ترور هائیتی: چهار نفر در فلوریدا به اتهام نقش داشتن در ترور رئیس جمهور هائیتی دستگیر شدند.CNN

مقامات فدرال در میامی داد روز سه شنبه اعلام کردند که چهار مرد در ارتباط با ترور جوونل مویس رئیس جمهور هائیتی در سال 2021 در فلوریدا دستگیر و متهم شده اند.

چهار مردی که روز سه شنبه دستگیر شدند Arcangel Pretel Ortiz، یک تبعه کلمبیایی ساکن میامی هستند. و شهروندان آمریکایی آنتونیو اینتریاگو، والتر وینتمیلا و فردریک برگمان، طبق یک بیانیه مطبوعاتی.

به گفته مقامات فدرال، Intriago، Ortiz و Veintemilla به حمایت از یک توطئه برای ربودن یا کشتن رئیس جمهور هائیتی متهم شدند.

مارکنزی لاپونت، دادستان ناحیه جنوبی فلوریدا، گفت که برگمان به توطئه برای ارتکاب نقض صادرات به دلیل توطئه برای قاچاق 20 جلیقه بالستیک از فلوریدا جنوبی به هائیتی برای سربازان سابق که گفته می شود وظیفه کشتن مویز را بر عهده داشتند، متهم شده است.

مقامات ادعا کردند که این چهار نفر امیدوار بودند در ازای این ترور قراردادهای ساخت و ساز را تضمین کنند.

CNN برای اظهار نظر با جوزف تسموند، وکیل اینتریاگو تماس گرفته است. مشخص نیست که آیا سایر مظنونان وکیل خود را حفظ کرده اند یا خیر.

گفته می‌شود که ده‌ها نفر در قتل موئیس که در خانه‌اش در پایتخت هائیتی، پورتو پرنس، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد، دست داشته‌اند. همسرش، مارتین مویز، نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفت اما جان سالم به در برد.

مرگ مویس با افزایش خشونت شدید در هائیتی توسط باندهایی که به دنبال پر کردن خلاء قدرت هستند، دنبال شد.

لاپونته گفت: «اسناد اتهامی همچنین ادعا می‌کند که تا ژوئن 2021 این توطئه از برکناری اجباری موئیس از قدرت… به ترور او پیش رفته است».

متیو اولسن، دستیار دادستان کل در امور امنیت ملی، گفت تا روز سه شنبه، در مجموع 11 متهم تاکنون “محاکمه شده اند و در بازداشت به سر می برند.”

بنا به گفته لاپونت، اورتیز و اینتریاگو بیش از 20 سرباز سابق را از کلمبیا برای این توطئه استخدام کردند.

وی گفت که شرکت اینتریاگو، واحد امنیت ضد تروریستی (CTU) مستقر در میامی، گروهی متشکل از 20 شهروند کلمبیایی را با آموزش نظامی نگه داشته است.

CTU به درخواست های قبلی CNN برای اظهار نظر پاسخ نداده است و مشخص نیست که آیا این شرکت هنوز وجود دارد یا خیر.

چند سرباز کلمبیایی سابق مرتبط با CTU بلافاصله پس از ترور در هائیتی زندانی شدند. در مصاحبه ای در سال 2021، پنج نفر از آنها به سی ان ان گفتند که با هم در مجتمعی در شهر پورتو پرنس پایتخت، نه چندان دور از محل زندگی رئیس جمهور وقت مویس، زندگی و کار کرده اند.

آنها اصرار داشتند که مسئول مرگ رئیس جمهور نیستند، اما به دو دلیل رایج از پاسخ دادن به سؤالات بیشتر یا وارد شدن به جزئیات در مورد آن صبح مرگبار خودداری کردند و گفتند که هیچ وکالت قانونی ندارند و نگران جان خود هستند.

یکی از این افراد در آن زمان گفت: «به ما گفته شد که قرار است امنیت یک نامزد ریاست جمهوری هائیتی را تامین کنیم. ما نمی دانستیم چه اتفاقی قرار است بیفتد.»

Morgan Bullock

هاردکور الکل ماون. علاقه مند شدید به اینترنت دوست داشتنی توییتر متعصب. دردسر ساز.

تماس با ما