اتحادیه عرب ممکن است آرای کافی برای بازگرداندن سوریه به جامعه داشته باشدCNN

ایمن صفدی، وزیر امور خارجه اردن معتقد است که آرای کافی در میان اعضای اتحادیه عرب برای بازگشت سوریه به این سازمان وجود دارد و افزود که این “تنها آغاز” پایان سیاسی به بحران سوریه است.

یک مقام ارشد دیپلماتیک به سی ان ان گفت، اعضای اتحادیه روز یکشنبه در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، درباره «برگرداندن تعلیق عضویت سوریه» رای خواهند داد.

این مقام به سی ان ان گفت که در صورت تایید عضویت سوریه، هیئت سوری در نشست سطح عالی اتحادیه عرب در 19 مه “به احتمال زیاد” به ریاست بشار اسد رئیس جمهور این کشور خواهد بود.

رئیس جمهور سوریه به دلیل سرکوب اعتراضات در سال 2011 توسط چندین کشور عربی تحریم شده بود، خشونتی که به بیش از یک دهه جنگ داخلی منجر شد.

صفدی گفت: «تمام جنبش در جهان عرب برای تلاش و ایفای نقش رهبری در تلاش‌ها برای پایان دادن به بحران سوریه در یک پس‌زمینه صورت گرفت، واقعیتی که در آن هیچ تلاش مؤثری برای حل بحران وجود نداشت». CNN. وی ادامه داد: «این تقریباً سیاست وضع موجود بود و سیاست وضع موجود فقط منجر به بیماری‌ها و درد و رنج بیشتر برای مردم سوریه و تهدیدهای فزاینده برای منطقه از جمله اردن شد.»

صفدی گفت که “همه” در اتحادیه عرب برای پایان دادن به بحران سوریه موافق هستند، اما در مورد اینکه بهترین رویکرد چیست، اختلافاتی وجود دارد.

بازگشت به اتحادیه عرب نمادین خواهد بود… اما در نهایت برای اینکه ما واقعاً به آن پایان دهیم [the crisis]ما باید اطمینان حاصل کنیم که کل جامعه بین‌المللی در جریان است، زیرا در پایان روز تحریم‌ها، تحریم‌های اروپا، تحریم‌های آمریکا وجود دارد و نیاز شدیدی به تلاش جهانی برای بازسازی وجود خواهد داشت. او اضافه کرد.

بازسازی سوریه با مخالفت کشورهای غربی مواجه شده است. به گفته ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ایالات متحده گفته است که “روابط خود را با رژیم اسد عادی نخواهد کرد و ما از عادی سازی دیگران با دمشق نیز حمایت نمی کنیم.”

پاتل در یک جلسه توجیهی روز چهارشنبه گفت: “ما این را به وفور برای شرکای خود روشن کرده ایم.” ایالات متحده بر این باور است که راه حل سیاسی که در قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل بیان شده است، تنها راه حل مناسب برای این درگیری در سوریه است.

وزیر امور خارجه این کشور در پاسخ به سوال سی ان ان که آیا اردن از حمایت آمریکا در تلاش برای بازگرداندن سوریه برخوردار است یا خیر، گفت که به این باور اعتقاد دارد و افزود که اردن و دیگر کشورهای عربی به طور مداوم در حال گفتگو با واشنگتن در این زمینه هستند و در تلاش برای یافتن راه حلی هستند. مطابق با قطعنامه سازمان ملل است.

وزرای خارجه سوریه، مصر، عراق، عربستان سعودی و اردن روز دوشنبه در امان پایتخت اردن برای عادی سازی روابط با سوریه گفتگو کردند. بر اساس بیانیه ای که پس از این دیدار منتشر شد، سوریه موافقت کرده است تا به قاچاق مواد مخدر در مرزهای خود با عراق و اردن پایان دهد.

صفدی به سی ان ان گفت بسیاری از مردم به دلیل بحران سوریه از جمله اردن متحمل عواقب شده اند و مطمئن خواهند شد که هر کاری که لازم باشد برای کاهش هر گونه تهدیدی برای امنیت اردن انجام خواهند داد.

ما تهدید قاچاق مواد مخدر را ساده نمی‌گیریم. اگر اقدامات موثری برای مهار آن تهدید ندیدیم، هر کاری را که لازم است برای مقابله با این تهدید انجام خواهیم داد، از جمله اقدام نظامی در داخل سوریه برای از بین بردن این تهدید بسیار خطرناک نه تنها در اردن، بلکه از طریق اردن به کشورهای خلیج فارس، سایر کشورهای عربی. کشورها و جهان.”

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما