیا” در مکان هایی که تلفن همراه آنها دور است حضور نمی یابند، تصریح کرد: این افراد اغلب برای دور نشدن از تلفن همراه خود در خانه می مانند تا شارژ آن تلفن تمام شده است و شارژر را دور نگه دارید.

کودکانی که با موبایل می خوابند با موبایل بیدار می شوند و بدون موبایل غذا نمی خورند

اناری در بخشی دیگر از سخنان خود درباره وضعیت «موبوفوبیا» در کودکان ایرانی با تاکید بر اینکه پژوهش مکتوبی در این زمینه وجود ندارد و نمی توان آمار دقیقی در این باره داد، خاطرنشان کرد: با این حال ما بالینی داریم. و تجربه بالینی در مراکز مشاوره نشان می دهد که از هر 10 کودک ایرانی مراجعه کننده به مراکز مشاوره تقریبا 8 کودک عادت بسیار سنگینی به استفاده از تلفن همراه دارند. این کودکان با موبایل می خوابند، با موبایل بیدار می شوند و حتی بدون موبایل غذا نمی خورند. این کودکان بدون موبایل از خانه بیرون نمی روند و بدون موبایل نمی توانند در خانه بمانند.

این روانشناس یکی از دلایل افزایش تعداد کودکان مبتلا به «موبوفوبیا» (بر اساس مشاهدات بالینی) را مراجعه بیشتر خانواده ها به مراکز مشاوره برای درمان عنوان کرد و ادامه داد: بر اساس تعداد خانواده های دارای شکایت می توان گفت: از هر 10 کودک ایرانی که به کلینیک ما مراجعه می کنند، 8 کودک زمانی که از تلفن همراه خود دور می شوند علائم استرس شدید را نشان می دهند که به شکل های مختلف خود را نشان می دهد. این کودکان وابستگی شدیدی به تلفن همراه دارند و به سختی می توانند بدون تلفن همراه خود را سرگرم کنند، بنابراین خانواده های آنها برای درمان این مشکل به مراکز مشاوره مراجعه می کنند.

وی همچنین درباره علائم «موبوفوبیا» در کودکان افزود: اغلب کودکان مبتلا به «موبوفوبیا» بدون تلفن همراه سر سفره نمی آیند. بیشتر آنها در خانه می مانند و بدون موبایل حاضر به انجام هیچ کاری نیستند و حتی بدون موبایل هم نمی توانند در خانه بمانند و اگر از موبایل دور باشند وضعیتشان بدتر می شود. این کودکان حاضر نیستند از تلفن همراه به عنوان جایگزینی برای هر فعالیتی استفاده کنند.

به کودکان زیر 12 سال فکر کنید که بیش از 4 ساعت را با تلفن همراه خود می گذرانند

یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن روانشناسی کودکان و نوجوانان بالی همچنین گفت: کودکان مبتلا به “موبوفوبیا” همیشه مراقب تلفن همراه هستند و از آن برای انجام هر کاری از جمله بازی، تماشای فیلم، تماشای تلفن همراه استفاده می کنند. تصاویر و غیره

اناری ترس از دوری از تلفن همراه، همیشه در خانه ماندن برای داشتن شارژر، عصبی بودن و پرخاشگری به دلیل دوری از تلفن همراه را از علائم اصلی “موبوفوبیا” در کوکان دانست و تاکید کرد: اگر کودک زیر سن 12 سالگی روزانه بیش از 3 سال دارد اگر 4 ساعت بدون هدف و بدون توجیه مثلاً کلاس آنلاین از تلفن استفاده کند، می تواند بگوید که علائم «موبوفوبیا» مدرن وجود دارد.

این روانشناس همچنین تاکید کرد: والدین استفاده فرزندان از تلفن همراه را جدی بگیرند و آن را یک عادت تصور نکنند.

والدین “موبوفوبیا” دارند. کودکان «موبوفوبیا» دارند.

یکی از اعضای تیم تخصصی کودک و نوجوان در انجمن ازدواج و خانواده کیشور موبوفوبیا را دلیل ابتلای کودکان به آن دانست و توضیح داد: از جمله دلایل این امر این است که والدین گوشی را زود و بدون آن به فرزندان خود می دهند. قوانین از طرفی والدین برای اینکه راحت و آزاد باشند موبایل خود را در اختیار فرزندان خود قرار می دهند تا آنها سرگرم شوند. از سوی دیگر، والدین الگوی فرزندان هستند و وقتی والدین در تمام عمر از تلفن همراه استفاده می کنند، الگوی ناخواسته ای از استفاده بیش از حد از تلفن همراه برای فرزندان خود ایجاد می کنند.

از درد در دست، پا و گردن گرفته تا اختلال در تمرکز و پرخاشگری

یکی از اعضای کمیته تخصصی سازمان روانشناسی کودک و نوجوان بالی، سامانه روانشناسی و مشاوره جوانان، در مورد عوارض جسمی «موبوفوبیا» در کودکان نوشت ستون فقرات در حال حرکت است. همچنین مشکلات بینایی و چشمی نیز در آنجا دیده می شود. از سوی دیگر، «موبوفوبیا» نیز تأثیرات ساختاری بر مغز دارد. همانطور که تحقیقات عصب روانشناسی نشان داده است، استفاده بیش از حد از تلفن همراه بر بخش‌هایی از مغز تأثیر می‌گذارد و می‌تواند در دراز مدت منجر به بی‌توجهی، تمرکز، پرخاشگری و توجه منفی محیط خارجی شود.

وی معتقد است که کنترل هیجانی کودکان مبتلا به “موبوفوبیا” به دلیل استفاده زیاد از تلفن همراه در خطر است و به همین دلیل ارتباط این کودکان با دنیای بیرون قطع می شود و از سوی دیگر توجه و تمرکز به شدت کاهش می یابد.

این روانشناس کودک و نوجوان بالیایی ادامه داد: کودکان مبتلا به “موبوفوبیا” این عدم تمرکز و توجه را در مطالعه، محیط اجتماعی و حتی در روابط خود دارند و می توان گفت که چنین روابطی در دنیای واقعی ساخته نمی شود و مهارت های آنها به موقع و به درستی تقویت نمی شوند.

عضو هیأت مدیره انجمن روانشناسی کودکان و نوجوانان بالی با یادآوری لزوم درمان «موبوفوبیا» در کودکان خاطرنشان کرد: در عین حال نباید فراموش کرد که نمی توان گوشی را از روی گوشی خارج کرد. زندگی هر کسی جز بزرگسالان و کودکان و هدف درمان آن نیست. استفاده از تلفن همراه صحیح و در جای درست است.

کودک را به آرامی از تلفن همراه خارج کنید

اناری همچنین در بخشی از دیگر سخنان خود به موبوفوبیا پرداخت و گفت: در حال حاضر با کاهش ویروس کرونا و قابل کنترل کردن آن، والدین و فرزندان استفاده از تلفن همراه را کاهش دهند. کودکان بیشتری را در کلاس های حضوری ثبت نام کنید و کلاس های آنلاین را در اولویت قرار دهید. اگر والدین می دانند که وابستگی و اعتیاد کودکان به تلفن همراه افزایش یافته است، حتما باید فکری به حال خود کنند. اولین قدم این است که برای سرگرمی کودک به جای موبایل وسیله جایگزین داشته باشند و سپس به تدریج استفاده از تلفن همراه را برای کودک کم کنند، زیرا نمی توان دستگاه را به طور ناگهانی از کودک گرفت.

این روانشناس کودک و نوجوان اهل بالی در پایان سخنان خود گفت: اگر اعتیاد کودک به تلفن همراه با علائمی مانند بی خوابی و کم خوابی همراه باشد، حتما باید برای درمان از متخصصان کمک گرفت. اما نباید فراموش کرد که تا زمانی که گوشی موبایل جایگزینی پیدا نکند، کودکان به ناچار برای سرگرمی به سمت آن می روند و باید قوانینی برای استفاده از تلفن همراه در نظر گرفته شود.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما