سودان آخرین: ده ها هزار نفر در حال حرکت. شبح درگیری های قومی، گرسنگی نزدیک تر می شود

آژانس پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) گفت که ده ها هزار نفر پناهجویان از سودان جنوبی، اتیوپی و اریتره که در این کشور زندگی می کنند، از جنگ فرار کرده اند بین نیروهای مسلح سودان (SAF) و نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) در منطقه خارطوم.

تازه آواره شده ها سرپناهی پیدا کرده اند کمپ های پناهندگان موجود در شرق و جنوب، چالش های جدید بشردوستانه ایجاد می کند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد همچنین به ویژه در مورد وضعیت در منطقه دارفور، که در آن ترس از احیای تنش های قومی عمیق تر می شود.

هشدار دارفور

نماینده این آژانس در سودان، اکسل بیشوپ، به خبرنگاران در ژنو گفت دارفور ممکن است “بزرگترین چالش” را ارائه دهد از دیدگاه انسان دوستانه او گفت: «ما نگران این هستیم که خشونت بین‌جمعی افزایش یابد و ممکن است شرایطی داشته باشیم که در رابطه با آنچه چند سال پیش داشتیم تکرار شود» در منطقه‌ای که قبلاً درگیری و آوارگی شدید را تجربه کرده است. .

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تاکید کرد که دارفور «الف تعداد بیشماری از مسائل مهم حفاظتی” با تاکید بر اینکه تعدادی سایت میزبان آوارگان داخلی بوده اند به زمین سوختدر حالی که خانه های غیرنظامیان و اماکن بشردوستانه مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

دفتر حقوق ملل متحد (OHCHR) که در روز جمعه نسبت به این موضوع هشدار داد، نگرانی‌های مربوط به منطقه را به اشتراک گذاشته است. “خطر جدی” تشدید خشونت در دارفور غربی، زیرا خصومت‌های بین نیروهای RSF و SAF منجر به خشونت‌های بین‌اجتماعی شده است.

راوینا شمداسانی، سخنگوی OHCHR گفت که در ال ژنینا، دارفور غربی، “درگیری های قومی مرگبار” گزارش شده است. تخمین زده می شود که 96 نفر کشته شده اند از 24 آوریل

گوترش از دولت هایی که به تخلیه سازمان ملل کمک می کنند “عمیقاً سپاسگزار” است

دبیرکل سازمان ملل متحد از فرانسه و سایر کشورهایی که در این هفته به جابجایی و تخلیه کارکنان سازمان ملل از خارطوم و جاهای دیگر کمک کردند، قدردانی کرد.

آنتونیو گوترش در بیانیه‌ای که از سوی سخنگوی وی منتشر شد، بر کمک فرانسه برای انتقال ایمن بیش از 400 پرسنل سازمان ملل متحد و وابستگان به خارج از سودان تاکید کرد.

نیروی دریایی فرانسه سه شنبه شب بیش از 350 نفر از همکاران ما و خانواده هایشان را از بندر سودان به جده در عربستان سعودی منتقل کرد.

روز پنجشنبه بیش از 70 پرسنل سازمان ملل و وابسته به آن و همچنین سایرین با یک هواپیمای نیروی هوایی فرانسه از الفاشر سودان به پایتخت چاد منتقل شدند.

ما همچنین از مقامات پادشاهی عربستان سعودی، چاد، کنیا و اوگاندا برای تسهیل ورود همکاران و خانواده هایشان تشکر می کنیم.

دبیرکل همچنین از بسیاری از کشورهای عضو دیگر از جمله ایالات متحده، اردن، سوئد، آلمان، بریتانیا و کانادا که در تضمین حمل و نقل ایمن پرسنل سازمان ملل متحد کمک کرده اند بسیار سپاسگزار است.

نقض حقوق افزایش می یابد

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت سودان به نقل از OHCHR در روز جمعه، تعداد کل قربانیان درگیری به حداقل 512 نفر افزایش یافته است. تقریباً مطمئناً یک تخمین بسیار محافظه کارانه است.

در حالی که آتش بس شکننده منجر به کاهش درگیری ها در برخی مناطق شده است و به برخی اجازه می دهد برای جستجوی امنیت از خانه های خود فرار کنند. نقض حقوق بشر علیه افرادی که در حال حرکت هستند – مانند اخاذی – بسیار زیاد بوده استام‌اس. شمداسانی گفت.

یک مرکز حمل و نقل اضطراری کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در رنک در سودان جنوبی پذیرای افراد آواره از سودان است.

© UNHCR/Charlotte Hallqvist

یک مرکز حمل و نقل اضطراری کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در رنک در سودان جنوبی پذیرای افراد آواره از سودان است.

جابجایی در حال رشد

آقای. بیشاپ گفت که سودان میزبان بیش از یک میلیون پناهنده، به ویژه از سودان جنوبی، اتیوپی و اریتره است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گزارش هایی از اطراف دریافت کرده است 33000 پناهجو از خارطوم گریخته اند به کمپ های پناهندگان در ایالت نیل سفید، 2000 به اردوگاه در گدارف و 5000 به کاسالا از آغاز بحران دو هفته پیش.

هزاران نفر – شهروندان سودانی، از جمله بسیاری از آوارگان داخلی، و پناهندگان ساکن سودان – نیز از کشور گریخته اند.

متیو سالتمارش، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد گفت که در چاد، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به همراه دولت تاکنون حدود 5000 ورود ثبت شده استو حداقل 20000 نفر عبور کرده اند.

مقداری 10000 نفر به سودان جنوبی رفته انددر حالی که در مصر، جمهوری آفریقای مرکزی و اتیوپی، با توجه به سرعت پیش‌روی اوضاع و گستردگی کشور، تعداد نامعلومی از ورودی‌ها وجود داشته است.

افراد اعزامی که به مرکز ترانزیت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در رنک، سودان جنوبی می رسند، اقلام امدادی دریافت می کنند.

© UNHCR/Charlotte Hallqvist

افراد اعزامی که به مرکز ترانزیت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در رنک، سودان جنوبی می رسند، اقلام امدادی دریافت می کنند.

کمک نجات جان در مکث

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفت که وضعیت امنیتی آن را مجبور کرده است “مکث موقت” اکثر عملیات های کمک رسانی آن در خارطوم، دارفور و کردوفان شمالی، جایی که “برای عملیات بسیار خطرناک” شده است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) هشدار داد: «تعلیق برخی از برنامه‌های بشردوستانه احتمالاً خطرات حفاظتی را که برای بقای خود به کمک‌های بشردوستانه متکی هستند، تشدید می‌کند».

آقای. بیشاپ گفت که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) از نزدیک با برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد (WFP) همکاری می کند تا ببیند مواد غذایی که در حال حاضر در کشور مستقر شده است چگونه می تواند تامین شود.

برندا کاریوکی، مسئول ارتباطات منطقه ای WFP برای شرق آفریقا، گفت که در بحبوحه بحران، میلیون ها نفر دیگر در سراسر منطقه ممکن است در گرسنگی غوطه ور شوند. آژانس سازمان ملل گفت، در سودان، تهدیدهای امنیتی علیه عملیات های بشردوستانه، و همچنین غارت منابع برنامه جهانی غذا از انبارها و سرقت وسایل نقلیه مورد استفاده برای حمل و نقل، آسیب پذیرترین افراد را از کمک های به شدت مورد نیاز محروم کرده است.

حدود یک سوم جمعیت کشور، یا حدود 15.8 میلیون نفر، پیش از شروع جنگ به کمک نیاز داشتند. برنامه واکنش بشردوستانه سودان سازمان ملل متحد در سال 2023، با مجموع 1.7 میلیارد دلار، تنها 13.5 درصد بودجه دارد.

فرار به ماشین

استفان دوجاریک، معاون سخنگوی سازمان ملل در نیویورک، گفت که سازمان‌های بشردوستانه گزارش داده‌اند که حدود 3000 نفر از مرز سودان به شمال آفریقای مرکزی، CAR، عبور کرده‌اند و شهرک‌های موقت ایجاد کرده‌اند.

“مقامات محلی در حال بررسی امکان جابجایی آنها در Birao هستند. دور از منطقه مرزی“، و انتظار می رود تعداد بیشتری وارد شوند.

با توجه به اینکه سودان تامین کننده اصلی کالاهای ضروری برای CAR است، به ویژه در فصل بارانی که از هم اکنون تا اکتبر ادامه دارد، قیمت ها در حال افزایش است و قیمت برخی اقلام مانند شکر و ارزن در خودرو دو برابر شده است از زمانی که جنگ شروع شد

مقداری 120000 نفر در حال حاضر به کمک های بشردوستانه نیاز داشتند در بخش شمالی کشور، تأثیر مخرب نبرد در سراسر مرزهای سودان را برجسته می کند.

بهداشت و درمان در خطر است

این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه گزارش داد که در خارطوم بیش از 60 درصد مراکز درمانی تعطیل و تنها 16 درصد به صورت عادی فعالیت می کنند.

کریستین لیندمایر، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی روز جمعه به رسانه ها در ژنو گفت که WHO تأیید کرده است 25 حمله به مراقبت های بهداشتی از آغاز جنگ که هشت نفر کشته و 18 زخمی شدند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) قبلاً هشدار داده بود که خشونت‌های مداوم باعث اختلال در مراقبت‌های حیاتی و حیاتی برای حدود 50000 کودکی شده است که از سوء تغذیه حاد رنج می‌برند.

به محض ورود به نجامنا، پایتخت این کشور، مقامات چاد و کارکنان IOM به تخلیه‌شدگان سودان کمک می‌کنند.

به محض ورود به نجامنا، پایتخت این کشور، مقامات چاد و کارکنان IOM به تخلیه‌شدگان سودان کمک می‌کنند.

مهاجران از سودان وارد پایتخت چاد شدند

اولین گروه تخلیه‌شده از سودان که با کمک آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد به آنها کمک می‌شود، اواخر روز پنجشنبه با دو پرواز ویژه که توسط مقامات چاد اجاره شده بود، وارد فرودگاه بین‌المللی حسن جاموس در چاد شدند.

این گروه شامل 116 مرد و 110 زن بود که 39 نفر از آنها کودک بودند.

IOM به مقامات چاد در ثبت نام تازه واردان، شناسایی و ارجاع موارد آسیب پذیر، و کمک های پس از ورود، از جمله پول نقد برای حمایت از حمل و نقل بعدی برای پیوستن مجدد افراد تخلیه شده به خانواده هایشان.

آن کاترین شیفر، رئیس هیئت IOM در چاد می گوید: «ما شبانه روز در حال کار برای ادامه حمایت از دولت چاد در این وضعیت حساس و پیچیده، علیرغم کمبودهای عظیم در بودجه بسیار مورد نیاز هستیم.

این تلاش‌ها از نزدیک با وزارت امور خارجه، چادی‌ها در خارج از کشور و همکاری‌های بین‌المللی که ریاست یک هسته بحران دولتی را بر عهده دارد، که برای هماهنگی عملیات تخلیه از سودان ایجاد شده است، هماهنگ می‌شود.

«اولویت ما این است که اطمینان حاصل شود که همه کسانی که وارد شده‌اند حمایت کافی برای کمک به آنها برای پیوستن به خانواده‌هایشان و همچنین کمک‌های پزشکی دریافت می‌کنند.وی افزود: از جمله سلامت روان و حمایت روانی اجتماعی.

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما