sibnewbanner

شورای امنیت: مدیریت درگیری اسرائیل و فلسطین «جایگزینی» برای فرآیند سیاسی معنادار نیست |

تور ونسلند گفت: «چنین راهبردی مستلزم گام های مهمی از همه طرف است. وی تاکید کرد که این امر باید شامل تقویت توانایی تشکیلات خودگردان فلسطین برای تعامل با اسرائیل در زمینه مسائل سیاسی، اقتصادی و امنیتی و همچنین تلاش برای بازگشت دولت قانونی فلسطین به نوار غزه باشد.

وی خواستار کاهش تنش ها و خشونت در سرتاسر سرزمین های اشغالی فلسطین به ویژه در کرانه باختری از جمله قدس شرقی شد.

وی تاکید کرد: گام‌های یکجانبه که روندهای منفی را تداوم می‌بخشد باید متوقف شود. فضا برای فعالیت اقتصادی فلسطین و بهبودهای بیشتر برای دسترسی و حرکت در غزه و کرانه باختری نیز باید گسترش یابد.

آتش بس از جنگ تمام عیار جلوگیری می کند

وی با توصیف دستاوردها، گزارش داد که آتش بس بین اسرائیل و جهاد اسلامی فلسطین همچنان به قوت خود باقی است و “آرامش شکننده” در غزه برقرار شده است.

گذرگاه های اریز و کرم شالوم از 8 آگوست باز بوده و سازمان ملل متحد با شرکای خود برای اطمینان از ارسال فوری کمک ها به نیازمندان کار می کند.

او به سفرا گفت که مطمئناً آتش بس مانع از تبدیل وضعیت به یک جنگ تمام عیار شد.

محرک های حل نشده تعارض

خشونت در بسیاری از کرانه باختری اشغالی افزایش یافته است. فعالیت شهرک سازی اسرائیل همراه با تخریب و اخراج ادامه می یابد، در حالی که چالش های مالی و سیاسی اثربخشی تشکیلات خودگردان فلسطین را در ارائه خدمات عمومی تهدید می کند.

کرانه باختری و غزه همچنان از نظر سیاسی تقسیم شده اند. مردم غزه از محدودیت های اقتصادی و حرکتی مرتبط با «رژیم بسته اسرائیل»، ماهیت حکومت حماس و تهدید همیشگی خشونت رنج می برند. وی هشدار داد: تا زمانی که به این مسائل اساسی رسیدگی نشود، چرخه بحران حاد و به دنبال آن اصلاحات کوتاه مدت ادامه خواهد داشت.

پویایی منطقه ای

وی با اشاره به جولان گفت که آتش بس بین اسرائیل و سوریه علیرغم چندین نقض توافقنامه سال 1974 در مورد خلع نیروها به طور کلی حفظ می شود.

در لبنان، عدم پیشرفت اصلاحات، بن بست تشکیل دولت و فشار فزاینده بر نهادهایی مانند نیروهای مسلح و امنیتی، بر اقتدار دولتی سنگینی می کند.

در جنوب، تنش ها در منطقه عملیاتی نیروی موقت سازمان ملل در لبنان (یونیفیل) ادامه یافت، با حداقل چهار میدان تیر – که برای مقامات لبنانی ناشناخته – در استفاده منظم در جنوب رودخانه لیتانی مشاهده شد.

او توضیح داد: «این نقض آشکار قطعنامه 1701 (2006) است، و همچنین نقض منظم و مداوم حریم هوایی لبنان توسط اسرائیل.

فراخوانی برای اقدام

وی گفت: «وضعیت موجود یک استراتژی نیست. وی از رهبران اسرائیلی و فلسطینی، کشورهای منطقه و جامعه جهانی گسترده تر خواست تا برای بازگشت به مذاکرات معنادار اقدام قاطعانه انجام دهند.

“آخرین ستون ایستاده” برای پناهندگان

فیلیپ لازارینی، کمیسر کل آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) با تأکید بر این نکته، گفت که این آژانس راه نجات یکی از محروم ترین و مستأصل ترین جوامع در منطقه است.

او گفت: «برای بسیاری از پناهندگان فلسطینی، رفتن به مدرسه، دریافت خدمات بهداشتی یا دریافت بسته غذایی، تنها منبع عادی زندگی آنهاست.

او تاکید کرد که برای این پناهندگان، UNRWA “آخرین ستون ثابت” تعهد جامعه بین المللی به حق آنها برای یک زندگی شرافتمندانه و یک راه حل عادلانه و پایدار است. او از کشورهای عضوی که بودجه خود را کاهش داده اند درخواست کرد تا در تأثیر این تصمیم بر ثبات منطقه تجدید نظر کنند.

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما