سه واکسن برای پاییز: آنچه باید بدانید

اکثر آمریکایی ها یک یا چند واکسن آنفولانزا و کووید را تزریق کرده اند. امسال اولین واکسن‌ها برای محافظت از افراد مسن در برابر ویروس سنسیشیال تنفسی هستند، تهدیدی کمتر شناخته شده که ممکن است تلفات آن در بستری شدن و مرگ و میر در بیمارستان با آنفولانزا برابری کند.

مقامات بهداشتی فدرال امیدوارند که استفاده گسترده از این سه واکسن باعث از بین رفتن بیماری‌های تنفسی سه گانه دیگری مانند آنچه در زمستان گذشته مشاهده شد، شود. برای افراد دارای بیمه، همه واکسن ها باید به صورت رایگان در دسترس باشند.

دکتر گفت: «این مایه شرمساری ثروت است. اوفر لوی، مدیر برنامه واکسن های دقیق در بیمارستان کودکان بوستون و مشاور سازمان غذا و دارو.

در اینجا آنچه او و سایر متخصصان در مورد اینکه چه کسی باید چه واکسنی را دریافت کند، می گویند.

ویروس کرونا، آنفولانزا و RSV همه احتمالاً در پاییز امسال احیا خواهند شد، اما دقیقاً زمان و میزان آسیب آنها مشخص نیست. این تا حدی به این دلیل است که محدودیت‌های اعمال شده در طول همه‌گیری، الگوهای فصلی ویروس‌ها را تغییر داده است.

زمستان گذشته، آنفولانزا به جای فوریه، همانطور که معمولاً انجام می‌شود، در ماه دسامبر به اوج خود رسید. این ویروس ممکن است باعث مرگ 58000 نفر شده باشد که این رقم بالاتر از حد معمول است. کووید تعداد ثابتی از عفونت ها و مرگ و میرها را در بیشتر فصل حفظ کرد و در ژانویه به اوج خود رسید.

در مقایسه با الگوی خود قبل از همه گیری، RSV چند هفته زودتر در سال گذشته به اوج خود رسید و برای مدت طولانی تر از حد معمول گردش کرد.

RSV به طور فزاینده ای به عنوان یک تهدید عمده تنفسی، به ویژه برای افراد مسن، افراد دارای نقص ایمنی و کودکان خردسال شناخته می شود. دکتر RSV می‌گوید: «RSV بار بیماری مشابه آنفولانزا در افراد مسن دارد – می‌تواند شما را بسیار بسیار بیمار کند.» هلن چو، پزشک و ایمونولوژیست در دانشگاه واشنگتن.

دانشمندان انتظار دارند که ویروس‌های تنفسی در نهایت به الگوهای پیش از همه‌گیری خود بازگردند، اما «تا دو سال آینده غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود». چو گفت.

به گفته کارشناسان، همه باید حداقل در پاییز امسال واکسن آنفولانزا و کووید دریافت کنند.

واکسن سالانه آنفولانزا برای همه افراد 6 ماهه و بالاتر توصیه می شود، اما برای بزرگسالان 65 سال و بالاتر، کودکان زیر 5 سال و افراد با سیستم ایمنی ضعیف بسیار مهم است.

عکس‌های به‌روزرسانی‌شده Covid در پاییز امسال از Pfizer، Moderna و Novavax ارائه می‌شوند و همه برای هدف قرار دادن XBB.1.5، نوع Omicron که در حال حاضر تقریباً ۲۷ درصد موارد را تشکیل می‌دهد، طراحی شده‌اند. توصیه های کامل تا زمانی که FDA مجوز عکسبرداری را صادر نکند و CDC داده های جدید را بررسی نکند، در دسترس نخواهد بود.

مقامات بهداشتی فدرال در مورد یک سری تزریقات اولیه به دنبال تقویت کننده صحبت نمی کنند. (مقامات دیگر حتی این واکسن ها را “تقویت کننده” نمی نامند.) در عوض، آنها سعی دارند آمریکایی ها را به سمت ایده ایمن سازی سالانه واحد با آخرین نسخه واکسن سوق دهند.

دکتر “مثل کمربند ایمنی در ماشین، استفاده از آن ایده خوبی است.” کامیل کاتن، پزشک بیمارستان عمومی ماساچوست و مشاور مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، درباره واکسن کووید گفت.

RSV یکی از علل شایع بیماری های تنفسی در میان افراد مسن است، به ویژه آنهایی که 75 سال یا بیشتر دارای شرایط دیگری هستند، مانند بیماری قلبی عروقی، بیماری مزمن ریوی یا دیابت.

واکسن جدید RSV برای آمریکایی‌های جوان‌تر از 60 سال تأیید نشده است. CDC توصیه می‌کند که افراد 60 ساله و بالاتر پس از مشورت با پزشکان خود برای واکسن ثبت نام کنند.

در حالی که درست است که خطرات ناشی از هر یک از این سه ویروس با افزایش سن افزایش می یابد، به یاد داشته باشید که “65 نقطه قطع جادویی نیست.” چو گفت.

او گفت: «حتی کسانی که هیچ شرایطی از قبل وجود نداشته باشند، می توانند با هر سه این ویروس ها کاملاً بیمار شوند.

هیچ‌کس نمی‌داند که این ویروس‌ها چه زمانی دوباره ظاهر می‌شوند، بنابراین باید در پاییز زودتر واکسن بزنید تا در برابر عوامل بیماری‌زا مصونیت ایجاد کنید. اکثر مردم نمی خواهند یا نمی توانند چندین بار به کلینیک یا داروخانه سفر کنند تا عکس ها را از هم جدا کنند.

این احتمالاً به معنای سپتامبر یا اکتبر است. بیشتر آمریکایی ها ممکن است بخواهند واکسن آنفولانزا و کووید را به طور همزمان دریافت کنند، بنابراین برای مقابله با هر یک از این ویروس ها آماده هستند. به گفته برخی کارشناسان، افراد مسن‌تری که از سلامتی ضعیفی برخوردارند – برای مثال مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی هستند یا از اکسیژن خانگی استفاده می‌کنند – باید هر سه واکسن را دریافت کنند.

آنها باید “آنها را در اسرع وقت و قطعاً قبل از فصل دریافت کنند و این کار را یکباره انجام دهند.” چو گفت.

بزرگسالان 50 سال و بالاتر نیز باید واکسن زونا را دریافت کنند، اگر قبلاً این واکسن را دریافت نکرده‌اند، و افراد 65 سال به بالا باید برای واکسن پنوموکوک ثبت نام کنند. اما این واکسن ها نیازی به تزریق در پاییز ندارند و باید برای زمان دیگری برنامه ریزی شوند. چو گفت.

واکسن های آنفولانزا و کووید اغلب با هم در پاییز گذشته تزریق می شدند و به نظر می رسید که خوب کار کنند. از آنجایی که واکسن RSV جدید است، اطلاعات کمی در مورد نحوه تعامل آن با دو واکسن دیگر وجود دارد.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی در بیانیه‌ای به نیویورک تایمز گفت: «داده‌های موجود مربوط به تجویز همزمان واکسن‌های آنفولانزا و کووید-19 نشان‌دهنده نگرانی‌های ایمنی نیست.»

دپارتمان گفت: «سیستم‌های FDA و CDC ایمنی واکسن را در تمام سال نظارت می‌کنند و در محل باقی خواهند ماند.» “در صورت شناسایی علائم ایمنی بالقوه جدید، FDA و CDC ارزیابی بیشتری را انجام خواهند داد و به مردم اطلاع خواهند داد.”

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که واکسن‌های RSV و آنفولانزا وقتی با هم داده می‌شوند سطوح پایین‌تری از آنتی‌بادی‌ها تولید می‌کنند تا زمانی که یک‌بار تزریق می‌شوند. به گفته کارشناسان، اما این سطوح احتمالا هنوز به اندازه کافی بالا هستند تا از افراد در برابر ویروس ها محافظت کنند.

همچنین اطلاعات محدودی در مورد ایمنی دو واکسن RSV وجود دارد. کارآزمایی‌های بالینی شش مورد از مشکلات عصبی، از جمله سندرم گیلن باره را ثبت کردند، در حالی که هیچ کدام در گروه‌های دارونما وجود نداشت.

اما این اعداد برای تعیین اینکه آیا موارد در نتیجه تلقیحات بوده اند یا خیر بسیار کم بود. در حالی که واکسن ها در مقیاس وسیع تجویز می شوند، وضوح بیشتری از نظارت حاصل می شود. چو گفت.

انتظار می رود CDC در هفته های آینده توصیه هایی را در مورد تجویز واکسن ها ارائه دهد.

Cassie Wells

حل کننده مشکل به طرز خشمگینانه ای فروتن. ماون فرهنگ پاپ استاد عمومی موسیقی. متعصب وب هیپستر پسند. ارتباط دهنده.

تماس با ما