sibnewbanner

اوکراین: گوترش از خروج اولین کشتی غلات برای کمک به کاهش بحران غذایی استقبال کرد |

کشتی رازونی، حامل محموله ای 26527 تنی ذرت، اولین کشتی باری است که از 26 فوریه، تنها چند روز پس از آغاز تهاجم روسیه، بندر اوکراینی در دریای سیاه را ترک می کند. این فرودگاه عازم بندر مدیترانه طرابلس در لبنان است.

“ضرورت بشردوستانه”

در بیانیه ای که سخنگوی وی، دبیر کل سازمان ملل متحد منتشر کرد آنتونیو گوترش گفت اطمینان از انتقال غلات و مواد غذایی موجود به بازارهای جهانی یک ضرورت بشردوستانه است.

این قرارداد توسط آقای “چشمه امید” لقب گرفت. گوترش زمانی که در 22 ژوئیه در شهر استانبول ترکیه امضا شد، “دستاورد جمعی” مرکز هماهنگی مشترک تازه تاسیس یا JCC است که در استانبول و تحت نظارت سازمان ملل و توسط نمایندگان این سه کشور راه اندازی شده است. دولت هایی که این قرارداد را امضا کردند که به طور رسمی به عنوان ابتکار غلات دریای سیاه شناخته می شود.

JCC در بیانیه‌ای اعلام کرد که با مختصات و محدودیت‌های خاص آنچه که آن را نامیده است، موافقت کرده است کریدور دریایی ایمن بشردوستانه، “و این جزئیات را مطابق با رویه های ناوبری بین المللی اعلام کرده است.”

“JCC دارد از همه شرکت کنندگان درخواست کرد تا ارتش مربوطه و سایر مقامات مربوطه را از این تصمیم برای اطمینان از عبور ایمن کشتی مطلع کنند

این طرح همچنین راه را برای رسیدن مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه به بازارهای جهانی هموار می کند که امید است همه این موارد به کاهش افزایش قیمت مواد غذایی در سراسر جهان کمک کند و از احتمال قحطی میلیون ها نفر در ماه های آینده جلوگیری کند.

از زمانی که قرارداد امضا شد، طرفین درگیر شدند “خستگی ناپذیر کار کرده اند” برای آغاز فرآیند حمل غلات و غلات به خارج از بنادر دریای سیاه اوکراین.

“اولین از بسیاری”

دبیر کل سازمان ملل به تلاش‌های آنها درود می‌فرستد و از رهبری ترکیه تشکر می‌کند.» در این بیانیه بلافاصله پس از خروج کشتی از بندر آمده است.

دبیرکل امیدوار است که این اولین کشتی از بسیاری از کشتی های تجاری باشد که مطابق با ابتکار حرکت می کنند. امضا شد، و این به ارمغان خواهد آورد ثبات و تسکین بسیار مورد نیاز برای امنیت غذایی جهانی به ویژه در شکننده ترین زمینه های بشردوستانه.»

این بیانیه می افزاید که آژانس غذای اضطراری سازمان ملل، WFP، که یکی از مشتریان عمده غلات و غلات اوکراین است، در حال برنامه ریزی برای خرید، بارگیری و ارسال اولیه است. 30000 تن گندم از اوکراین در یک کشتی اجاره شده توسط سازمان ملل.

به امید صلح پایدار

در مورد این محموله خطاب به خبرنگاران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، آقای. گوترش گفت که کشتی با دو کالای کمبود، “ذرت و امید” بارگیری شده است.

مردمی که در آستانه قحطی هستند، برای ادامه حیات به این توافقات نیاز دارند. کشورهایی که در آستانه ورشکستگی قرار دارند، برای اینکه اقتصاد خود را زنده نگه دارند، به این توافق نامه ها نیاز دارند.»

دبیرکل سازمان ملل گفت، در حالی که “جنگ غم انگیز همچنان ادامه دارد”، سازمان ملل هر روز به کار خود ادامه می دهد تا “به مردم اوکراین و کسانی که از اثرات درگیری در سراسر جهان رنج می برند، کمک کند.”

او گفت «جنگ باید پایان یابد و صلح باید مطابق با منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی برقرار شود.

امیدوارم اخبار امروز بتواند گامی به سوی این هدف، برای مردم اوکراین و فدراسیون روسیه و برای جهان باشد.»

کشتی چارتر WFP

سخنگو استفان دوجاریک گفت که جزئیات بیشتری از برنامه جهانی غذا در روزهای آینده منتشر خواهد شد.

بر اساس گزارش‌های خبری، مقامات ترکیه به صراحت اعلام کردند که محموله‌های بیشتری از غلات در هفته‌های آینده برنامه‌ریزی شده است و سفرهای بیشتری باید با خیال راحت و با موفقیت انجام شود تا منابع غذایی بسیار مورد نیاز تغییر کند.

بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، اوکراین و روسیه نزدیک به یک سوم واردات جهانی گندم را به خود اختصاص می دهند و این دو کشور سالانه بیش از 45 میلیون تن گندم را تامین می کنند.

ابتکار غلات امکان صادرات قابل توجهی از اودسا، چرنومورسک و یوژنی را فراهم می کند. تیم‌های بازرسی بارگیری غلات را در بنادر نظارت خواهند کرد و کشتی‌های خلبان اوکراینی کشتی‌ها را از طریق دریای سیاه هدایت می‌کنند و پس از آن کشتی‌ها را از طریق تنگه بسفر، عبور از استانبول، در امتداد یک کریدور توافق‌شده حرکت می‌کنند.

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما