روسیه بسیاری از بازارهای فولاد ایران را در اختیار گرفت

یکی از اعضای هیات مدیره انجمن فولادسازان ایران خاطرنشان کرد: به کارخانه های تولیدی اعلام شد که باید به فکر ذخیره سازی سوخت مایع باشند و این موضوع حاکی از قطع گاز شرکت های فولادی در زمستان است.

به گزارش ایلنا، رضا شهرشتانی با اشاره به چشم انداز تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404، افزود: سوء مدیریت در وزارت صمت و مشکلات ایجاد شده در سهمیه بندی برق و گاز در 2 سال گذشته باعث شد که نتوانیم. برای تولید صنعت فولاد مورد انتظار. حدود 30 میلیون تن فولاد در سال 99 و حدود 27 میلیون تن در سال 1400 تولید کردیم و برآورد تولید در سال جاری حدود 28 تا 29 میلیون تن است.

به کرستانی; در 2 سال گذشته شرکت های تاسیساتی با مشکل برق مواجه نبودند و به عبارتی برق مورد نیاز آنها تامین شد.

دبیر انجمن فولادسازان با بیان اینکه مشکل برق امروز حل شده است، گفت: تولیدکنندگان وقت خود را از دست داده اند و اگر می خواستیم به سطح مجموعه تولید برسیم، کارخانه ها باید با تمام ظرفیت تولید کنند. ” به طوری که در 2 سال و 3 ماه گذشته تابستان شرکت های تولید فولاد، انرژی، برق و گاز قطع شده و نیمی از ظرفیت خود تولید می کردند، همچنین به کارخانه های تولیدی اعلام شد که فکری به حال خود کنند. در مورد ذخیره سازی سوخت مایع و این مشکل حکایت از قطعی گاز شرکت های فولادی در زمستان دارد.

این فعالیت اقتصادی ادامه داد: تولید فولاد در فصل زمستان با چالش های جدی مواجه خواهد شد. به نظر می رسد گاز بیشتر از برق به تولید فولاد آسیب وارد می کند. زیرا تولید اسفنج که غذای اولیه کارخانه های فولاد است کاهش می یابد.

وی از کاهش حجم تولید فولاد در کارخانجات خصوصی خبر داد و افزود: شرکت های تولیدی دارای زنجیره کامل هستند بنابراین از این موضوع متضرر نمی شوند و سودآوری آنها کاهش می یابد. اما شرکت های خصوصی ضرر می کنند و بسیاری از این شرکت ها کارخانه های خود را برای فروش گذاشته اند.

شهرستانی با بیان اینکه مصرف آب در صنعت فولاد ایران نسبت به سایر کشورهای نرم کمتر است، گفت: شرکت ها در ایران سیستم های خشک را جایگزین سیستم های قدیمی کرده اند و در کارخانه های فولادسازی برج های خنک کننده تعبیه شده است که باعث کاهش حرارت تولید شده در تولید فولاد می شود. این سیستم ها نیاز به فضا و سرمایه گذاری بیشتری دارند اما مصرف آب را کاهش می دهند.

وی با اشاره به مصرف نیمی از فولاد تولیدی کیشور در بازار داخلی، افزود: بخشی از صادرات اسفنجی نیست، نیمی از فولاد چوبی است. اما صادرات چوب نباید ادامه پیدا کند زیرا ارزش افزوده صادرات کاغذ با چوب قابل مقایسه نیست و صادرات کاغذ برای کارخانه های نظامی توجیه اقتصادی ندارد.

وی نیمی از ظرفیت تولید فولاد و پیکان را در کشور بلااستفاده دانست و افزود: ظرفیت تولید فولاد حدود 35 میلیون تن است در حالی که حداکثر تقاضای ما حدود 10 میلیون تن است و حدود 2 میلیون تن نیز صادر می کنیم. کیشورها به منظور صادرات تمایل به خرید شمش دارند و تمایلی به خرید فولاد نشان نمی دهند.

به کرستانی; امسال شاهد کاهش ۹ هزار تنی صادرات فولاد نسبت به سال گذشته بودیم زیرا تعرفه صادرات سنگین است و روسیه بسیاری از بازارهای ما را در اختیار گرفته است.

وی گفت: تفاوت قیمت فولاد در بازار و بورس سرسام آور است و وزیر و دستیارانش با سوء مدیریت زمینه را برای نابودی صنعت فولاد ایجاد کرده اند. در شرایط فعلی دورنمای تولید 55 میلیون تنی دور از انتظار است و اگر می توانستیم تولید 44 میلیون تنی را محقق کنیم کار بزرگی انجام می دادیم.

به کرستانی; عملکرد وزارت فولاد در زمینه تولید و صادرات فولاد نادرست و ضعیف است.

وی با بیان اینکه در صنعت فولاد نباید قیمت های قانونی تعیین شود، گفت: دولت به تولیدکنندگان می گوید که همه کالاهای تولیدی را به بورس بیاورند و اگر خریدار وجود نداشت می توان آن را صادر کرد. در ایران فولاد داخلی دوبرابر نیاز تولید می شود و وقتی قرار است تمام تولیدات در بورس عرضه شود در واقع حراج صنعت فولاد برگزار می کنیم.

شهرشتانی با اشاره به تفاوت فاحش قیمت فولاد صادراتی ایران با قیمت های جهانی گفت: خریداران خارجی از این اختلاف قیمت سود قابل توجهی می برند و برخی کشورها تعرفه های سنگینی را برای واردات فولاد ایران در نظر می گیرند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم