sibnewbanner

بادگیر ماسکن دربرزخ; هر متر مسکن در تهران 43.7 میلیون تومان!

تاثیر جریان تغییرات قیمت ارز، این روزها در قالب امتناع فروشندگان خانه از فروشنده نیز نمایان شده است. دلالان ملکی در تهران می گویند اگرچه بازار ملک در رکود است، اما فروشنده در سمت عرضه محتاط است. پس از این اصلاح قیمت کاهش یافته است.

به گزارش اسنا، مشاوران املاک از رکود در بازار مسکن خبر می دهند. در صورتی که معدود معاملاتی که قبلاً انجام می شد نیز در وضعیت نابسامانی قرار داشتند، می توان عنوان مشکل جدید را یادآوری کرد.

بازار مسکن از تیرماه دچار سردرگمی شده و رشد قیمت آن تقریبا متوقف شده است. اما از ابتدای فروردین، هم عرضه و هم تقاضا تا حدودی غیرفعال بوده است. برخی از فروشندگان قیمت های پیشنهادی خود را حدود 5 درصد افزایش داده اند. این در حالی است که هیچ خریدی در بازار وجود ندارد. در واقع قیمت ها در برخی مناطق به صورت اسمی افزایش یافته است.

یکی از مشاوران املاک شمال تهران درباره وضعیت فعلی بازار مسکن به اسنا گفت: در حال حاضر بازار مسکن وارد بازار شده و کمتر مردمی به خرید و فروش آن می پردازند. وقتی مقدار دلار تکان می خورد، آنها می خرند و دستشان را روی اثاثیه می گذارند تا ببینند اوضاع چطور پیش می رود. البته در این بازار تعداد فروشندگان بسیار بیشتر از خریداران است اما به هر حال برخی افراد محافظه کار از فروش امتناع می کنند. برخی دیگر نیز قیمت های کمی خود را افزایش دادند. دلالان بر این باورند که تغییرات در بازار ارز و بورس ممکن است بر بازار کشور تأثیر بگذارد.

کردی‌ی ملکی عدیه در جوب شرک تهران نیز گفت: نمی‌توانم بگویم فروشنده وجود ندارد. فروشنده هست ولی تا معامله انجام نشود قیمت ها کاهش نمی یابد. بازار مسکن بازار امنی است که از سرمایه در برابر تورم محافظت می کند. طرف با خودش می گوید اگر خانه را مبله کنم پولم را کجا بگذارم تا ارزش پولم حفظ شود؟ بنابراین او فعلاً خودداری می کند. خریدار نیز توان خرید آن را ندارد. البته معاملات نسبت به ماه گذشته اندکی افزایش یافته است اما محسوس نیست. تعداد معاملات احتمالا حدود 10 درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به افزایش قیمت برخی مصالح ساختمانی گفت: گرانی و فلز در روزهای اخیر گران شده است چرا که با دلار بالا و پایین می شود. Юнолит نیز ظاهراً قیمتی متورم دارد. تولیدکنندگان این افزایش ها را بر اساس قیمت واحدهای کلیددار محاسبه می کنند. اگر واحدهای نیمه تمام وارد بازار شوند قطعا قیمت آنها متفاوت خواهد بود.

اشکان از مشاوران املاک غرب تهران نیز گفت: به خاطر موضوع دلار مسکن فروشنده کاهش یافته و در حال حاضر بیشتر وجوه به سمت بازارهای موازی رفته است. سرمایه به مسیر کشور نرسیده است، اما جریان آن کشور را تحت تأثیر قرار می دهد. ممکن است در فاز دوم سرمایه به این سمت بیاید اما هنوز سرمایه به بازار مسکن هجوم نیاورده است. در یک کلام می توانم بگویم رکود در بالای بازار شروع شده و وضعیت خرید و فروش جالب نیست.

محل بازار

سرنوشت احتمالی مسکن و بازارهای موازی در آینده

عباس زینلی کارشناس بازار املاک گفت: در بازار واقعی عرضه و تقاضا متناسب با یکدیگر هستند. اما اگر سیاست های کنترلی دقیق و سیستماتیک برای کنترل عرضه و تقاضا وجود نداشته باشد، فنر در بازارها رها می شود.

وی افزود: در حال حاضر گمان می رود تغییراتی در قیمت ارز ایجاد شود. بنابراین ممکن است در شش ماه آینده مقداری سرمایه از بخش‌های تولیدی یا سپرده‌های بانکی به بازارهای موازی منتقل شود.

زینلی درباره تاثیر نوسانات احتمالی در بازارهای رقیب بازار مسکن گفت: بازار مسکن دچار رکود شده و احتمالا این روند تا پایان سال ادامه خواهد داشت. من احساس می کنم نباید تغییر ناهمواری داشته باشیم و این روند فعلی تا پایان سال ادامه خواهد داشت. در چنین شرایطی قیمت خانه کاهش نمی یابد، اما در صورت افزایش شدید قیمت آن کاهش می یابد. در حال حاضر بسیاری از افرادی که قصد راه اندازی پروژه ها را داشتند به بازارهای موازی رفته اند تا سودهای کوتاه مدت داشته باشند.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: مسکن، ارز، طلا و بورس چهار بازار رقیب هستند که معمولا تغییرات خود را در میان مدت و بلندمدت منعکس می کنند. در برخی موارد، اثرات بازارها بر یکدیگر فوری است. یعنی ممکن است زمانی که سرمایه به سمت دلار حرکت می کند مسکن متوقف شود اما در نهایت تاخیر را جبران کند.

وی راه حل تعادل بخشی بخش های اقتصادی را با ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا دانست و افزود: در حال حاضر با عدم تعادل در بازارها مواجه هستیم و این بخش ها نیز وضعیت مشابهی دارند. زمانی که تولید صنایع و بخش های تولیدی وضعیت مناسبی نداشته باشد و یا تامین کافی را نداشته باشد، قیمت سهام در بورس نیز دچار نوسان می شود. از آن طرف مداخلاتی در بورس صورت می گیرد که از نوع مداخلات در بازار طلا و ارز است. این اقدامات اثر ریشه ای ندارد.

این کارشناس بازار ادامه داد: سرمایه گذار به سرعت شکاف ایجاد می کند و در آن سمت حرکت می کند; زیرا بهره کوتاه مدت است. در یک دوره بازار سهام بالا می رود و سرمایه در آن سمت جریان می یابد. این وضعیت در بازار مسکن اتفاق می افتد و در بازار این اتفاق می افتد. در ایران هیچکس در بلندمدت در بورس سرمایه گذاری نمی کند. همه می خواهند به سرعت پول در بیاورند. این امر منجر به خروج سریع از یک بازار و ورود سریع به بازار دیگر می شود.

هر متر مسکن در تهران 43.7 میلیون تومان است

روند کاهشی رشد ماهانه قیمت در بازار مسکن تهران که از تیرماه امسال آغاز شده بود، بر اساس گزارش دو متولی ادامه یافت. براساس اعلام بانک مرکزی، متوسط ​​قیمت هر مترمربع خانه در تهران به متری 43.7 میلیون تومان رسید که نسبت به ماه قبل 1.2 درصد و نسبت به ماه قبل 38.2 درصد افزایش داشته است. همچنین مرکز آمار میانگین وزنی قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران را 46.4 میلیون و متوسط ​​قیمت محاسبه شده را 44.3 میلیون تومان اعلام کرد. بر اساس گزارش بانک مرکزی، تعداد معاملات 5.4 هزار فقره بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل 10.2 درصد و یک درصد کاهش داشته است.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما