sibnewbanner

حدادعادل: من برای جوانانی که شعار مملکت دادند عصبانی هستم

அக்கு ஜும் மெயுக்கு இக்கில் நிச்ி஁ச்சி امام آمد که بجوید حکم خدا; خوب ما باید حکم خدا را عقلانی تبیین کنیم و برای اجرای آن راه عقلانی پیدا کنیم.

به گزارش فارس، غلامعلی حداد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با اساتید دانشگاه تهران در خصوص اتفاقات اخیر گفت: اتفاقات چند هفته گذشته مایه تاسف است. من نه تنها از پلیسی که گلوی او را بریدند، بلکه از پلیسی که روی صورتش بنزین ریخت و آن را آتش زد، عصبانی نیستم. من هم از دست آنها عصبانی هستم و حتی از آن جوان هایی که می آیند و شعار می دهند، خرابکاری می کنند و دستگیر و زندانی می شوند، عصبانی هستم. چون اینها هم فرزندان همین جوان و سرمایه ما هستند.

وی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی دشمن دارد، تصریح کرد: لازم نیست بدانیم کشور ما در شرایط تاریخی قرار دارد. باید تاریخ بخوانیم، باید تاریخ بدانیم که می‌دانیم; این نکته مهمی است که مقداری طنز هم وجود دارد و می گویند: هرکس تاریخ نخواند تجدید می شود. تاریخ باید تجدید شود، یعنی دوباره همان به سرش برگردد.

حداد گفت: ما خاطراتی از یک حادثه در زمان خود داریم که 28 اسفند است. در آن زمان یک دولت در ایران که یک دولت ملی بود، دست به کار شد و می خواست نفت ایران را ملی کند. ببینید با دولت دکتر مصدق چه کردند! Че балаүай сер о бренд. امروز اسنادش پراکنده است. یکی از جدیدترین کتاب‌ها در این زمینه، کتاب «یرواند آبراهامیان» است که «کودتای ۲۸ مرداد» نیز نامیده می‌شود. بخوانید تا ببینید انگلیسی ها و آمریکایی ها در این مملکت برای سرنگونی حکومت چه کردند!

یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که دولت فعلی با انقلاب اسلامی انجام می دهد و در آن زمان هم این کار را انجام دادند، همین نهی است. وقتی انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها می‌خواستند مردم را جلوی مصدق بگذارند، گفتند: «ما ملت ایران را تحریم می‌کنیم تا مردمی که پشت نهضت بودند را از گرسنگی بکشند که بیایند جلوی نهضت بایستند. انجام داد.” ماجرای تحریم را می دانید، وقتی کشتی برای خرید نفت از ایران آمده بود چه می کردند.

وی افزود: الان هم همین کار را می کنند. می گویند ما آنها را ممنوع نمی کنیم تا مردم در خیابان شورش کنند. همانطور که آقای ظریف فرمودند و درست گفتند این انقلاب به برکت مردم به پیروزی رسید و به برکت مردم پیروزی خود را نجات داد. امروز هم می خواهند این مردم را از این انقلاب جدا کنند، چطور؟ بار تحريم; با هما ستیاست قبلمه های کلی شیلی در کیم کیلنده کیلنده.

حدادل توضیح کرد: ملت ایران جرم کریم کریم کردی و آن ایستل‌تلبی است. در دنیایی که رئیس جمهور آمریکا کشوری مانند عربستان را گاو شیری می داند و معرفی می کند و هیچکس از آن کشور علاقه ای به آن ندارد، اکنون یک کشور بزرگ اسلامی با فرهنگ و تمدن چند هزار ساله در این کشور وجود دارد. موقعیت حساس جغرافیایی و سیاسی در منطقه با نفت، بر اساس اعتقادات مذهبی مردم و شیعیان که همواره جنگیده، انقلاب کرده و به استقلال رسیده اند. فراموش نکنید که این جنایت بزرگ است! اما اگر کاری نکرده‌ایم، اشتباه نکرده‌ایم، این جنایت مجازات سنگینی دارد. از هفته اول بعد از انقلاب شروع به غرامت دادن کردیم پس نباید این واقعیت را فراموش کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: دومین نکته ای که همیشه نگران آن هستم و می خواهم توجه دوستان را به آن جلب کنم این نگرانی است که جامعه ما به سرعت در حال دوقطبی شدن است. یک حزب صرفاً حزب الله است و یک حزب نیز صد در صد با آنها مخالف است. اگر بخواهیم منحنی این جامعه را ترسیم کنیم متوجه می شویم که این افراد که در بین ما هستند هر روز کمتر و کمتر می شوند. این واقعیتی است که باید به آن فکر کنیم. باید بدانیم که در جامعه با طیفی از سلیقه ها مواجه هستیم و در عین حال که نباید این طیف را به سمت معنویت، اسلام و… سوق دهیم، واقعیت آن را انکار نکنیم.

حدادل گفت: می دانم نکته روز خیلی مهم است، عمل به گفتار عقلانی و استفاده از گفتار عقلانی توسط متدینین و موافقان انقلاب است. بیش از هر چیز بیم آن را دارم که گفتمان انقلابی و اسلامی و دینی از عقلانیت تهی شود. اگر عقلانیت را از گفتمان انقلابی و اسلامی خود کنار بگذاریم یا آن را تضعیف کنیم، با دست خود به این دوگانگی و دوقطبی شدن کمک کرده ایم.

این مدرس دانشگاه تهران در ادامه به ذکر خاطراتی از شهید مطهری پرداخت و گفت: عظمت و اهمیت شهید مطهری در منطقی بودن است. بزرگترین میراثی که از خود پاک شده است، معرفی اسلام عقلانی است. کتاب «مسئله حجاب» را با دقت نگاه کنید. ایشان روزی این کتاب را به این دلیل نوشت که نه تنها حکومت اسلامی بود، بلکه برخی از اعضای لباس آقای مطهری نیز به دلیل نگارش این کتاب به ایشان اعتراض کردند. اما در دفاع از حجاب از یک بیان عقلانی استفاده می کند.

یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر لزوم ترویج اسلام با گفتمان عقلانی در دانشگاه، گفت: پیشنهاد می کنم در یکی از جلسات آینده این حجاب مطرح شود. اگر صلاح دیدید من هم شرکت می کنم. من دوست دارم در مثال زنانی که می گویند «من بحث دینی، بحث فقهی ندارم» شرکت کنم. در گروبی اسلامی نیمی‌شود خانوم کولایی درباش فقهی نکنتم، یعنی «نمی‌خواهم درباره حجاب صحبت کنم، اما در فقه بحث نمی‌کنم».

حداد عادل افزود: اما خاطره رفت، یکی از شعله های خشم مردم در سال 57 همان صحنه هولناک برهنگی بود که در جشنواره هنری شیراز در شهریور 57 به نمایش درآمد و منجر به حوادث 26 شهریور شد. ! این افراد همان مردم هستند. مردم قبول نکردند که برهنگی در جامعه حتی از جانب حکومت شاه باشد و در مقابل او ایستادند! این حکومت توسط مردم برای دفاع از ارزش های دینی ایجاد شد. البته عاقلانه! من به هیچ وجه صحبت نمی کنم.

وی گفت: آنچه را که از حضرت نمی‌توانیم فقط به یک کلمه قبول کنیم. امام آمد که بجوید حکم خدا; خوب ما باید حکم خدا را عقلانی تبیین کنیم و برای اجرای آن راه عقلانی پیدا کنیم. اما نمی توانیم بگوییم، بحث فقه از حکومت جداست!

حداد با تاکید بر اینکه مردم نمی خواستند دولت مدرسه تشکیل دهد، تصریح کرد: اگر کسی می خواهد دولت مدرسه تشکیل دهد باید به این سوال پاسخ دهد که کجا باید برهنگی را تحمل کند؟! حتی در فرانسه، اگر کسی بخواهد برهنه شود، همان جاهای مردانه با خشونت در مقابل او قرار می گیرد. چون برهنگی هم حدی دارد.

அக்கு மும் ஜும் மாய்கை விய்கு நுத்து நிம் நிம் காட்டிந்கு ک کrd: atnndeh‌aی کہ گarb berی کیشwr ma tharaشیn کdrdی کdredh ، aز bardann bardann کے کے کےے کےے کےے yest. چون خانواده بستر دین است و اگر خانواده متزلزل شود قطعا دین از ریشه خواهد سوخت. این کار در تمام دنیا امتحان شده است، در ایران و کشورهای اسلامی هم دارند این نقشه را پیاده می کنند.

Chad Powers

افراطی متعصب تلویزیون بشارتگر الکل دوستانه. مدافع توییتر متعصب آبجو کل نویسنده

تماس با ما