سانا مارین: نخست وزیر فنلاند انتخابات را پذیرفتCNN

سنا مارین، نخست‌وزیر چپ‌گرای فنلاند، روز یکشنبه شکست خود را در انتخابات پارلمانی این کشور نوردیک پذیرفت، زیرا حزب راست‌گرای اپوزیسیون ائتلاف ملی (NCP) مدعی پیروزی در یک رقابت شدید شد.

بر اساس داده‌های انتخاباتی وزارت دادگستری با شمارش همه آرا، انتظار می‌رفت که NCP طرفدار کسب‌وکار 48 کرسی از 200 کرسی پارلمان را به دست آورد، با اندکی پیشی گرفتن از حزب ملی‌گرای فنلاندی‌ها با 46 کرسی و سوسیال دموکرات‌های مارین با 43 کرسی.

پتری اورپو، رهبر NCP در یک سخنرانی برای پیروان خود گفت: “ما بزرگترین مأموریت را گرفتیم.”

او اولین شانس تشکیل ائتلافی برای به دست آوردن اکثریت پارلمان را خواهد داشت، زیرا انتظار می رفت دوران نخست وزیری مارین به پایان برسد.

ما حمایت به دست آورده ایم، کرسی های بیشتری (در پارلمان) به دست آورده ایم. این یک دستاورد عالی است، حتی اگر امروز اول نشدیم.”

مارین، 37 ساله، جوان‌ترین نخست‌وزیر جهان در زمان روی کار آمدن در سال 2019، توسط طرفداران در سراسر جهان به عنوان الگوی هزاره‌ای برای رهبران جدید مترقی در نظر گرفته می‌شود، اما در خانه او به خاطر مهمانی‌های خود و هزینه‌های عمومی دولتش با انتقاداتی مواجه شده است.

در حالی که او در میان بسیاری از فنلاندی‌ها، به‌ویژه میانه‌روهای جوان، محبوبیت زیادی دارد، او با برخی از محافظه‌کاران با هزینه‌های گزاف برای حقوق بازنشستگی و تحصیل مخالفت کرد.

NCP تقریباً دو سال است که در نظرسنجی ها پیشتاز بوده است، اگرچه در ماه های اخیر پیشتاز آن از بین رفته است. این کشور قول داده است که هزینه ها را محدود کند و از افزایش بدهی عمومی جلوگیری کند، که از زمان روی کار آمدن مارین در سال 2019 به بیش از 70 درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است.

اورپو مارین را متهم کرد که مقاومت اقتصادی فنلاند را در زمانی که بحران انرژی اروپا، ناشی از جنگ روسیه در اوکراین، ضربه سختی به این کشور وارد کرده و هزینه های زندگی افزایش یافته است، از بین برده است.

اورپو گفته است که با همه گروه‌ها برای کسب اکثریت در پارلمان مذاکره خواهد کرد، در حالی که مارین گفته است که سوسیال دموکرات‌های او ممکن است با NCP حکومت کنند اما با حزب فنلاند به دولت نخواهند رفت.

مارین در جریان مناظره‌ای در ژانویه، حزب فنلاند را “علنا نژادپرست” خواند – اتهامی که گروه ملی‌گرا آن را رد کرد.

رئیس ائتلاف ملی، پتری اورپو، پس از انتخابات پارلمانی فنلاند، در 2 آوریل 2023، در هلسینکی با حامیان خود جشن می گیرد.

هدف اصلی حزب فنلاندها کاهش آنچه که رهبر ریکا پوررا از کشورهای در حال توسعه خارج از اتحادیه اروپا “مضر” خوانده است، است. همچنین خواستار سیاست‌های ریاضتی برای محدود کردن هزینه‌های کسری است، موقعیتی که با NCP مشترک است.

– منبع: CNN
” data-fave-thumbnails=”{“big”: { “uri”: “https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/191219143741-02-sanna-marin-1213.jpg ?q=x_117,y_218,h_1564,w_2779,c_crop/h_540,w_960” }, “small”: { “uri”: “https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/19121914 -02-sanna-marin-1213.jpg?q=x_117,y_218,h_1564,w_2779,c_crop/h_540,w_960″ } }” data-vr-video=”” data-show-html=”” data-check-event-based-preview=”” data-network-id=”” data-details=””>

تاپ شات - نخست وزیر فنلاند سنا مارین در 13 دسامبر 2019 در یک کنفرانس مطبوعاتی در ساختمان اروپا در بروکسل در یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار می کند. - رهبران اتحادیه اروپا در 13 دسامبر به توافقی دست یافتند که تا سال 2050 برای بی طرفی کربن کار کنند - اما بدون توافقنامه لهستان تشنه زغال سنگ  فرانسه در اولین اجلاس اتحادیه اروپا که به ریاست چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا برگزار شد، گفت که رهبران اتحادیه اروپا همچنین موافقت کردند که از کسب‌وکارهای اروپایی که به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر حرکت می‌کنند با اعمال مالیات کربن بر واردات از تامین‌کنندگانی که دارای مقررات کمتر هستند، محافظت کنند.  (عکس از آلن جوکارد / خبرگزاری فرانسه) (عکس از آلن جوکارد / خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ)

سانا مارین کیست؟ (2019)

بارزترین اقدامات مارین در سیاست خارجی، فشار او به همراه رئیس جمهور ساولی نینیستو برای این کشور برای ایجاد یک چرخش در سیاست آبخیز با عضویت در ناتو در پی تهاجم روسیه به اوکراین بوده است.

این روند اکنون تقریباً کامل شده است و انتظار می‌رود هلسینکی ظرف چند روز پس از تأیید الحاق 30 عضو ائتلاف دفاعی غربی به آن ملحق شود.

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما