دادستان کل سابق مکزیک به اتهامات متعدد مربوط به ناپدید شدن 43 دانشجو دستگیر شد

دفتر دادستانی در بیانیه ای اعلام کرد که ژسوس موریلو کرم، دادستان کل سابق را مظنون به “جرایم ناپدید شدن اجباری، شکنجه و علیه اجرای عدالت” می داند.

این بیانیه افزود: موریلو کرم در مقابل دستگیری مقاومت نکرد.

دستگیری او یک روز پس از آن صورت می گیرد که یک کمیسیون دولتی حقیقت در گزارشی بر اساس هزاران سند، پیامک، سوابق تلفنی، شهادت ها و سایر اشکال شواهد، ناپدید شدن دانشجویان را “جنایت دولتی” عنوان کرد.

دانش‌آموزان از یک کالج معلمی در آیوتزیناپا از شهر ایگوالا در جنوب غربی بازدید می‌کردند که اتوبوس آنها توسط پلیس محلی و نیروهای نظامی فدرال در سپتامبر 2014 رهگیری شد.

دقیقاً آنچه پس از آن اتفاق افتاد ناشناخته باقی مانده است، زیرا اکثر دانش آموزان گمشده هرگز پیدا نشدند. با این حال، اتوبوس‌های گلوله‌زده بعداً در خیابان‌های شهر با شیشه‌های شکسته و خون دیده شدند. و بازماندگان از گروه 100 نفری اولیه گفتند که اتوبوس های آنها توسط افسران پلیس و سربازان مسلح متوقف شده بود که ناگهان آتش گشودند.

الکساندر انسیناس، معاون وزیر حقوق بشر مکزیک، گفت که به گفته این کمیسیون، اعضای “گروه جنایتکاران Guerreros Unidos و عوامل نهادهای مختلف ایالت مکزیک” بودند که در ناپدید شدن نقش داشتند.

پرونده دانشجویان ناپدید شده خشم بین‌المللی را برانگیخت و انریکه پنیا نیتو، رئیس‌جمهور وقت آمریکا به دلیل عدم شفافیت در بررسی این موضوع مورد انتقاد قرار گرفت.

موریلو کرم در آن زمان مسئولیت دفتر دادستانی کل را بر عهده داشت و تحقیقات ایالتی در مورد ناپدید شدن را رهبری می کرد. سی ان ان در تلاش است تا مشخص کند آیا موریلو کرم وکالت قانونی دارد و چگونه به اتهامات خود اعتراف می کند.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور کنونی، که دولتش کمیسیون دولتی حقیقت را ایجاد کرد، متعهد شده است که دقیقاً چه اتفاقی برای دانش آموزان ناپدید شده رخ داده است.

مقامات فقط جسد سه دانش آموز را پیدا کرده اند. با این حال، کمیسیون گفت بعید است که دانش آموزان مفقودی هنوز زنده باشند. انسیناس گفت: “هیچ نشانه ای از زنده بودن دانش آموزان وجود ندارد. برعکس، تمام شهادت ها و شواهد ثابت می کند که آنها به طرز حیله ای کشته و ناپدید شده اند.”

گزارش کمیسیون یک پوشش عمیق را تشریح کرد که شامل سطوح مختلف ادارات دولتی محلی و فدرال بود. در این گزارش آمده است که مقامات حقایق را پنهان کرده و ارتباطات بین مقامات و باندها را پنهان کردند.

در این گزارش آمده است: “همیشه مقامات فدرال، ایالتی و شهرداری از تحرکات دانشجویان آگاه بودند. اقدامات، حذف و مشارکت آنها باعث ناپدید شدن و اعدام دانشجویان شد.”

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما