اسناد لو رفته Uber تاکتیک های مشکوکی را نشان می دهد که برای فتح بازارهای جدید استفاده می شود

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

تحقیقات رسانه‌ای مشترک روز یکشنبه نشان داد که یک حافظه پنهان از فایل‌های محرمانه از شرکت اشتراک‌گذاری سواری اوبر، تاکتیک‌های اخلاقی مشکوک و بالقوه غیرقانونی را نشان می‌دهد که این شرکت برای دامن زدن به گسترش جهانی دیوانه‌کننده‌اش که تقریباً یک دهه پیش آغاز شد، استفاده کرد.

تحقیقاتی که ده‌ها سازمان خبری را شامل می‌شود، که «فایل‌های اوبر» نامیده می‌شود، نشان می‌دهد که مقامات این شرکت از واکنش‌های گاهی خشونت‌آمیز صنعت تاکسی‌سازی علیه رانندگان برای جلب حمایت استفاده می‌کنند و از مقامات نظارتی طفره می‌روند، زیرا به دنبال تسخیر بازارهای جدید در اوایل تاریخ بود.

این افشاگری ها که از 124000 سند بین سال های 2013 تا 2017 در ابتدا توسط روزنامه بریتانیایی گاردین به دست آمده و با کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی به اشتراک گذاشته شده است، آخرین ضربه برای شرکتی است که جنجال برانگیز است زیرا به یک نیروی مخرب در حمل و نقل محلی منفجر شده است.

این حافظه پنهان شامل مبادلات متنی و ایمیلی بین مدیران اجرایی است، با افراد برجسته از بنیانگذار و مدیر اجرایی سابق تراویس کالانیک، که در سال 2017 به دلیل اتهامات اعمال مدیریت وحشیانه و چندین مورد آزار و اذیت جنسی و روانی در شرکت مجبور به استعفا شد.

کالانیک در حالی که برای اعتراض متقابل در میان تظاهرات شدید در پاریس در سال 2016 علیه ورود اوبر به بازار فشار می آورد، به دیگر رهبران شرکت پیام داد: “خشونت تضمین کننده موفقیت است.”

واشنگتن پست، یکی از رسانه‌های درگیر در این تحقیقات، گزارش داد که گسترش سریع اوبر به رانندگان یارانه‌ای و کرایه‌های تخفیف‌خورده تکیه می‌کند که صنعت تاکسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، و «اغلب بدون دریافت مجوز برای فعالیت به عنوان تاکسی و سرویس‌های مختلف».

رانندگان در سراسر اروپا با انتقام‌جویی خشونت‌آمیز مواجه شدند، زیرا رانندگان تاکسی احساس می‌کردند معیشت آنها در خطر است. به گفته پست، تحقیقات نشان داد که «در برخی موارد، زمانی که رانندگان مورد حمله قرار می‌گرفتند، مدیران Uber به سرعت به سرمایه‌گذاری روی آوردند» تا به دنبال حمایت عمومی و نظارتی باشند.

به گزارش گاردین، اوبر تاکتیک‌های مشابهی را در کشورهای اروپایی از جمله بلژیک، هلند، اسپانیا و ایتالیا اتخاذ کرده است و رانندگان را بسیج کرده و آنها را تشویق می‌کند تا زمانی که قربانی خشونت می‌شوند به پلیس شکایت کنند تا از پوشش رسانه‌ای برای گرفتن امتیاز از آنها استفاده کند. مقامات.

سخنگوی Kalanick این یافته‌ها را قویاً رد کرد و آن را یک “برنامه غلط” خواند و گفت: “او هرگز پیشنهاد نکرد که Uber باید از خشونت به قیمت ایمنی راننده استفاده کند.”

با این حال، اوبر یکشنبه را به خاطر “اشتباهات” قبلی که توسط رهبری تحت نظر کالانیک انجام شده بود، مقصر دانست.

او با اشاره به اینکه دارا خسروشاهی، جایگزینش، گفت: «ما از دوران رویارویی به دوران همکاری منتقل شده‌ایم، و نشان می‌دهیم که می‌خواهیم پای میز مذاکره بیایم و با مخالفان سابق، از جمله اتحادیه‌های کارگری و شرکت‌های تاکسیرانی، نقاط مشترک پیدا کنیم. “وظیفه تغییر هر جنبه از نحوه عملکرد اوبر بود.”

‘کلید کشتار’

پست نوشت، این تحقیقات همچنین نشان داد که اوبر برای فرار از کاوش‌های نظارتی با استفاده از یک برتری تکنولوژیک کار می‌کرد.

این نمونه‌ای را توصیف می‌کند که Kalanick یک “سوئیچ کشتن” را برای قطع دسترسی از راه دور دستگاه‌های موجود در دفتر آمستردام به سیستم‌های داخلی Uber در طی یک حمله توسط مقامات، اجرا کرد.

او در ایمیلی به یکی از کارمندان نوشت: «لطفا هر چه سریعتر کلید kill را بزنید. “دسترسی باید در AMS (آمستردام) بسته شود.”

دوون اسپورجن، سخنگوی کالانیک، گفت که مدیر اجرایی سابق “هرگز هیچ گونه اقدام یا برنامه ای را که مانع اجرای عدالت در هیچ کشوری شود، مجوز نداد.”

او گفت که کالانیک «این سیستم‌ها را که توسط بخش‌های قانونی و انطباق راه‌اندازی شده‌اند ایجاد، هدایت یا نظارت نکرده است و هرگز در هیچ حوزه قضایی به دلیل ممانعت از اجرای عدالت یا هر جرم مرتبط متهم نشده است».

اما تحقیقات نشان داد که اقدامات اوبر قوانین را زیر پا می گذارد و مدیران از آن آگاه بودند و یکی به شوخی اشاره کرد که آنها «دزدان دریایی» شده اند.

این گزارش‌ها می‌گویند که این پرونده‌ها نشان می‌دهد که اوبر همچنین با دولت‌ها برای کمک به توسعه خود لابی کرده است و به ویژه متحدی را در امانوئل مکرون فرانسه پیدا کرده است که از سال 2014 تا 2016 وزیر اقتصاد بود و اکنون رئیس‌جمهور این کشور است.

این شرکت معتقد بود که ماکرون قانون‌گذاران را تشویق می‌کند تا در تفسیر قوانین محدودکننده فعالیت‌های شرکت «کمتر محافظه‌کار» عمل کنند.

مکرون حامی آشکار اوبر و به طور کلی ایده تبدیل فرانسه به یک “ملت نوپا” بود، اما اسناد فاش شده حاکی از آن است که حمایت وزیر حتی گاهی اوقات با سیاست های دولت چپ در تضاد بوده است.

این افشاگری ها خشم سیاستمداران چپ را برانگیخت و آنها پیوندهای اوبر-ماکرون را به عنوان مخالف “همه قوانین ما، همه حقوق اجتماعی ما و علیه حقوق کارگران” محکوم کردند و “غارت کشور” را محکوم کردند.

(AFP)

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما