شورای امنیت می شنود که سومالی در خطر از دست دادن دستاوردهای سخت به دست آمده است

“در حالی که چالش ها و خطرات زیادی در پیش است، فرصت های زیادی نیز وجود دارد و من از همه شرکای بین المللی می خواهم که تکیه کنید و پشتیبانی بیشتری ارائه دهید کاتریونا لینگ، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سومالی گفت: به مردم.

با توجه به شرایط امنیتی فعلی، خانم لینگ، که همچنین ریاست مأموریت کمک سازمان ملل در سومالی (UNSOM) را بر عهده دارد، نگرانی‌های خود را در مورد حملات تروریستی و همچنین خشونت از جمله در لااسکانود، پایتخت منطقه سول که مدت ها بین “سومالیلند” و پونتلند مورد مناقشه بود.

بر اساس آخرین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد وضعیت، درگیری ها بین نیروهای “سومالی لند” و شبه نظامیان محلی طایفه ذولبهانته در سطوح مختلف با شدت ادامه یافت و باعث تلفات قابل توجه، تخریب زیرساخت ها و آواره شدن غیرنظامیان شد.

تا به امروز وجود داشته است 308 تلفات غیرنظامیوی گفت که 36 نفر کشته و 272 نفر زخمی شدند.

او با قدردانی از تلاش‌های همه طرف‌ها و شورای امنیت برای برقراری آتش‌بس، متعهد شد که UNSOM از یک راه صلح‌آمیز رو به جلو حمایت کند.

کاتریونا لینگ، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سومالی، به شورای امنیت اطلاع رسانی می کند.

کاتریونا لینگ، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سومالی، به شورای امنیت اطلاع رسانی می کند.

سود حاصل شده است

مجموعه گزارش تحولات مثبت سیاسیوی بر “پیشرفت قابل توجه” دولت در پیشبرد اولویت های ملی کلیدی، از جمله روند انتخابات، و رهبری آن در مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

تلاش‌ها این گروه تروریستی را از بخش‌هایی از کشور بیرون رانده است، اما الشباب همچنان یک تهدید مهم است. لینگ احتیاط کرد و به الف اشاره کرد ظهور مجدد حملاتاز جمله حادثه مرگبار هتل پرل بیچ در اوایل ژوئن.

او گفت: «سه ماه اول سال 2023 همچنین شاهد بیشترین تعداد حملات بمب‌های دست‌ساز از سال 2017 بودیم.

پشتیبانی بیشتری مورد نیاز است

وی گفت که فعالیت های تثبیت کننده مستمر مرتبط با الشباب نیاز به حمایت دارد و افزود که UNSOM واکنش خود را در این زمینه افزایش داده است.

چالش همچنان پایداری این دستاوردها استاو افزود.

او گفت که تلاش ها برای تثبیت مناطق بازیابی شده از گروه تروریستی مستلزم امنیت مداوم، خدمات اساسی، آشتی، و فرآیندهای سیاسی و دولت سازی طولانی مدت است.

طرح کلی الف طرح انتقال سه فازیاو گفت که یک محرک اصلی در بخش امنیتی است که باید در کنار طرح هایی برای خروج احتمالی دفتر پشتیبانی سازمان ملل در سومالی (UNSOS) و تحویل نهایی UNSOM به تیم کشوری سازمان ملل در نظر گرفته شود.

در ادامه، او اولویت‌های باقی‌مانده سال 2023 را تشریح کرد که شامل نقش رهبری UNSOM در تقویت تلاش‌های جامعه بین‌المللی برای ایجاد ثبات در کشور، حمایت از روند دولت‌سازی و حل و فصل مناقشه در لائوس است.

شرایط زندگی نامطمئن

او گفت در همین حال، وضعیت انسانی همچنان “مخطر” است. در حالی که عملیات فعلی علیه الشباب به بهبود امنیت کمک کرده است، او گفت که از ژانویه تا مارس، 430000 نفر آواره شده اند با خشونت و 580000 نفر در مناطق تحت کنترل بازیگران مسلح غیردولتی زندگی می کنند.

او هشدار داد که علاوه بر این، شوک های آب و هوایی شدیدتر می شود و زنان همچنان به نمایندگی مناسب در زمینه های سیاسی، صلح و امنیت نیاز دارند.

او با اشاره به شکست سومالی در انجام تعهدات خود برای تضمین سهمیه 30 درصدی زنان در انتخابات فدرال، گفت: “نمایندگی آنها باید مدون شود.”

سیندی مک کین، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا، اعضای شورای امنیت را در مورد وضعیت سومالی توضیح می دهد.

سیندی مک کین، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا، اعضای شورای امنیت را در مورد وضعیت سومالی توضیح می دهد.

ناامنی غذایی

سیندی مک کین، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا (WFP) گفت خشونت و بی ثباتی زخمی شدن این کشور بسیاری از زیرساخت های مورد نیاز برای حمایت از تولید و توزیع مواد غذایی را از بین برده است.

او گفت: «سومالی در سال 2022 از ورطه قحطی بیرون کشیده شد، زیرا جامعه بین‌الملل علائم هشداردهنده را به رنگ قرمز چشمک می‌زند و به سرعت برای پاسخ دادن به آن تلاش می‌کند. اما، اکنون ما در خطر از دست دادن دستاوردهای ارزشمندی هستیم که از آن روزهای سیاه سال گذشته به دست آورده ایم.»

او با یادآوری سفر اخیر به کشور گفت خشونت، ترس و گرسنگی “یک واقعیت روزمره در آنجا هستند”با مادرانی که او با آنها صحبت کرد، کل گله های دام را که در اثر خشکسالی و گروه های تروریستی که کودکان 11 ساله را به خدمت می گرفتند، از بین بردند.

اورژانس در حال رشد

او گفت که از آغاز سال 2022، درگیری باعث بیش از یک میلیون جابجایی داخلی شده است و بلایای آب و هوایی باعث جابجایی 2.1 میلیون نفر دیگر در سه سال گذشته شده است.

آخرین داده های امنیت غذایی نشان می دهد ناامنی غذایی در سراسر سومالی در حال افزایش استبا بیش از 6.6 میلیون نفر – یک سوم جمعیت – انتظار می رود با بحران یا سطوح بدتر گرسنگی روبرو شوند، از جمله 40000 نفر که برای بقا در این کشور می جنگند. شرایط قحطی مانند.

او گفت که حتی بدتر از آن، انتظار می رود 1.8 میلیون کودک در سال 2023 از سوء تغذیه حاد رنج ببرند.

برجسته کردن یک برنامه اقدام برای رسیدگی به جدی و اورژانس رو به رشداو گفت که تلاش‌های جمعی باید از ارسال کمک‌های ایمن اطمینان حاصل کند و شورای امنیت به دسترسی بدون مانع بشردوستانه به تمام جوامع آسیب‌پذیر در سومالی منجر شود.

شکستن چرخه های معیوب

علاوه بر این، کمک های غذایی باید با سرمایه گذاری ها هماهنگ شود برای بازسازی معیشت، تقویت تاب آوری و حمایت برنامه های سازگاری با اقلیم، او گفت.

او از کشورهای عضو خواست بلافاصله به طرح واکنش بشردوستانه کشور کمک کنید، که به طور جدی با کمبود بودجه مواجه است.

ما در WFP حضور داریم مجبور شدیم از کمک های نجات دهنده خود کم کنیم او گفت که این آژانس در ماه آوریل کمک های خود را از 4.7 میلیون نفری که هر ماه به آنها خدمات می دهد به 3 میلیون کاهش داده است.

“بدون تزریق فوری پول نقد، مجبور خواهیم شد دوباره لیست های توزیع را قطع کنید در ماه ژوئیه به تنها 1.8 میلیون در ماه رسید.”، او گفت، با تاکید بر اینکه با بودجه مورد نیاز، برنامه جهانی غذا “این کاهش های تهدید کننده زندگی را معکوس خواهد کرد” و به حمایت از میلیون ها نفری که برای بقا به آژانس متکی هستند ادامه خواهد داد.

اینها را گفتراه حل های اثبات شده» تنها راه برای شکستن چرخه معیوب است از گرسنگی و فقر

او گفت: «همه ما باید برای یافتن راه حل های سیاسی برای ایجاد ثبات و صلح در سومالی با هم کار کنیم. این چیزی است که مردم خسته سومالی بیش از هر چیز می خواهند و به آن نیاز دارند.»

برای جزئیات بیشتر در مورد این و سایر جلساتی که در سراسر سیستم سازمان ملل برگزار می شود، به بخش اختصاصی ما مراجعه کنید صفحه پوشش جلسات سازمان ملل.

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما