جوش صورت چیست ؟ انواع جوش، علت ایجاد، جلوگیری و درمان کلینیک خانه سفید

رفع جوش

این موضوع باعث می شود که روغن درخت چای نسبت به محصولات پر فروشی مانند بنزوئیل پراکسید در درمان آکنه مؤثرتر باشد. ترپینن 4-ol  عامل فعالیت‌های ضد میکروبی بوده و اثرگذاری قابل توجهی در کنترل باکتری عامل جوش صورت دارد. جوش‌های شدید یا ندولوکیستیک در اثر وجود کیست‌ها یا ندول‌های متعدد ایجاد می‌شوند.

اینکه کدام روش برای شما موثرترین است، با تشخیص پزشک مشخص می‌شود. چراکه عوامل مختلفی نظیر نوع جوش‌ها، دلیل ایجاد آن‌ها، سن و ژنتیک شما می‌تواند بر انتخاب روش درمان موثر باشد. تعریق، آلودگی محیط و چربی پوست از جمله عوامل ایجاد جوش‌ها هستند.

چای سبز؛ اکسیر سلامت و زیبایی

این جوش‌ها معمولا موقتی بوده و اگر آن‌ها را دست‌کاری نکنید خیلی زود از بین خواهند رفت. استفاده از غذاهای چرب و شیرین می‌تواند باعث ایجاد جوش در نواحی مختلف بدن شما شود. معمولا داروهای هورمونی یا داروهای مربوط به مشکلات اعصاب و روان می‌توانند باعث ایجاد جوش شوند. همچنین وجود برخی بیماری‌ها نیز می‌تواند باعث بروز جوش در صورت، بازوها، سینه یا کمر شوند. در برخی موارد نیز جوش‌های باسن نشان‌دهنده مشکلات هورمونی به‌خصوص در مردان است. فیس براش باعث بهبود شست و شو و افزایش کارایی شست و شو توصیه می‌شود چون این کار را نرم، ملایم انجام می‌دهد.

  • جوش‌های شدید یا ندولوکیستیک در اثر وجود کیست‌ها یا ندول‌های متعدد ایجاد می‌شوند.
  • البته معمولا در اثر تغییر آب و هوا، استرس و علل مختلف دیگرنیز به وجود می آیند که با تشخیص پزشک درمان می شوند.
  • عسل ماده‌ای مقوی و ضدعفونی‌کننده است که می‌تواند عوامل میکروبی و آلوده‌کننده پوست را از بین ببرد.
  • آنتی بیوتیک هایی چون مینوسایکلین و کوتریموکسازول اگرچه در درمان جوش صورت و بدن مؤثرند.
  • با این وسیله‌ دستی و کوچک می‌توانید پوست صورت را ماساژ داده یا پاکسازی کنید.

پزشک معمولا در این موارد داروهای حاوی بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک، آنتی‌بیوتیک‌های قوی ضد باکتری، رتینوئیدها و قرص‌های ضدبارداری را توصیه می‌کند. اگر استفاده از داروها موثر واقع نشود، پزشک ندول‌ها را با دست تخلیه کرده یا از لیزر برای لایه‌برداری شیمیایی استفاده می‌کند. این نوع جوش‌ها معمولا با عفونت نیز همراه هستند و به همین دلیل می‌توان آن‌ها را از انواع جوش‌های وخیم دانست که می‌توانند لک یا زخم‌های ماندگار بر روی پوست ایجاد کنند.

درمان خانگی جوش و آکنه صورت

درمان‌های زیادی برای جوش وجود دارند و متخصص پوست بر اساس نوع آکنه و شدت آن یکی را انتخاب می‌کند. داروهای مختلف ضد جوش با کاهش چربی پوست، از بین بردن باکتری‌هایی که باعث ایجاد یا بدتر شدن آکنه می‌شوند، یا با کاهش التهاب ناشی از جوش‌ها عمل می‌کنند. اکثر داروها یک یا دو ماه طول می‌کشد تا نتایج خود را نشان دهند. در بیشتر موارد، پزشک با تجویز یک داروی موضعی شروع می‌کند که اغلب شامل آنتی بیوتیک‌ها، رتینوئیدها و اسید سالیسیلیک هستند. جوش‌های سرسفید از رایج‌ترین انواع آکنه هستند که معمولا در اثر مسدود شدن منافذ پوست ایجاد می شوند.

معمولاً برای درمان جوش صورت و بدن در بیماران با آکنه خفیف درمان موضعی تجویز می شود. بیماران با آکنه متوسط درمان سیتمیک و موضعی و بیماران با آکنه شدید درمان سیستمیک می گیرند.

جوش کیستیک شدیدترین نوع جوش است که با عفونت در اعماق پوست همراه خواهد بود. کیست‌ها معمولا بسیار بزرگ، قرمز، ملتهب و دردناک بوده و چرک زیادی دارند. ژل کرم ضد جوش سینره به دلیل داشتن ترکیبات فوق برای درمان هر نوع جوش موثر است.

رفع جوش

بلکه همان‌طور که گفته شد با ایجاد سرما، و کاهش جریان خون در ناحیه مورد نظر، از شدت التهاب جوش می‌کاهد. طبیعتاً این روش برای جوش‌های غیرالتهابی مانند جوش‌های سرسفید یا سرسیاه بی‌اثر است. روغن رزهیپ از دانه‌ها و میوه درختی از خانواده Rosaceae گرفته می‌شود. این محصول سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌هایی است که عارضه‌های پوستی را درمان می‌کنند. ویتامین C موجود در روغن رزهیپ نه تنها می‌تواند به کاهش التهاب ناشی از آکنه کمک کند، بلکه باعث افزایش کلاژن و الاستین می‌شود.

معمولا تغییرات هورمونی در سنین نوجوانی باعث ایجاد جوش می‌شود، اما بعضی مواقع ممکن است این مشکل نشانه‌ای از یک بیماری باشد. روغن درخت چای موثرترین ماده آنتی باکتریال گیاهی است، که موجب از میان رفتن مولدهای آکنه می‌شود. از زمان‌های قدیم از ماست برای بهره بردن از خواص فوق‌العاده‌ی آن برای پوست استفاده می‌شد. ماست سرشار از مواد مغذی مختلف از جمله زینک، ویتامین B، کلسیم و اسید لاکتیک است که یک آنتی‌بیوتیک طبیعی محسوب می‌شود و به لایه‌برداری کردن پوست و تولید کلاژن کمک می‌کند. اگر پوست چربی دارید، تحت درمان هستید و آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنید، صابون بچه(صابون خنثی) یا Dove توصیه می‌شود. اگر پوست چربی دارید و تحت درمان نیستید با مشورت پزشک از صابون کلیندامایسین و نوباکتر استفاده کنید.

رفع جوش

آنتی اکسیدان اصلی موجود در چای سبز (EGCG) است که به کاهش تولید سبوم پوست کمک زیادی می‌کند. به همین دلیل از چای سبز به عنوان موثرترین درمان خانگی جوش صورت برای پوست چرب نام برده می‌شود. پلی فنول موجود در چای سبز باکتری عامل آکنه و جوش را از بین می‌برد و التهاب را کم می‌کند. برخی افراد به صورت سنتی برای کاهش التهاب، قرمزی و درد جوش‌های چرکی و قرمز، از یخ استفاده می‌کنند. البته درمان جوش با یخ را نمی‌توان یک روش علمی دانست، زیرا برطرف‌کننده کامل جوش نیست.

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما