طرفداران رسانه؛ صادرات 6.5 میلیارد دلاری پهپاد ایرانی تا سال 2028

تسنیم نوشت: اگر ایران بتواند برتری فناوری پهپادهای خود را نسبت به پهپادهای مشابه در ترکیه ثابت کند، می توان انتظار داشت که حداقل تا سال 2028 بتواند جای ترکیه را در بازار بگیرد و 25 درصد از ارزش بازار جهانی را به خود اختصاص دهد. هواپیماهای بدون سرنشین یعنی چیزی معادل 6.5 میلیارد دلار.

ایران به زودی چند صد پهپاد به روسیه صادر خواهد کرد. این ادعایی بود که جک سالیوان – مشاور امنیت ملی آمریکا – در شامگاه دوشنبه 20 جولای (11 ژوئیه) در یک کنفرانس خبری مطرح کرد.

روز سه شنبه 27 فروردین ماه کارخانه تولید پهپاد تمام ایرانی ابابیل 2 در تاجیکستان با حضور دو منطقه افتتاح شد. ژنرال مک کنزی – فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا – درباره پهپادهای کوچک و متوسط ​​مسلح ایران می گوید: «(این پهپادها) تهدیدی مدرن و پیچیده برای نیروهای ما، شرکا و متحدان ما هستند. برای اولین بار از زمان جنگ کره، ما بدون برتری کامل هوایی در حال عملیات هستیم. به همین دلیل، شناخت کیفیت پهپادهای ایرانی می تواند کاندیدای قابل توجهی برای خرید در بازار جهانی تا سال 2028 باشد. به نظر می رسد ایران با یک برنامه شش ساله می تواند 25 درصد بازار (معادل 6.5 میلیارد دلار) را در اختیار بگیرد.

قدرت رقابتی است

بازار ارزش پهپادهای نظامی در جهان در سال 2021.11. 3 میلیارد دلار برآورد شده است. همچنین تخمین زده می شود که این میزان تا سال 2028 به 26.1 میلیارد دلار برسد. ترکیه در سال 2021 بیش از 3 میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داد. به عبارت دیگر این نوجوان سال گذشته بیش از 25 درصد از بازار را در اختیار داشت. از ارزش صادرات پهپادها در ایران، اطلاعاتی در بازارهای جهانی در دسترس نیست.

ترکیه نسبت به سایر کشورهای جهان در بازار جهانی سهم بیشتری دارد اما پهپادهای ایرانی قدرت رقابت با محصولات این کشور را دارند. قبل از اینکه ترکیه یک پهپاد اتیوپیایی را به شورشیان بفروشد، ارتش این کشور با خرید پهپادهای ایرانی توانست تعادل را به نفع خود تغییر دهد. همچنین قبل از شروع جنگ روسیه و اوکراین، ترکیه کیف را به پهپادهای پرچمدار مجهز کرد و مدعی شد که این نوع پهپاد در زمره بهترین پهپادهای جهان قرار دارد. در این میان تجربه روس ها در جنگ اوکراین نشان داد که این پهپادها بسیار آسیب پذیر هستند.

ظرفیت 6.5 میلیارد دلار

کشورهایی مانند ایران و ترکیه در تولید پهپاد برتری نسبی نسبت به اروپایی ها دارند و می توانند این محصول را با هزینه بسیار کمتری تولید کنند. بنابراین در بازار، نوجوانان با درآمد متوسط ​​و کم دست بالا را دارند. با این حال، اگر ایران بتواند پهپادهای باکیفیت و تکنولوژیکی برتر خود را نسبت به ترکیه در این زمینه ثابت کند، می توان انتظار داشت که حداقل تا سال 2028 بتواند جای ترکیه را در بازار بگیرد و 25 درصد از ارزش بازار جهانی را به خود اختصاص دهد. از هواپیماهای بدون سرنشین یعنی چیزی معادل 6.5 میلیارد دلار.

احداث خط تولید در ونزوئلا و تاجیکستان و صادرات برنامه ریزی شده صدها هواپیمای بدون سرنشین به روسیه نشان می دهد که این میزان دور از دسترس نیست. این مقدار تقریباً معادل کل صادرات ایران به ترکیه در سال 1400 است. بنابراین صادرات هواپیماهای بدون سرنشین (و همچنین تمامی تجهیزات) می تواند ارزش قابل توجهی برای نوجوانان داشته باشد.

واردات مستقیم و غیر مستقیم

علاوه بر واردات مستقیم هواپیما و تجهیزات عمومی، اثرات مثبت غیرمستقیم بر اقتصاد ایران نیز دارد. به عنوان مثال راه اندازی خط تولید پهپاد در تاجیکستان علاوه بر واردات اقتصادی، دو هدف دیگر را نیز دنبال می کرد. یکی تقویت این کشور برای مقابله با تهدید احتمالی طالبان در آینده و دیگری این که به تاجیکستان اطمینان داده شود که ایران به دنبال حمایت از کودتا در این کشور نخواهد بود. ایجاد اعتماد در امنیت می تواند زمینه تقویت همکاری های اقتصادی را نیز فراهم کند. تجارت بین دو کشور در سال 2020 معادل 55 میلیون دلار بوده است.

این مبلغ در سال 2021 به 121 میلیون دلار رسید. به نظر می رسد امسال و پس از تولید خط تولید پهپاد ایرانی در این کشور، اعتماد بین دو کشور همسایه تقویت شده و تجارت دوجانبه رو به رشد خواهد بود. بنابراین به نظر می رسد ایران با تمرکز بر مزیت فناوری خود در صنعت پهپاد می تواند بخش قابل توجهی از بودجه مورد نیاز برای تامین امنیت ایران در منطقه را از این طریق به دست آورد و از وابستگی بودجه سیستم به نفت بکاهد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم