سیاست های «ساخت آمریکا» بایدن متحدان کلیدی را خشمگین می کند

واشنگتن – تلاش‌های پرزیدنت بایدن برای تقویت تولیدات داخلی مورد انتقاد دیپلماتیک متحدان کلیدی قرار گرفته است و دولت‌های اروپایی دولت او را متهم می‌کنند که ائتلاف ترانس آتلانتیک را با سیاست‌های «ساخت آمریکا» که اقتصاد آنها را تهدید می‌کند، زیر پا گذاشته است.

این اعتراضات بر سیاست های گنجانده شده در قانون کاهش تورم متمرکز است که هدف آن کاهش اتکای ایالات متحده به تامین کنندگان خارجی از طریق ارائه مشوق های مالی برای مکان یابی کارخانه ها و تولید کالاها در ایالات متحده از جمله وسایل نقلیه الکتریکی است. آقای. بایدن قانون را به عنوان کلیدی برای ایجاد «ده‌ها هزار شغل با درآمد خوب و مشاغل تولید انرژی پاک، کارخانه‌های خورشیدی در غرب میانه و جنوب، نیروگاه‌های بادی در سراسر دشت‌ها و سواحل ما، پروژه‌های هیدروژن پاک و غیره» معرفی کرده است. در سراسر آمریکا، هر بخش از آمریکا.”

اما این امر موجب فریاد حمایت گرایی از سوی مقامات خارجی و اتهاماتی مبنی بر اینکه دولت بایدن با ارائه رفتار ترجیحی به شرکت های مستقر در ایالات متحده، قوانین تجاری را نقض می کند، برانگیخته است.

والدیس دامبروسکیس، کمیسر تجارت اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه به خبرنگاران در واشنگتن گفت: «ما نگران هستیم که تعدادی از مقررات علیه شرکت‌های اتحادیه اروپا تبعیض‌آمیز باشد، که البته برای ما مشکل‌ساز است».

این اختلاف نشان دهنده اولین شکاف بزرگ بین ایالات متحده و اروپا از زمان آقای ترامپ است. بایدن سال گذشته به قدرت رسید. رئیس‌جمهوری که قول داده بود با برنامه «اول آمریکا» برخورد دیپلماتیک ملایم‌تری نسبت به دولت ترامپ داشته باشد، با متحدان اروپایی در تعدادی از اولویت‌ها از جمله مجازات روسیه به دلیل حمله به اوکراین همکاری نزدیکی داشته است. در ماه های اول ریاست جمهوری خود، آقای. بایدن به سرعت برای ترمیم روابط با اروپا، از جمله با حل و فصل اختلاف 17 ساله بر سر یارانه های هوانوردی، اقدام کرد.

اما جبهه متحد بین ایالات متحده و اروپا در نشست های سالانه این هفته بانک جهانی و صندوق بین المللی پول نشانه هایی از تنش را نشان داد. مقامات اروپایی به رده های بالای دولت بایدن شکایت کردند که مقررات قانون گسترده آب و هوا و انرژی برای حمایت از تولید داخلی خودروهای برقی، قوانین تجارت بین المللی را که کشورها را ملزم می کند با شرکت های خارجی و داخلی به طور برابر رفتار کنند، نقض می کند. آنها استدلال کردند که این مقررات برای صنایع خودروسازی داخلی آنها ناعادلانه است.

آقای. دامبروسکیس گفت که او و سایر مقامات اروپایی نگرانی های خود را به جانت ال. یلن، وزیر خزانه داری که آژانس او ​​مسئول اجرای بسیاری از قانون است، همراه با کاترین تای، نماینده تجاری ایالات متحده، و جینا ریموندو، وزیر بازرگانی، هدایت خواهند کرد.

در دیدار با آقای دامبروسکیس روز پنجشنبه، خانم. دفتر نماینده تجاری ایالات متحده در بیانیه ای گفت: تای “نظر خود را مبنی بر اینکه مبارزه جدی با بحران آب و هوا مستلزم افزایش سرمایه گذاری در فناوری های انرژی پاک است را به اشتراک گذاشت.” هر دو خانم تای و آقای دامبروسکیس “از تیم های خود خواست تا تعامل را افزایش دهند” در مورد این موضوع.

مقامات اروپایی در حال بحث در مورد این هستند که آیا این قانون را که دموکرات ها در راستای خطوط حزبی به تصویب رساندند، در سازمان تجارت جهانی به چالش بکشند، که ممکن است وقت گیر و بی ثمر باشد، یا به طور رسمی موضوع را از طریق شورای تجارت و فناوری که سال گذشته تشکیل شد مطرح کنند. .

محور مبارزه بین المللی بر بیش از 50 میلیارد دلار اعتبار مالیاتی متمرکز است تا آمریکایی ها را به خرید وسایل نقلیه الکتریکی ترغیب کند. این قانون اعتبار را به خودروهایی که در آمریکای شمالی مونتاژ می شوند محدود می کند. همچنین الزامات سختگیرانه‌ای در مورد اجزایی که برای تامین انرژی خودروهای الکتریکی استفاده می‌شوند، از جمله باتری‌ها و مواد معدنی حیاتی که برای ساخت آنها استفاده می‌شوند، دارد. این باعث ایجاد انگیزه های جدید برای سازندگان باتری برای ایجاد تاسیسات بازیافت و تولید در ایالات متحده می شود.

شرکت های خارجی که در ایالات متحده خودرو و قطعات خودرو تولید می کنند نیز می توانند واجد شرایط دریافت این اعتبار باشند. اما برخی از خودروسازان خارجی، به ویژه خودروسازان آسیایی، تمایل دارند قطعات بیشتری برای خودروهای الکتریکی از خارج از ایالات متحده وارد کنند، به این معنی که مدل های کمتری واجد شرایط هستند.

این اتهامات را برانگیخته است مبنی بر اینکه مفاد این قانون به جای شرکت‌های خارجی مانند تویوتا و هوندا به نفع شرکت‌های آمریکایی مانند جنرال موتورز یا فورد نوشته شده است، حتی اگر بسیاری از شرکت‌های خارجی سرمایه‌گذاری هنگفتی در ایالات متحده داشته‌اند.

ادواردو مایا سیلوا، سخنگوی شورای امنیت ملی، گفت: «ما درک می‌کنیم که برخی از شرکای تجاری نگرانی‌هایی در مورد نحوه عملکرد مفاد اعتبار مالیاتی خودروهای الکتریکی در قانون در مورد تولیدکنندگانشان دارند. ما متعهد به همکاری با شرکای خود برای درک بهتر نگرانی های آنها و باز نگه داشتن کانال های تعامل در مورد این موضوعات هستیم.”

مقامات اروپایی نگران این هستند که اگر خودروسازانی مانند پورشه تحت فشار قرار گیرند تا به جای افتتاح کارخانه‌های بیشتر در آلمان، در ایالات متحده کار کنند، قانون ایالات متحده باعث ایجاد شکاف بین شرکت‌های اروپایی و کشورهای خود شود. از زمان اجرایی شدن این قانون، هوندا، تویوتا و LG Energy Solutions کره جنوبی همه سرمایه گذاری های عمده باتری در ایالات متحده را اعلام کرده اند.

نسخه قبلی این لایحه اعتبار مالیاتی را فقط برای خودروهای تولید ایالات متحده ارائه می کرد. اما کانادا و مکزیک هر دو علیه آن نسخه پیش‌نویس لابی کردند و این اقدام در نهایت برای خودروهای تولید شده در سرتاسر آمریکای شمالی گسترش یافت.

متحدان آسیایی نیز نسبت به این قانون ابراز نگرانی کرده اند.

هنگامی که کامالا هریس معاون رئیس جمهور ماه گذشته با رهبران کره جنوبی در توکیو و سئول دیدار کرد، متحدان از ابراز ناامیدی خود دریغ نکردند.

ساعاتی قبل از خانم هریس در مراسم تشییع جنازه شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن شرکت کرد، مقامات کره‌ای از جمله نخست‌وزیر هان داک سو نگرانی‌های خود را در مورد این قانون به معاون رئیس‌جمهور در جلسه‌ای پشت درهای بسته ابراز کردند.

دولت ژاپن نیز ابراز نگرانی کرده است.

فرانک اوم، کارشناس ارشد شمال شرق آسیا در مؤسسه صلح ایالات متحده، گفت این اعتبار مالیاتی “ضرر مستقیم” برای شرکت های کره جنوبی مانند هیوندای و کیا است که از مزایای اعتبار مالیاتی برخوردار نخواهند شد.

او گفت: «کره جنوبی به دلیل سرمایه‌گذاری‌هایی که در چند سال گذشته در صنعت باتری خودروهای الکتریکی و نیمه‌رساناها در ایالات متحده انجام داده است، احساس می‌کند بسیار مورد خیانت قرار گرفته است.

فقط چند ماه قبل از امضای آن به قانون، آقای. بایدن در کنار رئیس هیوندای در سئول ایستاد تا سرمایه‌گذاری این شرکت کره‌جنوبی را در یک کارخانه جدید خودروی الکتریکی و باتری در ساوانا، گا، جشن بگیرد. در دیدار با آقای هان و بعداً با رئیس جمهور یون سوک یول از کره جنوبی در سئول، خانم. هریس گفت که در صورت اجرای قانون با کره جنوبی مشورت خواهد کرد.

دولت بایدن تنش ها را کم اهمیت جلوه داده و گفته است که برای گفتگو از طریق این اختلافات و مبارزه با نبرد بزرگتر تغییرات آب و هوایی به روابط قوی خود با سایر دولت ها متکی است.

در یک اکتبر سخنرانی هفتم در موسسه روزولت، یک اندیشکده واشنگتن، خانم. تای از مکانیسم تنظیم مرز کربن اتحادیه اروپا – پیشنهادی که با وضع مالیات بر کالاهای وارداتی بر اساس میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای تولید آنها، تولید پاک‌تر را تشویق می‌کند – گفت که این اقدامات اروپایی همچنین می‌تواند باعث ایجاد تنش با متحدان شود. او افزود، اما ایالات متحده و اروپا باید از طریق این اختلافات برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی با هم تلاش کنند.

“در حالی که ما به دنبال کاهش ردپای کربن خود و بهره مندی از صنایع خود هستیم، هر یک از ما کارهایی را انجام خواهیم داد که باعث اضطراب می شود، خواه این مکانیسم تنظیم مرز کربن باشد یا قانون کاهش تورم. اما این همچنین فرصتی را برای ما ایجاد می کند تا با هم کار کنیم تا با این بحران وجودی که همه ما را تهدید می کند مقابله کنیم. تای گفت.

با این حال، کارشناسان تجارت هشدار داده‌اند که تلاش‌های ایالات متحده می‌تواند به طور بالقوه موج مشابهی از اقدامات حمایت‌گرایانه را برای تطبیق با اقدامات اتخاذ شده توسط ایالات متحده آغاز کند.

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه، ماه گذشته گفت که اتحادیه اروپا باید در نظر داشته باشد که پاداش خودروهای الکتریکی را برای خودروهایی که در اتحادیه اروپا تولید می‌شوند و استانداردهای زیست‌محیطی دقیق را رعایت می‌کنند، در نظر بگیرد.

چاد پی بوون، کارشناس ارشد موسسه اقتصاد بین‌الملل پترسون، گفت: در آن صورت، اگر خودروها یا قطعات آمریکایی با موانع مشابهی برای فروش در اروپا یا آسیا مواجه شوند، سیاست‌های آمریکا در درازمدت می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

او گفت: «من فکر می‌کنم ریسک طرف ایالات متحده این است که اگر به برخی از نگرانی‌های اصلی آنها رسیدگی نکنیم، آنها در نهایت همان کار را انجام خواهند داد.»

والی آدیمو، معاون وزیر خزانه داری آمریکا، در رویدادی در این هفته گفت که امیدوار است در نهایت متحدان ایالات متحده از سرمایه گذاری آمریکا در تولید کالاهایی مانند مواد معدنی حیاتی سود ببرند، زیرا زنجیره تامین آنها را نیز مستحکم می کند.

یک سخنگوی وزارت خزانه داری از اظهار نظر در مورد چگونگی خانم. یلن در این هفته به شکایات همتایان اروپایی خود پاسخ داد. خانم خانم در سخنانی در کنفرانس خبری پایانی خود در روز جمعه. یلن جاه طلبی های قانون کاهش تورم را بدون اذعان به نگرانی های اروپا و آسیا تبلیغ کرد.

خانم “این تهاجمی ترین اقدام داخلی کشور ما در مورد آب و هوا است.” یلن گفت. و ما را در مسیری قوی برای دستیابی به اهداف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای قرار می دهد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم