سفر پاپ فرانسیس به کانادا برای عذرخواهی به خاطر آزار بومیان در مدارس مسکونی کاتولیک

واتیکان این سفر را “زیارت توبه” خوانده است و پاپ روز یکشنبه در ادمونتون مورد استقبال نخست وزیر جاستین ترودو و مری سایمون، فرماندار کل کانادا قرار خواهد گرفت.

وی در حین حضور در کشور با گروه های بومی دیدار و به رسوایی سوء استفاده و محو فرهنگ بومی در مدارس مسکونی کشور رسیدگی خواهد کرد.

رهبران بومی مدت‌هاست که خواستار عذرخواهی پاپ به دلیل صدمه‌ای که دهه‌ها به کودکان بومی وارد شده است، شده‌اند. سال گذشته، صدها قبر بدون علامت در محوطه مدارس مسکونی سابق در بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان کشف شد.

کمیسیون حقیقت و آشتی کانادا گزارش داده است که بیش از 4000 کودک بومی یا به دلیل بی توجهی یا سوء استفاده در مدارس مسکونی که بسیاری از آنها توسط کلیسای کاتولیک اداره می شد، جان خود را از دست دادند.

در ماه آوریل، پاپ به رهبران بومی در واتیکان گفت که «از نقشی که تعدادی از کاتولیک‌ها، به‌ویژه آن‌هایی که مسئولیت‌های آموزشی دارند، در تمام این چیزهایی که به شما آسیب رسانده‌اند، در بدرفتاری‌هایی که متحمل شده‌اید، داشته‌اند، متاسف و شرمنده است. عدم احترام به هویت، فرهنگ و حتی ارزش های معنوی شما.»

پوپ از مردم بومی کانادا عذرخواهی کرد

پاپ همچنین در این سفر به کبک و ایکالویت، پایتخت قلمرو کانادایی نوناووت نیز سفر خواهد کرد. دو کاردینال کانادایی، کاردینال مارک اوئلت و کاردینال مایکل چرنی، او را در طول سفر همراهی خواهند کرد.

فرانسیس 85 ساله در اوایل ماه جاری سفرش به آفریقا به دلیل مشکلات زانوی او لغو شد.

او در مصاحبه با رویترز گفت که همچنان قصد دارد در پی حمله این کشور به اوکراین به روسیه سفر کند، اما به دلیل اولویت دادن به این مقصد بر بازدید از اوکراین و مقصر دانستن ناتو برای حمله روسیه به او انتقاد شده است.

فرانسیس گفت: “دوست دارم بروم، ممکن است بتوانم به اوکراین بروم. اولین چیز این است که برای کمک به روسیه بروم، اما دوست دارم به هر دو پایتخت بروم.”

فرانسیس در مصاحبه ای در ژوئن با روزنامه ایتالیایی لا استامپا گفت که جنگ “شاید به نوعی یا تحریک شده یا از آن جلوگیری نشده است.”

پاپ فرانسیس گفت که قبل از حمله روسیه به اوکراین، با “رئیس دولتی” که “بسیار نگران نحوه حرکت ناتو بود” ملاقات کرد.

هادا مسیا و رادینا گیگووا از سی ان ان گزارش دادند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم