بیلی مور، مربی قهرمانان بسکتبال زنان در ۷۹ سالگی درگذشت

بیلی مور، مربی بسکتبال زنان کالج تالار مشاهیر که اولین کسی بود که دو مدرسه مختلف را به مسابقات قهرمانی ملی برد، روز پنجشنبه در خانه خود در فولرتون کالیفرنیا درگذشت. او 79 ساله بود.

مرگ او در بیانیه ای در وب سایت UCLA Athletics اعلام شد. یکی از سخنگویان UCLA Athletics گفت که او به مولتیپل میلوما مبتلا شده است.

مور تنها 26 سال داشت که در سال 1969 به عنوان سرمربی تیم بسکتبال زنان ایالت کالیفرنیا-فولرتون انتخاب شد، زمانی که بازی زنان تنها یک اتفاق کوتاه در صحنه بسکتبال کالج بود. او در کال-فولرتون موفق شد و در سال 1970 در مسابقات قهرمانی CIAW (کمیسیون دو و میدانی بین دانشگاهی برای زنان) با پیروزی بر کالج ایالتی وست چستر پنسیلوانیا در فینال، مربیگری کرد.

مور سرمربی اولین تیم بسکتبال زنان ایالات متحده بود که در المپیک شرکت کرد و این تیم را به مدال نقره در بازی‌های 1976 مونترال رساند. تیم او شامل بازیکنان ستاره نانسی لیبرمن، آن مایرز و پت هد بود که بعدها مربی تالار مشاهیر پت سامیت بود.

مور سرمربی اولین تیم بسکتبال زنان UCLA شد، تیمی که برای فصل 1977-1978 روی زمین نشست، پنج سال پس از تصویب آنچه کنگره به عنوان عنوان IX شناخته شد، که مدارس و سایر مؤسسات آموزشی را از تبعیض علیه دانش آموزان و کارکنان منع می کند. بر اساس جنسیت

اولین تیم Bruins او رکورد 27-3 را به ثبت رساند و مریلند را با نتیجه 90-74 در زمین خانگی Bruins، Paulley Pavilion، برای قهرمانی AIAW (انجمن دو و میدانی بین دانشگاهی برای زنان) شکست داد، سازمانی که در سال 1971 تاسیس شد. جانشین CIAW

پیروزی بروینز – که جرقه آن را آن مایرز، یک مرد چهار بار آمریکایی، با 20 امتیاز، 10 ریباند و 8 توپ ربایی، برانگیخت – به تسلط دو مدرسه کوچک بسکتبال زنان، یعنی دلتا ایالت می سی سی پی و ایماکولاتای پنسیلوانیا پایان داد. به نوبت شش دوره قبلی قهرمانی کشور را به دست آورده بود. و باعث توسعه بودجه های کلان برای بازی زنان شد.

اما NCAA تا سال 1982 بسکتبال زنان را تحت نظارت خود قرار نداد.

مایرز و دنیس کری که برای مور نیز بازی می کرد، تبدیل به تالار مشاهیر شدند. در 16 فصل مور در UCLA، هر تیم 296-191 پیش رفت. او هشتمین مربی تاریخ بسکتبال زنان شد که به رکورد 400 برد رسید و رکورد کلی 436-196 را به ثبت رساند.

او در سال 1999 به تالار مشاهیر بسکتبال نایسمیت و تالار مشاهیر بسکتبال زنان راه یافت.

مور همچنین کمک مربی تیم های زنان آمریکا بود که در بازی های دانشگاه جهانی 1973 در مسکو و بازی های پان امریکن 1975 در مکزیکو سیتی شرکت کردند. او پس از فصل 1992-93 UCLA، زمانی که بروین رکورد 13-14 را داشت، از مربیگری بازنشسته شد.

بیلی ژان مور در 5 مه 1943 در Humansville، Mo.، شهری کوچک در بخش مرکزی غربی ایالت، به دنیا آمد. خانواده او در جوانی به کانزاس نقل مکان کردند.

پدرش مربی بسکتبال دخترانه و پسرانه بود، اما دبیرستان کوچکی که او در توپکا تحصیل کرد، تیم های ورزشی نداشت، بنابراین او برای تیمی بازی می کرد که توسط یک شرکت گوشت حمایت می شد. او قبل از اینکه به عنوان سرمربی در Cal-Fullerton استخدام شود، دستیار مربی در دانشگاه ایلینوی جنوبی بود.

اطلاعات در مورد بازماندگان بلافاصله در دسترس نبود.

در مصاحبه ای با وب سایت Hoops HD در سال 2020، از مور پرسیده شد که آیا فکر می کند مربی دیگری هرگز با رکورد او در بردن دو مدرسه مختلف به عنوان قهرمانی بسکتبال ملی برابری کند یا خیر.

من فکر می کنم شخص دیگری این کار را در آینده انجام خواهد داد.” “با ظهور عنوان IX، من فکر کردم که تا زمانی که کنفرانس های بزرگ شروع به تسلط بر بسکتبال زنان کنند، مسئله زمان است. مدتی طول کشید تا عنوان IX تأثیر بگذارد. قبل از آن مدارس کوچکی مانند Immaculata/Delta State بودند، اما اکنون فقط تیم های کنفرانس قدرت هستند.

مور پس از بازنشستگی از مربیگری، مشاور یا مربی تیم‌ها و اردوهای بسکتبال کالج بود.

من حدود 27 سال را در برنامه تنسی گذراندم و به تمام مسابقات آنها در NCAA رفتم. «تنها اخیراً واقعاً تماشاگر بودم».

مایا کلمن در ارائه گزارش مشارکت داشت.

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما