sibnewbanner

دلار تاریخی از یورو پیشی گرفت

ارزش یورو به پایین ترین سطح خود در 20 سال گذشته رسید. این اسکناس اروپایی که در روزهای اخیر روند نزولی به خود گرفته بود، سرانجام روز گذشته با ریزش مواجه شد و دلار آمریکا با قیمت 007/1 یورو معامله شد. روند مشابهی در 2 آگوست 2002 مشاهده شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، دلار رقیب یورو در این مبارزه توانست از یورو پیشی بگیرد. شاخص دلار دیروز به رقم 980/108 واحد رسید و به نظر می رسد روند صعودی خود را ادامه دهد. اما چه عواملی باعث شد که یورو ارزش 20 ساله خود را در برابر دلار از دست بدهد؟ در پاسخ به این سوال عوامل متعددی بررسی شد.

دلار تاریخی از یورو پیشی گرفت

اولین عامل کاهش ارزش یورو

گزارش ها حاکی از آن است که دیروز قیمت گاز با رشد 13 درصدی همراه بود، زیرا روسیه در روزهای گذشته اعلام کرده بود که در پایان ماه اوت صادرات گاز به اروپا را متوقف می کند. بر اساس این موضوع، در 22 آگوست خط لوله انتقال گاز از روسیه به اروپا آسیب دید که به نظر می رسد برنامه ای تصادفی از سوی روسیه برای کاهش صادرات گاز طبیعی به اروپا باشد. این موضوع توانست قیمت گاز در اروپا را یک شبه افزایش دهد. با توجه به این موضوع، مکان های اقتصادی اروپا علاقه مند به سهمیه بندی گاز در این منطقه برای فصل زمستان هستند.

عامل دوم کاهش ارزش یورو است

دومین عامل کاهش ارزش یورو، انتشار گزارش را مدیران شاخص خریدند. فعالیت تجاری در اروپا برای دومین ماه متوالی کاهش یافته است. “PMI” نشان دهنده رونق و رکود تجار است. اگر ارزش این گزارش بالای 50 واحد باشد نشان دهنده رونق آن کشور و اگر به زیر 50 واحد برسد نشان دهنده احتمال رکود در آن کشور است. گزارش شاخص مدیران خرید اروپا در روز گذشته توزیع شد و حاکی از کاهش فعالیت اقتصادی اروپا در ماه اوت بود. چرا که شاخص مدیران خرید دو کشور در آلمان و فرانسه به ترتیب به 47/6 و 49/8 واحد رسید که هر دو به زیر 50 واحد رسید که در دو سال اخیر برای هر دو کشور بی سابقه بود. البته این موضوع برای آلمان می تواند نشانه خوبی باشد. چرا که با احتمال ورود آلمان به فصل جدید رکود، برخی از تحلیلگران منتظر کاهش بیش از 6/47 واحدی بودند.

با توجه به عوامل ذکر شده و همچنین احتمال تورم دو رقمی در مرداد ماه که در نهایت بانک مرکزی اروپا را به افزایش نرخ ترغیب خواهد کرد. برخی از تحلیلگران معتقدند که آلمان هر روز در حال برداشتن گام هایی به سمت رکود است. علاوه بر این، فرانسه نیز با کاهش تولید و خدمات توانست توجه تحلیلگران رکودی را به خود جلب کند. بر اساس گزارش های قبلی، اروپا باید منتظر سیاست های بانک مرکزی برای بهبود شرایط اقتصادی و جلوگیری از رکود در آلمان و فرانسه باشد.

چرا دلار تقویت می شود؟

از سوی دیگر، عبور دلار از یورو در کنار تضعیف ارز اروپایی، شاخص دلار را تقویت کرده که در هفته های اخیر تقویت شده است. مهمترین عاملی که باعث تقویت دلار در هفته های اخیر شد، افزایش نرخ بهره در آمریکا و ادامه این روند در ماه های آینده است.

افزایش نرخ بهره در آمریکا سیاستی است که ناشی از تاکید فدرال رزرو بر کاهش نرخ تورم است. در حال حاضر نرخ تورم در آمریکا 8/5 درصد گزارش شده است، اما این نرخ برای سیاستگذاران پولی آمریکا بالا تلقی می شود و لازم است با سیاست های پولی انقباضی نرخ تورم کاهش یابد. البته افزایش شاخص دلار در برابر یورو و سایر ارزهای جهانی را نیز می توان نقطه ضعفی برای اقتصاد آمریکا تلقی کرد چرا که افزایش قیمت دلار سیگنالی برای واردات بیشتر به آمریکا و سخت تر شدن آن است. صادرات تولیدکنندگان آمریکایی

گزارش ها حاکی از آن است که شاخص دلار طی چند روز گذشته با رشد 2/5 درصدی به بالاترین سطح خود در 3 ماه گذشته رسید و توانست بار دیگر به قله 109 واحدی نزدیک شود. ما در ماه ژوئن نیز روند مشابهی را مشاهده کردیم.

در این مدت دلار تاریخی توانست قله تاریخی 20 ساله را فتح کند. واحد پول آمریکا در ساعت 3 ژوئن 2022 به 109 واحد رسید، اما نتوانست آن را پشتیبانی کند و کاهش خود به خود آغاز شد. زیرا فدرال رزرو از افزایش نرخ بهره برای درمان تورم استفاده کرد که به دلیل ترس سرمایه گذاران از احتمال رکود، توانست باعث کاهش شاخص دلار شود. به گفته کارشناسان عاملی که نقش مهمی در تقویت دلار داشت، احتمال افزایش نرخ بهره در ماه آینده توسط فدرال رزرو است که بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار داد.

با توجه به این موضوع، نمادهای بازار و طلا در وضعیت قرمز قرار دارند. بر این اساس قیمت هر اونس طلا در بازار در میانه کانال روز گذشته 1700 دلار معامله شد.

بازارهای ریسک نیز همزمان با تقویت دلار با روند نزولی مواجه شدند. بیت کوین به عنوان رهبر بازار نمادها با افت 8 درصدی وارد کانال شد و به 21 هزار دلار رسید. علاوه بر کاهش قیمت بیت کوین، اتریوم که دومین ارز رمزنگاری شده مهم در جهان است، با کاهش ۶ درصدی قیمت مواجه شد. بر این اساس باید به اهمیت بانک های مرکزی در حفظ ارزش پول ملی هر منطقه اشاره کرد.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما