در اجلاس سران کارائیب، دبیرکل سازمان ملل خواستار اقدام اقلیمی، کاهش بدهی و کمک فوری به هائیتی شد.

هائیتی

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، با یادآوری سفر اخیر خود به این کشور شکننده، گفت که وضعیت امنیتی در هائیتی «وحشتناک است». او خواستار اقدام سریع در زمانی شد که نیازهای بشردوستانه در حال افزایش است. و اگرچه “هنوز راه حل سیاسی در چشم نیست”، دبیرکل سازمان ملل ابراز امیدواری و خوش بینی کرد.

او گفت: «نگریستن به بحران بدون دیدن سایه طولانی قرن‌ها استثمار، اخاذی، دیکتاتوری و دیگر بی‌عدالتی‌های فریاد، غیرممکن است. “ما باید کمک به کاهش رنج از مردم هائیتی.»

با قدردانی از تلاش های مهم رهبران CARICOM در رسیدگی به وضعیت هائیتی، آقای. گوترش خواستار افزایش حمایت جامعه جهانی شد.

او تاکید کرد که امنیت پایدار مستلزم تقویت نهادهای دموکراتیک است، با تاکید بر نیاز به بهبود شدید وضعیت امنیتی.

در همین راستا، وی بار دیگر درخواست خود را از شورای امنیت تکرار کرد صدور مجوز “نیروی امنیتی قوی بین المللی” برای کمک به پلیس ملی هائیتی در مبارزه و انهدام باندهایی که در سراسر کشور ویران می کنند.

روح CARICOM

چالش‌هایی که در هائیتی دیده می‌شود نیازمند است مشارکت و همبستگی بیشتر، او گفت. همکاری جامعه کارائیب در توسعه اقتصادی و اجتماعی، مبارزه با مواد مخدر و قاچاق اسلحه غیرقانونی، مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر و در پیشبرد برابری جنسیتی برای او نمونه است.روحیه تاسیس CARICOM“.

او گفت که مسابقات قهرمانی اقدام اقلیمی با تمرکز بر وضعیت اسفبار کشورهای جزیره کوچک در حال توسعه، جلوه دیگری از این روحیه است.

او افزود، با این حال، چالش های پیش روی دریای کارائیب “بسیار عظیم” است. از جمله دوران پس از کووید-19 که شاهد سقوط صنعت گردشگری و درآمدهای صادراتی منطقه بودیم.

او گفت که افزایش بدهی در میان نقدینگی خشک و تشدید شرایط اضطراری آب و هوایی مستلزم اقدام است.

سیستم مالی منسوخ شده

«بحران امروز یک سیستم مالی بین‌المللی را آشکار کرده است منسوخ، ناکارآمد و ناعادلانهدبیرکل سازمان ملل متحد گفت. برای جایگزینی آن، او به طرحی برای طراحی مجدد معماری مالی جهانی، از جمله سیستم برتون وودز، که در آماده سازی برای اجلاس سران آینده ارائه کرد، اشاره کرد.

وی از رهبران جهان خواست تا در توسعه پایدار و اقدام اقلیمی سرمایه گذاری کنند. بهبود مکانیسم های کاهش بدهی، و ایجاد ابزارهای مالی جدید مانند مبادله بدهی در مقابل سرمایه گذاری در سازگاری با اقلیم

وی همچنین خواستار تغییر در مدل کسب و کار بانک‌های توسعه چندجانبه، دور شدن از یارانه سوخت‌های فسیلی و رویکرد عادلانه‌تر به تامین مالی امتیازی برای کشورهای با درآمد متوسط ​​شد.

محدودیت 1.5 درجه سانتیگراد هنوز امکان پذیر است

وی با عطف به بحران آب و هوا، گفت که محدود کردن افزایش دمای جهانی به 1.5 درجه سانتیگراد هنوز قابل دستیابی است، اما نیاز به یک کاهش 45 درصدی انتشار کربن تا سال 2030. او گفت که پیشنهاد او برای یک پیمان همبستگی آب و هوا، تولیدکنندگان عمده گازهای گلخانه ای را ترغیب می کند که تشدید شوند کاهش انتشار و کشورهای ثروتمند برای حمایت از اقتصادهای نوظهور در تلاش هایشان. دبیر کل سازمان ملل متحد در مورد یک دستور کار شتاب که در همین راستا است، یادآوری کرد.

من از دولت ها می خواهم که در ضرب الاجل های خالص صفر خود سریع به جلو حرکت کنند به طوری که کشورهای توسعه یافته متعهد می شوند که تا حد امکان به صفر خالص نزدیک شوند و اقتصادهای نوظهور به سال 2050 نزدیک شوند.

وی با فراخوان از دولت ها برای تسریع در تعهدات خود به صفر، از کشورهای توسعه یافته نیز دعوت کرددر نهایت به تعهدات مالی خود عمل کنند به کشورهای در حال توسعه، از جمله با دوبرابر کردن بودجه سازگاری و پر کردن صندوق آب و هوای سبز.”

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما