فرارو | سناریوهای ماشین

به نظر می رسد ورود خودروهای خارجی با تاخیر دولتی همراه است. اگرچه برخی از اماکن صنعت و نمایندگان مجلس از واردات خودرو تا آذرماه امسال خبر داده اند، اما ظاهرا دولت عجله ای برای واردات ندارد. بخش اعظم این موضوع مربوط به مذاکرات بلاتکلیف است و کسانی که از این موضوع مطمئن نیستند از دولت می خواهند با احتیاط در این زمینه گام بردارد.

به روگل دونیا کیکستونی، روند برجامی خوصایندی؛ این در شرایطی است که به گفته برخی از مسئولان صنعتی می توان واردات خودرو را در کانون توجه قرار داد.

حدود یک ماه از رونمایی از آیین نامه واردات می گذرد. این امر به این دلیل است که برخی از مسئولان صنعتی و نمایندگان مجلس وعده معرفی خودروهای خارجی در آینده نزدیک را می دهند. براساس اظهارات اخیر واردات خودروهای خارجی از نیمه دوم سال جاری ادامه دارد. وزیر صمت در این خصوص گفت: دستورالعمل اجرایی واردات طی روزهای آینده ابلاغ خواهد شد و سایر واردکنندگان نیز با توجه به تذکر وزارت صمت تا 28 شهریور مهلت داشتند تا درخواست و شرایط خود را برای ورود اتباع خارجی ثبت کنند. . البته هنوز تاریخ مشخصی برای واردات اعلام نشده است. این در شرایطی است که بازار خودرو منتظر تعیین تکلیف واردات و وعده های دولت و شورا در این زمینه است.

سه سال از توقف واردات خودرو می گذرد و در این سه سال عرضه خودرو صرفا بر دوش خودروسازانی بوده است که به دلیل ممنوعیت و خروج شرکت های خارجی نیز قادر به تامین نیاز بازار نیستند. با این شرایط شورا تلاش کرد واردات خودرو را با تکلیف تصویب مشخص کند و دولت نیز آیین نامه آزادسازی ورود خارجی را پس از انقضای مهلت مصوب شورای هماهنگی سه قوه تصویب و ابلاغ کرد. در مورد تعلیق واردات

بر این اساس با توجه به فرآیند واردات خودرو از جمله ابلاغ مقررات، تهیه دفترچه راهنما و حتی ثبت نام و استعلام متقاضیان ورود خارجی، این سوال مطرح می شود که زمان دقیق واردات چه زمانی است. ? همانطور که گفته شد برخی از مسئولان صنعتی و نمایندگان مجمع، ششمین ماه سال جاری را زمان مشخص برای ورود خودروهای خارجی می دانند. این امر به این دلیل است که برخی از فعالان بازار نسبت به نگاه شورا و مسئولان صنعت خوش بین هستند و تاکید می کنند که زمان مشخصی برای واردات وجود ندارد.

آنچه مشخص است وعده ورود خارجی ها در آینده نزدیک به نتیجه رسیدن مذاکرات مثبت در دور برتر بوده است، این در شرایطی است که این دور از هفته گذشته به حالت تعلیق درآمده و مذاکرات به ماه های آینده موکول شده است. . بر این اساس برخی اخبار ایران و کشورهای غربی نشانه هایی از شکاف ها و اختلافات عمیق در روند مذاکرات را نشان می دهد. همانطور که منابع آمریکایی اعلام کردند، اختلافات در مذاکرات با ایران همچنان باقی است. همچنین تروئیکای اروپایی روز شنبه در آخرین موضع خود ادعاهای بی اساس خود را علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد. بر این اساس، کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند که مواضع اخیر ایران تردیدهای جدی را در مورد اهداف این کشور به‌ویژه بازگشت این کشور به توافق هسته‌ای ایجاد کرده است. انتشار همین روزنامه در روز شنبه گذشته به افزایش قیمت محصولات داخلی و خارجی منجر شد و از سوی دیگر ورود خودروهای خارجی را با چالش مواجه کرد.

آنچه مشخص است واردات ارز چالشی است که بانک مرکزی با آن مواجه است و اگر مذاکرات با دولت خوب پیش نرود، دولت قطعا ارز را در دستور کار خود قرار خواهد داد. بنابراین به نظر می رسد تاخیر در ورود بیگانگان و دخالت دولت در این زمینه که به نتیجه مذاکرات با کشورهای غربی بستگی دارد، پایان یابد. بر این اساس برخی کارشناسان بر یکسان سازی واردات خودرو تاکید می کنند و می گویند تنها با حل چالش های هسته ای ایران و غرب، واردات محصولات خارجی تسهیل می شود. این در حالی است که برخی از مسئولان صنعتی قول واردات تا دو ماه آینده را می دهند. یکی از این مسئولان امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت است که چندی پیش در گفت و گو با رسانه ها اعلام کرد «در صورت تحقق همه شرایط برای واردات خودرو، این خودروها آذرماه وارد بازار کیشور می شوند».

اظهارات وی در شرایطی است که دیروز در گفتگو با خبرنگار اعلام کرد که اظهاراتش سوء تفاهم شده و زمان دقیق ورود خودروهای خارجی در آذرماه در دسترس نیست. جایگاه این مقام در وزارتخانه مسکوت است، مسئولیت وزارتخانه واردات، بررسی درخواست ها و ارائه مجوز است و سپس دستگاه های ذیربط مانند بانک مرکزی و گمرک در این زمینه ورود خواهند کرد. изхрантат галибаф бы выходный намягангр заманбер боденный вродный выход бех кишор; در عین حال برخی از فعالان و قاچاقچیان به آیین نامه ای از سوی دولت اشاره می کنند که مشکل واردکنندگان خودرو در کیشور را به صراحت مشخص کرده است و استعلام واردکنندگان از سوی وزارت صمت زمان زیادی نمی برد. اما سخنگوی وزارت صمت ظاهرا خوشبین است که واردات تا آذرماه (نه قبل از آن) البته به شرط تضمین قیمت واردات، نزدیک باشد. حال این سوال مطرح می شود که در صورت عدم توافق بر سر معامله، آیا مسئولان می توانند به وعده های واردات راضی باشند؟

واردات نیز امکان پذیر است

دولت تیزیده برها کرده کیکوستی کیشور را به برجام کره نزده است. در این شرایط به نظر می رسد این نگاه در مورد واردات خودرو چندان کارساز نیست. تعلیق سه ساله واردات خودروهای خارجی به کیشور به بهانه ساماندهی ارز اعلام شد و دولت این کالا را در فهرست کالاهای لوکس قرار داد که به دلیل ارز بالا، کیشور نیازی به واردات ندارد. . اما با اخبار مثبتی که از ابتدای سال جاری از مذاکرات به گوش می رسد، کمپین احیای واردات خودرو دوباره آغاز شد و دولت حتی برای ویرایش آیین نامه ها در این زمینه اقدام کرد.

هرچند انتقادات زیادی به آیین نامه های دولت وارد است اما اقدامات اولیه دولت در این زمینه مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است. اما اکنون مذاکرات برخلاف انتظار پیش می رود و ظاهراً دولت قرار نیست برای ورود بیگانگان فوری هزینه کند. از سوی دیگر شنیده می شود که بار دیگر اهمیت ساماندهی و صرفه جویی در قانون اساسی بانک مرکزی گنجانده شده و مخالفت هایی نیز از گوشه و کنار کشور در خصوص ورود بیگانگان به گوش می رسد. در این رابطه یک منبع آگاه به «دنیای اککوتسیا» می گوید که مذاکرات در حال انجام است و مخالفان واردات بهانه آورده و تاکید دارند که واردات خودروهای خارجی در شرایط فعلی به صلاح نیست و برای دولت بهتر است. یکی دیگر از اقدامات صرفه جویی در هزینه را در دستور کار خود قرار دهد از این رو این ذهنیت که «دولت برای تعیین تکلیف واردات خودرو را تعلیق می کند» این روزها اغلب به دولتمردان عرضه می شود.

از سوی دیگر به نظر می رسد سکوت وزارتخانه نیز توپ را به دست بانک مرکزی انداخته و به نوعی مسئولیت واردات را از خود سلب کرده است. امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت نیز در نظر اخیر خود در رسانه ملی اعلام کرد که «پس از مرحله تایید شرکت های واردکننده و اعلام اسامی شرکت های مشمول واردات خودرو، وزارت صمت سکوت دیگر جوابگو نیست و باید در بانک مرکزی، گمرک و… اقدامات دیگری انجام شود». وی همچنین تاکید کرد: بانک مرکزی باید ارز را در اختیار واردکننده قرار دهد و سپس فرآیند واردات خودرو تکمیل شود و در نهایت خودروی وارداتی از گمرک ترخیص شود و سپس طبق روال ذکر شده در مقررات

بر این اساس فکر می کنم اگر همه شرایط به خوبی انجام شود، خودروهای وارداتی آذرماه وارد بازار خواهند شد. بر اساس این بیانیه، سخنگوی دولت به واردات خودرو که مشابه قرارداد است نگاه خواهد کرد. در این زمینه یک کارشناس خودرو می گوید که انتخابات کنگره آمریکا در 8 نوامبر 2022 مصادف با 17 آوریل سال جاری برگزار می شود. بنابراین این انتخابات نقش تعیین کننده ای در توافق و در نتیجه واردات خودرو خواهد داشت. وی تاکید می کند در حال حاضر قطب واردات خودرو در راستای توافق است و در صورت عدم اجرای توافق، واردات خودروهای خارجی انجام نمی شود و یا محدود می شود. وی همچنین خاطرنشان می کند: یک میلیارد یورو که برای خودرو اختصاص داده می شود فشار زیادی ایجاد نمی کند و دولت و مجمع نباید بابت این مبلغ به مردم وعده زیر پا بگذارند. وی تاکید می کند که واردات خودرو با ارزهای خارجی نیز از ایران قابل تامین است اما دولت و مجلس بر سر قول خود با مردم هستند.

واردات چیست؟

بیایید فرض کنیم زمان زیادی برای تکمیل فرآیند مذاکره لازم است یا حتی توافق به نتیجه مطلوب نخواهد رسید. در این شرایط دو سناریو مطرح می‌شود: سناریوی اول این است که دولت به بهانه صرفه‌جویی اجازه واردات خودرو را بدهد و یا اجازه واردات محدود به نفع خودروسازان و تامین نقدینگی خودروسازان را بدهد. سناریوی اول ادامه مسیر سه سال پیش است و چون در این سال ها خودرویی وارد نشده است، در آینده نیز نباید منتظر واردات باشیم. بر این اساس به نظر می رسد دولت نیز باید تبعات افزایش قیمت محصولات خارجی را بپذیرد و بپذیرد که بازار بر اساس دلالی و واسطه گری به فعالیت خود ادامه دهد. اما در سناریوی دوم، واردات محدود است، اما فقط به نفع تولیدکنندگان است. در حال حاضر خودروسازان در کیشور به دلیل تنظیم قیمت و فشاری که در حال حاضر به دلیل رشد تولید متحمل شده اند، با مشکل نقدینگی مواجه هستند. در این میان دولت با یک تیر دو هدف را می زند، یعنی هم واردات و هم خودروسازان از این مسیر منتفع می شوند. در هر صورت به نظر می رسد تا دور بعدی مذاکرات، واردات خودرو دوباره کاهش یابد و دولت به بهانه زیر سوال بردن واردکنندگان و … واردات خودرو را به تعویق بیندازد.

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

تماس با ما