بچه را به تشییع جنازه ببریم؟

صحيح بودن يا نبودن بردن كودك به مراسم تدفين به عوامل مختلفي از جمله سن، رابطه او با فرد فوت شده و اصرار او براي حضور در مراسم ختم بستگي دارد.

به گزارش ارنا، بسیاری از پدر و مادرها فکر می کنند فرزندشان کوچک است و هیچ چیز جذب او نمی شود و به همین دلیل او را به مراسم ختم می برند. در حالی که کودکان یکی از آسیب‌پذیرترین گروه‌ها هستند، حتی پس از شنیدن خبر فوت یکی از عزیزان، ممکن است دچار استرس و اضطراب شوند. بنابراین توجه به برخی عوامل از جمله سن کودک یکی از موارد مهمی است که والدین قبل از حضور در مراسم ختم کودک باید به آن توجه کنند.

دکتر محمد پارسا عزیزی، متخصص روان درمانی کودک و عضو هیأت علمی دانشگاه در رابطه با سن کودکان برای شرکت در مراسم خاکسپاری می گوید: «کودک یک کلمه کلی است و برای اینکه نظر خود را در از این نظر، کودکان را باید حداقل به سه دسته زیر 3، 3 تا 5 سال و 5 تا 7 سال تقسیم کنیم.

عزیزی ادامه می دهد: در سنین زیر 3 سال چون دوران حسی-حرکتی است، ذهن و تفکر کودکان به حواس پنج گانه حساس تر است. بنابراین، توضیح هر مشکلی برای کودکان باید از طریق حواس باشد. کودکان تا 3 سالگی نمی توانند از دست دادن و مرگ را درک کنند. بنابراین توضیح مرگ برای کودکان زیر 3 سال باید بسیار کوتاه، ساده و دقیق باشد. با این توضیحات قطعا بردن این کودکان به مراسم ختم بی فایده است و همچنین بسیار مضر است و بهتر است از بردن کودکان به این مراسم خودداری شود.

به گفته عزیزی، در سنین 3 تا 5 سالگی تقریباً شرایط یکسان است، اما میزان شدت آسیبی که در این سن از حضور در مراسم ختم به کودک وارد می شود، بیشتر است، زیرا در این سن، کودک فراتر از یک دوره حسی حرکتی است مرحله ای وجود دارد که به شدت درگیر افکار است و این افکار اکثرا منفی هستند.

این روانشناس کودک در رابطه با حضور کودکان در مراسم ترحیم در سنین 5 تا 7 سالگی می گوید: هر چند در سنین 5 تا 7 سالگی از شدت فکر کودکان کاسته می شود اما باز هم کودکان درگیر افکار هستند. و به دلیل ماهیت منفی افکار نسبت به خود و دنیا و مردم احساس بدی می کنند.

به عبارت دیگر در این سن کودک چون خودمحور است هر اتفاقی را که در دنیا می افتد به خودش نسبت می دهد. بنابراین ممکن است حضور کودک در مراسم خاکسپاری باعث شود که خود را عامل مرگش بداند و از طرفی افکار منفی مشکلاتی را برای کودک ایجاد کند که در این مرحله از رشد می توان مشکلاتی را ایجاد کرد.

عزیزم

عزیزی تاکید می کند: هر چه تعداد کودکان کمتری تا سن 7 سالگی در مراسم ترحیم شرکت کنیم، بهتر است، زیرا تصور کودکان در مورد مشکلات عینی است و مشکل نیازهای آنها اهمیت بیشتری دارد.

جملاتی که تخیل کودکان را نسبت به مرگ افزایش می دهد

برخی از والدین در مورد مرگ اقوام نزدیک مانند پدر، مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ صحبت نمی کنند و به کودک توضیح می دهند که فلانی پیش خدا رفته، به خواب ابدی رفته است، در آرامش می خوابد و به او آرامش می دهد. کودک با چنین توضیحاتی; عزیزی در این باره می گوید: «این توضیحات برای کودکان زیر 7 سال می تواند قوه تخیل کودک را بسیار افزایش دهد. این جملات مفاهیمی هستند که بچه ها نمی توانند آن ها را بفهمند، بنابراین باید از کلمات عینی برای کودکان استفاده کرد، مثلاً این درخت یا این گل عمر طولانی دارد که در ابتدا شاداب و با نشاط است و پس از مدتی طراوت و طراوت آن است. ناپدید می شوند و ممکن است پجمرده شود، در مدر همینها هم هیمی‌افتد. بنابراین می توانید با توضیحاتی بسیار ساده و کوتاه، مشکل واقعی مرگ و فقدان را برای کودکان توضیح دهید.»

این معلم دانشگاه درباره تبیین مفاهیم بهشت ​​و جهنم برای کودکان می گوید: بچه ها نمی توانند تصوری از بهشت ​​و جهنم داشته باشند زیرا به مرحله انتزاعی نرسیده اند و همچنان مشغول تخیل هستند. در عین حال گاهی در مسائل معنوی به بچه ها می گوییم فلانی چون آدم خوب بود به خدا رفت و الان در بهشت ​​است اما با این جملات این توهم را در کودک ایجاد می کنیم که هر لحظه که ممکن است شخص برگردد، و بس. ما کودکان را تشویق می کنیم که خیال پردازی کنند.»

عزیزی با بیان اینکه صحبت از مسائل معنوی و دینی می تواند به بچه ها آسیب برساند و گاهی بچه ها تا آخر عمر با این افکار زندگی می کنند، می گوید: در این مورد مشتری داشتم که به بچه می گفت چون پدرش مرد خوبی بود. فوت کرد. این جمله باعث شد این کودک خودش را با افکار کودکی تصور کند. به همین دلیل چون خود را آدم خوبی می دانست، خودکشی کرد و این تصادف نتیجه نوع کلمات و جملاتی بود که برای کودک به کار می رفت.

والدین باید مراقب احساسات خود باشند

عزیزی به والدین توصیه می کند احساسات خود را در اطراف کودک کنترل کنند: برای والدینی که نسبت به مرگ عزیزانشان بیش از حد واکنش نشان می دهند، طبیعی است که کودکان بیش از حد واکنش نشان دهند، بنابراین والدین حداقل در حضور کودکان بیش از حد واکنش نشان ندهند و سرعت های دیوانه کننده ای داشته باشند.

وی با اشاره به نیازهای کودک می گوید: «کودک پدر و مادر خود را به عنوان فردی می بیند که نیازهای او را برآورده می کند; بنابراین اگر نیازهای کودک با فوت پدر یا مادرش به درستی برآورده شود و نقش پدر یا مادر به گونه ای دیگر محقق شود، او می تواند مرگ پدر یا مادر خود را بسیار راحت تر درک کند و با آن برخورد کند. با آن.

عزیزم

به بچه ها دروغ نگویید

عزیزی در رابطه با توضیح مرگ برای کودکان می گوید: «وقتی بچه ها از ما سوال می پرسند، پاسخ های بسیار کوتاه و آسان به آنها می دهیم، مثل پدر/مادرمان، نه برمی گردیم و نه بدون آن زندگی می کنیم. پدر/مادر ما دیگر; در عوض به او رضایتی بدهیم که من در کنار شما هستم و من کار شما را انجام می دهم و نیاز شما را برآورده می کنم. بنابراین پاسخ ها باید کوتاه باشد و کودک را در افکارش منتظر نگذاریم. اگر این مشکل را همزمان برای او تمام کنیم و به او بفهمانیم که تمام شده است، تداوم تخیل کودک به او آسیبی نمی رساند».

این روانشناس با بیان اینکه برای درک بهتر شرایط از طریق کودک باید اعضای خانواده دور آنها جمع شوند و علت مرگ را خیلی ساده جلوی کودک توضیح دهند، می گوید: «تکمیل این کار دو مزیت دارد. اولاً واقعیت آشکار می شود و ثانیاً وقتی کودک می بیند که دیگران نیز ناراحت هستند و گریه می کنند، پذیرش و درک شرایط برای او بسیار آسان می شود.

برای نوزاد آماده شوید

به گفته عزیزی، زمانی که کودک اصرار به شرکت در مراسم خاکسپاری دارد یا امکان رها کردن کودک در مقابل دیدگان وجود ندارد، باید قبل از حضور در مراسم، آمادگی روحی و روانی را داشته باشد. مثلاً در موردی که وقتی مردم می میرند آنها را در خاک دفن می کنند و برایشان سنگ قبر درست می کنند، توضیح دهید.

با وجود تمهیداتی که برای کودک ایجاد کرده اید، مطمئن شوید که شرکت کودکان در رختشویخانه و تماشای مراسم تشییع جنازه یکی از مصادیق نقض حقوق کودک است.

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما