اخبار مختصر 20 مارس 2023 |

این خبر مختصر از سازمان ملل است.

اگر هم اکنون اقدامی برای آب و هوا انجام دهیم، آینده پایدار همچنان امکان پذیر است – پانل آب و هوا

بر اساس گزارش اصلی هیئت بین دولتی سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوا (IPCC) که روز دوشنبه منتشر شد، “اگر ما اکنون اقدام کنیم، همچنان می توانیم آینده ای قابل زندگی برای همه تضمین کنیم.”

ارزیابی جدید اولین گزارش جامع از زمان توافق پاریس در مورد تغییرات آب و هوایی است که در سال 2015 به تصویب رسید.

دما در حال حاضر به 1.1 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن رسیده است که نتیجه بیش از یک قرن سوزاندن سوختهای فسیلی و انرژی ناپایدار و استفاده از زمین است. IPCC خاطرنشان می کند که این منجر به رویدادهای شدید آب و هوایی مکرر و شدید، با اثرات خطرناک فزاینده بر طبیعت و مردم، از جمله ناامنی چشمگیر غذا و آب شده است.

اگر قرار است دما تا 1.5 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی نگه داشته شود، این گزارش بیان می کند که کاهش عمیق، سریع و پایدار انتشار گازهای گلخانه ای در همه بخش ها در این دهه مورد نیاز است. نویسندگان آن خواستار «توسعه انعطاف پذیر آب و هوا» و افزایش سرمایه گذاری در آب و هوا هستند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی ویدئویی که روز دوشنبه منتشر شد، این گزارش را “راهنمای خنثی کردن بمب ساعتی آب و هوایی” توصیف کرد.

به طور خلاصه، جهان ما به اقدامات اقلیمی در همه جبهه ها نیاز دارد – همه چیز، همه جا، به یکباره. گوترش گفت.

خشکسالی سومالی ممکن است باعث مرگ 43000 نفر در سال گذشته شده باشد

با تحمل پنج فصل بارانی ناموفق متوالی در سومالی، «خشکسالی عمیق» ممکن است باعث مرگ بیش از 43000 نفر در سال 2022 شده باشد که نیمی از آنها در کودکان زیر پنج سال بوده است. این بر اساس یک مطالعه جدید توسط صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و وزارت بهداشت سومالی است که روز دوشنبه منتشر شد.

این مطالعه تخمین‌های گذشته‌نگر مرگ‌ومیر در سراسر سومالی را از ژانویه تا دسامبر 2022 ارائه می‌کند. براساس مدل‌های پیش‌بینی، همچنین تخمین می‌زند که تا 34200 نفر دیگر ممکن است بین ژانویه تا ژوئن 2023 جان خود را از دست بدهند.

بر اساس این مطالعه، “اگرچه در حال حاضر از قحطی جلوگیری شده است، اما بحران هنوز به پایان نرسیده است و در حال حاضر شدیدتر از بحران خشکسالی 2017-2018 است.”

خشکسالی پنج میلیون نفر را در ناامنی غذایی حاد و نزدیک به دو میلیون کودک را در خطر سوء تغذیه در سومالی قرار داده است. سازمان ملل به بیش از 2.6 میلیارد دلار برای ارائه کمک های بشردوستانه به 7.6 میلیون نفر در سال جاری نیاز دارد.

ایران: جنایات احتمالی علیه بشریت، عدم پاسخگویی – کارشناس ارشد حقوق

“جدی ترین نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته” از زمان مرگ جینا مهسا امینی در بازداشت پلیس در 25 سپتامبر 2022، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، رخ داده است. جواد رحمان روز دوشنبه گفت.

اینجا آقای رحمان در ارائه گزارش خود به شورای حقوق بشر:

«میزان و شدت تخلفات مقامات ایرانی، به ویژه پس از مرگ خانم. امینی به ارتکاب احتمالی جنایات بین المللی به ویژه جنایات علیه بشریت از قبیل قتل، حبس، ناپدید شدن اجباری، شکنجه، تجاوز جنسی و خشونت جنسی و آزار و اذیت اشاره می کند.

کارشناس مستقل منصوب شده از سوی سازمان ملل از تحقیقات “به اصطلاح” خانم خانم انتقاد کرد. مرگ امینی که “نه موثق و نه شفاف” بود و تاکید کرد که عاملان آن پاسخگو نبودند.

ام‌اس. او گفت که مرگ امینی “یک رویداد منفرد نبود”، بلکه “آخرین در یک سلسله طولانی خشونت شدید علیه زنان و دختران توسط مقامات ایرانی” بود.

دومینیکا توماشفسکا-مورتیمر، اخبار سازمان ملل

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما