sibnewbanner

در میان جلوگیری از اچ آی وی متوقف شده، WHO از داروی جدید پیشگیری کننده طولانی اثر کابوتگراویر حمایت می کند |

دستورالعمل‌های جدید سازمان جهانی بهداشت (WHO) به کشورها توصیه می‌کند که از داروی جدید بالقوه تغییر دهنده بازی که هنوز برای فروش در دسترس نیست، به‌عنوان یک پیشگیری پیش از مواجهه (PrEP) برای HIV و به عنوان بخشی از یک رویکرد جامع برای جلوگیری از ویروس استفاده کنند. از گسترش

کسانی که از اکثر داروهای PrEP موجود در بازار استفاده می کنند، باید به خاطر داشته باشند که داروهای خود را روزانه مصرف کنند، که یک چالش بزرگتر برای داروهای پیشگیرانه است.

مگ دوهرتی، مدیر برنامه های جهانی اچ آی وی، هپاتیت و عفونت های مقاربتی WHO گفت: “کابوتگراویر طولانی اثر یک ابزار پیشگیری از HIV ایمن و بسیار موثر است، اما هنوز در خارج از محیط های مطالعه در دسترس نیست.”

این دارو در دسامبر گذشته در ایالات متحده و در ماه بعد در بریتانیا تایید شد.

لحظه سرنوشت ساز

جمعیت های کلیدی – از جمله کارگران جنسی، مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، مصرف کنندگان مواد مخدر داخل وریدی، افراد در زندان ها، افراد ترنسجندر و شرکای جنسی آنها – 70 درصد از آلودگی های جهانی HIV را در سال گذشته تشکیل می دهند.

علاوه بر این، 4000 عفونت جدید که هر روز در سال 2021 رخ می دهد در این گروه بوده است.

از آنجایی که تلاش‌های پیشگیری از اچ‌آی‌وی متوقف شده است، دستورالعمل‌های جدید پیش از بیست و چهارمین کنفرانس بین‌المللی ایدز (ایدز 2022) – که به طور رسمی از روز جمعه آغاز می‌شود – با 1.5 میلیون عفونت جدید HIV در سال گذشته منتشر شد، مشابه سال 2020.

این مقام سازمان جهانی بهداشت گفت: “ما امیدواریم این دستورالعمل های جدید به تسریع تلاش های کشور برای شروع برنامه ریزی و ارائه CAB-LA در کنار سایر گزینه های پیشگیری از HIV، از جمله PrEP خوراکی و حلقه واژینال داپیویرین کمک کند.”

داروی تغییر دهنده بازی

CAB-LA یک شکل تزریقی عضلانی و طولانی اثر PrEP است.

دو تزریق اول با فاصله چهار هفته انجام می شود و پس از آن هر هشت هفته یک بار تزریق می شود.

در کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده، ضد رتروویروسی در بین زنان سیس جندر، مردان سیس جندر که با مردان رابطه جنسی دارند و زنان تراجنسیتی که با مردان رابطه جنسی دارند، بی‌خطر و بسیار مؤثر است.

در مجموع، این مطالعات برجسته نشان داد که استفاده از CAB-LA منجر به کاهش نسبی 79 درصدی خطر HIV در مقایسه با PrEP خوراکی می‌شود، که طبق گفته WHO، پیروی از مصرف داروهای خوراکی روزانه اغلب یک چالش بود.

محصولات تزریقی طولانی اثر نیز در مطالعاتی که ترجیحات PrEP جامعه را بررسی می‌کنند قابل قبول و گاهی ترجیح داده شده‌اند.


زنی در اوتار پرادش هند آزمایش HIV می گیرد.

© یونیسف/سومی داس

زنی در اوتار پرادش هند آزمایش HIV می گیرد.

نیروی ائتلاف

آژانس بهداشت سازمان ملل متحد همچنین ائتلاف جدیدی را برای تسریع دسترسی جهانی به دارو راه اندازی کرد.

این ائتلاف که توسط WHO، Unitaid، UNAIDS و The Global Fund تشکیل شده است، مداخلات مورد نیاز برای پیشبرد دسترسی نزدیک و بلندمدت به CAB-LA، ایجاد تامین مالی و تهیه دارو، و صدور راهنمایی های سیاستی، از جمله فعالیت های دیگر را شناسایی خواهد کرد.

راشل باگلی، سرپرست تیم آزمایش، پیشگیری و جمعیت سازمان جهانی بهداشت در برنامه‌های جهانی HIV، هپاتیت و بیماری‌های مقاربتی گفت: «برای دستیابی به اهداف پیشگیری سازمان ملل، ما باید برای دسترسی سریع و عادلانه به همه ابزارهای پیشگیری مؤثر، از جمله PrEP طولانی‌مدت، تلاش کنیم. .

این به معنای غلبه بر موانع حیاتی در کشورهای با درآمد کم و متوسط، از جمله چالش ها و هزینه های اجرایی است.

اقدامات کلیدی

WHO به حمایت از استراتژی‌های مبتنی بر شواهد برای افزایش دسترسی و جذب PrEP، مانند پذیرش و گنجاندن CAB-LA در برنامه‌های پیشگیری از HIV ادامه خواهد داد.

همچنین با Unitaid و سایرین برای توسعه پروژه هایی کار می کند که به مسائل ایمنی برجسته و چالش های اجرایی پاسخ می دهد.

و شبکه جهانی PrEP WHO میزبان وبینارهایی برای ارائه اطلاعات به روز در مورد CAB-LA برای افزایش آگاهی خواهد بود.

در ماه آوریل، برای ارزیابی پیش صلاحیت توسط سازمان بهداشت به فهرست ابراز علاقه سازمان بهداشت جهانی اضافه شد.

انتخاب های پیشگیری

هر دو خوراکی PrEP و CAB-LA بسیار موثر هستند.

دستورالعمل‌های جدید CAB-LA مبتنی بر رویکرد بهداشت عمومی است که اثربخشی، مقبولیت، امکان‌سنجی و نیازهای منابع را در محیط‌های مختلف در نظر می‌گیرد.

آنها برای کمک به تحویل CAB-LA و تحقیقات عملیاتی مورد نیاز فوری در مورد پیاده سازی آدرس و ایمنی طراحی شده اند و تصمیمات را در مورد چگونگی ارائه و افزایش موفقیت آمیز CAB-LA آگاه خواهند کرد.

این دستورالعمل ها شکاف های تحقیقاتی مهم را برجسته می کند و همچنین تشخیص می دهد که دسترسی به خدمات فعلی PrEP برای برخی چالش برانگیز است.

WHO تصریح کرد: “جوامع باید در توسعه و ارائه خدمات پیشگیری از اچ آی وی که موثر، قابل قبول و حمایت از انتخاب باشد، مشارکت داشته باشند.”

UNITAID قرارداد دسترسی کشورهای در حال توسعه را اعلام کرد

تولیدکنندگان منتخب می‌توانند مطابق با قراردادی که با شرکت داروسازی ViiV Healthcare (ViiV) منعقد شده است، نسخه‌های عمومی کم‌هزینه CAB-LA را توسعه، تولید و عرضه کنند. آژانس UNITAID روز جمعه اعلام کرد.

«مجموعه ثبت اختراع داروها، ساختاری که توسط UNITAID ایجاد شده و عمدتاً تأمین مالی می‌شود، به یک توافقنامه مجوز داوطلبانه برای پتنت‌های مربوط به کابوتگراویر طولانی‌مدت، یک شکل تزریقی پیشگیری از HIV یا PrEP، به فرمول‌های عمومی محصول در کمترین توسعه‌یافته دست یافته است. سخنگوی UNITAID گفت، کشورهای کم درآمد، درآمد متوسط ​​پایین و کشورهای آفریقایی جنوب صحرا، هروه ورهوسل

در 90 کشوری که ما در مورد آنها صحبت می کنیم، 80 کشور بدون حق امتیاز هستند، به این معنی که ViiV هیچ حق امتیازی درخواست نخواهد کرد. در مورد محصول و برای 10 کشور از این کشورها، ViiV حق امتیازی کمتر از حد معمول درخواست می کند. ورهوسل توضیح داد.

این توافق پس از آن صورت گرفت که مذاکرات به رهبری UNITAID در ماه می سال جاری با ViiV، یکی از شرکت‌های تابعه غول داروسازی GlaxoSmithkline آغاز شد. تنها هفت ماه از دریافت تاییدیه نظارتی Cabotegravir LA می گذرد.

اما فرآیند انتخاب شرکت‌هایی که نسخه‌های عمومی Cabotegravir را توسعه، تولید و عرضه خواهند کرد، بسیار طولانی‌تر خواهد بود.

آقای دکتر گفت: “این محصول برای همه وجود نخواهد داشت، این اول برای افرادی است که بیشتر در معرض خطر هستند.” ورهوسل که به این موضوع اشاره کرد هزینه دارو در ایالات متحده زمانی که “واقعاً به زودی” آنلاین می شود، احتمالاً حدود 20000 دلار است. “اون پول زیادیه؛ به همین دلیل است که آن محصول را نمی توان در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​استفاده کرد

به گفته UNITAID، این قرارداد امکان عرضه داروی پیشگیری کننده تزریقی را در 90 کشوری که بیش از 70 درصد از کل عفونت های جدید HIV در سال 2020 رخ داده است، ارائه می دهد.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما