sibnewbanner

راکتورهای کوچک؛ ایده های ساده و ارزان برای غلبه بر بحران انرژی

فرارو- جنگ در اوکراین و اقدامات روسیه در کاهش صادرات گاز به اروپا بار دیگر ثابت کرد که جهان صنعتی هنوز در زمینه انرژی بسیار آسیب پذیر است. یکی از نتایج این تحولات بحران انرژی در اروپا است که در نهایت بازگشت به نیروگاه های هسته ای را اجتناب ناپذیر کرد.

बह रोगल फरारो बह निकल अग रहनामातो، اما آنچه باعث شد پیشگامان هسته ای از این انرژی دور شوند، هزینه بالای تولید انرژی از طریق نیروگاه هاست. جست‌وجوی جهانی برای منابع انرژی جایگزین روسیه در طول جنگ اوکراین، اکنون توجه آن را به نیروگاه‌های هسته‌ای کوچکتر و ساده‌تر معطوف کرده است، که طرفداران می‌گویند می‌توانند جایگزین ارزان‌تر و کارآمدتری برای نیروگاه‌های بزرگ مدل قدیمی‌تر باشند.

شرکت انگلیسی رولز رویس می گوید راکتورهای کوچک مدولار یا SMR را توسعه داده است که نسبت به نیروگاه های استاندارد بسیار ارزان تر و سریع تر عمل می کنند.

به گفته این شرکت، این نیروگاه ها به دلیل سرعت بالا و اندازه بسیار کوچک می توانند مشکل امنیت انرژی را به راحتی حل کنند. فرانسه در حال حاضر بیشتر برق خود را به انرژی هسته ای متکی است و آلمان نیز به دنبال بازگشت به این انرژی است و دو نیروگاه هسته ای خود را دوباره فعال می کند.

نیروگاه های هسته ای کوچک

رولزرویس می گوید که برای این ابتکار با چندین کشور اروپایی قرارداد امضا کرده است، اما واقعیت این است که نصب همه این نیروگاه ها زمان زیادی می برد و نمی تواند اروپا را از بحران فعلی انرژی خارج کند. از سوی دیگر، مخالفان استدلال های قبلی خود را علیه انرژی هسته ای تکرار می کنند.

آنها می گویند انرژی هسته ای همیشه خطراتی دارد که مهم ترین آنها دفع زباله های بسیار سمی و دور نگه داشتن این فناوری از آسیب های ناشی از حوادثی مانند جنگ است.

این نظارت ها به ویژه پس از گلوله باران بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا در Zaporizhzhia اوکراین تشدید شد که ترس از یک فاجعه هسته ای احتمالی را افزایش داد.

با این حال، دن گولد، سخنگوی رولزرویس گفت: نیروگاه های هسته ای کوچک مشکلاتی مانند نیروگاه های هسته ای ندارند. قطعات این نیروگاه ها را می توان به راحتی در یک کارخانه ساخت و سپس با استفاده از تریلر به محل مونتاژ حمل کرد. این کار مانند کنار هم قرار دادن قطعات یک لگو است. این مزیت ساده و کوچک بودن می تواند خطرات احتمالی را تا حد زیادی کاهش دهد.

رولزرویس می گوید که هزینه ساخت یک نیروگاه کوچک SMR بین 2.5 تا 3.2 میلیارد دلار است و زمان ساخت آن حدود 5 سال خواهد بود. طبق آمار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این دو سال سریع‌تر از ساخت یک نیروگاه هسته‌ای استاندارد بین سال‌های 2016 تا 2021 است.

همچنین برآوردها هزینه ساخت یک نیروگاه هسته ای 1100 مگاواتی را بین 6 تا 9 میلیارد دلار نشان می دهد. بر اساس این ارقام می توان نتیجه گرفت که ایده ساختار نیروگاه های هسته ای کوچک می تواند بسیار کارآمدتر از ساختار نیروگاه های هسته ای سنتی باشد. این ایده همچنین می تواند بار دیگر اروپا را با انرژی هسته ای آشتی دهد.

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما