انجمن سازمان ملل متحد در مورد جنگل ها: 5 نکته که باید بدانید

1. جنگل ها برای زندگی روی زمین ضروری هستند

جنگل ها 31 درصد از مساحت زمین را پوشش می دهند، بیش از 80 درصد از تنوع زیستی زمینی را در خود جای داده اند و کربن بیشتری نسبت به کل جو ذخیره می کنند.

وی گفت: جنگل ها یکی از با ارزش ترین اکوسیستم های زمین هستند لی جونهوا، معاون دبیرکل در امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل، در جلسه افتتاحیه انجمن. آنها همچنین یک شبکه اجتماعی و ایمنی حیاتی را از برخی جوامع تشکیل می دهند که برای غذا و درآمد به جنگل ها متکی هستند.»

دو دختر دانش آموز جوان در جنگلی در اندونزی قدم می زنند.

دو دختر دانش آموز جوان در جنگلی در اندونزی قدم می زنند.

2. از رفاه و معیشت ما حمایت می کنند

بیش از 1.6 میلیارد نفر برای امرار معاش، امرار معاش، اشتغال و درآمد به جنگل ها وابسته هستند. حدود دو میلیارد نفر، تقریباً یک سوم جمعیت جهان – و دو سوم خانواده ها در آفریقا – هنوز برای پخت و پز و گرمایش به سوخت چوب وابسته هستند.

جنگل‌ها نقش مهمی در مقابله با فقر، ارائه کار شایسته، و ترویج برابری جنسیتی دارند که همه برای پیشبرد اهداف توسعه پایدار (SDGs) ضروری است. لاچزارا استووا، رئیس شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC)، به انجمن گفت

گیاهی در جنگل های آمازون.

© CIFOR/Marlon del Aguila Guerrero

گیاهی در جنگل های آمازون.

3. جنگل های سالم از افراد سالم حمایت می کنند

جنگل ها و درختان هوا و آب پاکیزه را فراهم می کنند و صرف نظر از اینکه کجا زندگی می کنیم ما را حفظ می کنند. بیماری های زئونوز 75 درصد از کل بیماری های عفونی نوظهور را تشکیل می دهند و معمولاً زمانی رخ می دهند که مناظر طبیعی مانند جنگل ها پاکسازی می شوند. احیای جنگل‌ها و کاشت درختان بخش مهمی از رویکرد یکپارچه «یک سلامت» برای مردم، گونه‌ها و سیاره زمین است.

زفیرین مانیرتانگا، رئیس انجمن، گفت: «جنگل‌ها راه‌حل‌هایی را ارائه می‌دهند.

یکی از دلایل اصلی جنگل زدایی در بولیوی، گسترش کشاورزی مکانیزه است.

شمارش معکوس تصاویر آب و هوا/مارسلو پرز دل کارپیو

یکی از دلایل اصلی جنگل زدایی در بولیوی، گسترش کشاورزی مکانیزه است.

4. جنگل ها همچنان در خطر هستند

هر سال، ما همچنان 10 میلیون هکتار از جنگل‌ها را از دست می‌دهیم، مساحتی تقریباً به اندازه جمهوری کره. جنگل‌های جهان در معرض خطر قطع غیرقانونی یا ناپایدار، آتش‌سوزی جنگل‌ها، آلودگی، بیماری، آفات، تکه تکه شدن و تأثیرات تغییرات آب و هوایی از جمله طوفان‌های شدید و سایر رویدادهای آب‌وهوایی قرار دارند.

در منطقه احیای جنگل مرآ، چاد، کودکان در حال کاشت نهال اقاقیا برای آینده هستند.  در 50 سال گذشته، حوضه دریاچه چاد از 25000 کیلومتر مربع به 2000 کیلومتر مربع کاهش یافته است.

UNDP چاد/Jean Damascene Hakuzim

در منطقه احیای جنگل مرآ، چاد، کودکان در حال کاشت نهال اقاقیا برای آینده هستند. در 50 سال گذشته، حوضه دریاچه چاد از 25000 کیلومتر مربع به 2000 کیلومتر مربع کاهش یافته است.

5. احیای جنگل ها کلید یک آینده پایدار است

تخمین زده می شود که دو میلیارد هکتار از زمین های تخریب شده در سراسر جهان به طور بالقوه قابل احیا هستند. احیای جنگل‌های تخریب‌شده برای دستیابی به هدف سازمان ملل برای افزایش 3 درصدی مساحت جنگل‌های جهانی، در زمان ضرب‌الاجل 2030، حیاتی است. انجام این کار همچنین به کشورها کمک می کند تا مشاغل جدید ایجاد کنند، از فرسایش خاک جلوگیری کنند، از حوزه های آبخیز محافظت کنند، تغییرات آب و هوایی را کاهش دهند و از تنوع زیستی محافظت کنند. با توجه به مشارکت جنگل‌های مدیریت شده پایدار در دستیابی به اهداف توسعه پایدار (SDGs)، اهداف جهانی جنگل در برنامه استراتژیک سازمان ملل متحد برای جنگل‌ها (UNSPF)، بر اساس پیوند آنها با دستور کار 2030 برای توسعه پایدار تصور شد.

درباره نحوه کار سازمان ملل برای حفاظت از جنگل ها بیشتر بدانید اینجا.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما