فیفا اعتراض یک جام جهانی را خاموش کرد، اما ممکن است امسال بیشتر با آن روبرو شود

لندن – تنها چهار ماه پس از اینکه اجازه داد تا یک دعوای عمومی بر سر بازوبندهای رنگین کمانی شروع جام جهانی در قطر را تحت الشعاع قرار دهد، هیئت حاکمه فوتبال جهان با سؤالات مشابهی در مورد اینکه آیا بازیکنان اجازه خواهند داشت از حقوق همجنسگرایان در مسابقات امسال حمایت کنند، مواجه است. جام جهانی زنان.

این دعوای است که همه افراد درگیر موافق بودند که نباید دوباره تکرار می شد.

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، در ماه مارس که در ماه نوامبر تحت تاثیر واکنش شدید عمومی و داخلی قرار گرفت، زمانی که رهبران فوتبال با تهدید به تعلیق بازیکنانی که در آن شرکت کرده بودند، طرح بستن بازوبند برای ترویج کمپین عدالت اجتماعی را خاموش کردند، در ماه مارس گفت که از این رویدادها درس گرفته شده است در قطر اینفانتینو که به دنبال مبارزه جدیدی با برخی از برترین بازیکنان زن جهان در مسابقات قهرمانی خود بود، قول داد تا قبل از آغاز جام جهانی زنان در استرالیا و نیوزلند در 20 جولای، راه حلی در این زمینه وجود داشته باشد.

با این حال، حتی زمانی که او این تضمین‌ها را ارائه می‌کرد، فیفا قبلاً راهی جدید برای خشم بازیکنان و شرکای خود پیدا کرده بود.

بدون مشورت با سازمان‌دهندگان در استرالیا یا نیوزلند، همه با یک قرارداد حمایتی موافقت کردند که باعث می‌شد عربستان سعودی از طریق برند گردشگری ویزیت عربستان، اسپانسر اصلی مسابقات زنان شود. این همکاری باعث می‌شد که ده‌ها بازیکن همجنس‌گرا برای مسابقات در استادیوم‌ها به میدان می‌رفتند و تبلیغات سفر به کشوری را داشتند که روابط همجنس‌گرایان را به رسمیت نمی‌شناسد و در آن همجنس‌گرایی یک جرم جنایی باقی مانده است.

تنها پس از هفته‌ها سکوت، گفتگوهای پشت پرده بحران و سرزنش‌های عمومی از سوی مقامات هر دو کشور میزبان بود که فیفا تایید کرد که این قرارداد مرده است. اینفانتینو کل بحث بر سر آن را رد کرد و آن را «طوفان در فنجان چای» خواند. برای دیگران، بسیار بیشتر از این بود.

جیمز جانسون، مدیر اجرایی فوتبال استرالیا، نهاد حاکم بر این ورزش در این کشور، گفت: «در رهبری، باید در مورد مسائلی که به شدت در مورد آنها احساس می‌کنید موضع بگیرید.

“این یکی از مواردی است که ما را غافلگیر کرد. این موضوعی بود که ما با بازیکنان، دولت ها و شرکای خود در مورد آن صحبت کردیم. و همچنین احساس خوبی در اطراف جامعه استرالیا داشتیم که این معامله با نحوه برگزاری مسابقات مطابقت ندارد. بنابراین، ما به همراه نیوزلند تصمیم گرفتیم که پایمان را در این مناسبت بگذاریم.”

جانسون گفت که بازیکنان استرالیا به‌ویژه از حمایت مالی پیشنهادی عربستان ناامید شده‌اند، به طوری که این وضعیت نگرش‌ها را در تیم تقویت کرده است که این مسابقات باید به‌عنوان بستری برای ترویج ارزش‌هایی که آنها برای آن مطرح می‌کنند مورد استفاده قرار گیرد. حداقل یکی از بازیکنان استرالیایی گفت که تصمیم فیفا برای آوردن جام جهانی به قطر و تمایل آن به تعظیم در برابر نگرش های محلی، آموزنده بوده است.

امیلی گیلنیک، مهاجمی که در تیم زنان استرالیا عضویت داشته است، گفت: «فکر می‌کنم آخرین جام جهانی، جام جهانی مردان، نمونه‌ای عالی از آنچه در جهان می‌گذرد بود و هنوز چقدر اشتباه است. بیش از یک دهه

و فکر می‌کنم تیم‌هایی بودند که تلاش می‌کردند آن را نمایندگی کنند و بدیهی است که بازی جام جهانی در آن کشور به دلایل زیادی بسیار بحث برانگیز بود. و امیدوارم بتوانیم آن را تجسم و شبیه آن کنیم و به آنچه که هستیم به عنوان مردم افتخار کنیم.”

چندین فدراسیون که تیم‌هایی را به این مسابقات آورده‌اند، از جمله آن‌هایی از انگلیس و هلند، دو کشوری که به شدت با فیفا بر سر بازوبند در قطر درگیر شده‌اند، اما همچنین قدرت‌های برجسته‌ای مانند ایالات متحده و آلمان، سابقه حمایت از بازیکنان خود را دارند. و مهمترین علل برای آنها.

در حالی که هیچ طرحی برای اعتراضات مشابه علنی نشده است، بازیکنان زن نیز ممکن است کمتر از همتایان مردان خود یک گام به عقب بردارند، در صورتی که فیفا تلاش کند مانند قطر پیام های آنها را خفه کند. تیم‌هایی که به استرالیا و نیوزلند می‌آیند برخی از برجسته‌ترین ورزشکاران زن جهان را در خود جای داده‌اند که بسیاری از آن‌ها به راحتی نظر خود را در مورد عربستان سعودی یا عربستان می‌گویند. چیز دیگری مد نظر دارید، و با موفقیت های اخیر در مبارزات مختلف مانند دستمزد برابر و طراحی یکنواخت شجاع شده اند.

گیلنیک گفت که بازی زنان در بحث آزادانه در مورد مسائل اجتماعی از بازی مردان جلوتر بود و او پیش بینی کرد که تیم ها و بازیکنان از استفاده از پلتفرم ارائه شده توسط جام جهانی ابایی ندارند.

گیلنیک، یکی از چندین بازیکن همجنس گرا در تیم ماتیلداس، گفت: “من فکر می کنم برخی چیزها بحث برانگیز خواهد بود.” بستگی دارد که ما چه مسیری را طی کنیم و کشورهای دیگر چه مسیری را طی کنند.»

برای فیفا، عقب نشینی از توافقنامه دیدار عربستان آسان نبود. مقامات سعودی از دست دادن این قرارداد ناامید بودند، بخشی از مجموعه حمایت‌هایی که عربستان سعودی با فیفا برای تبلیغ پادشاهی با آن موافقت کرده بود. ویزیت عربستان بی سر و صدا به فهرست حامیان مالی جام جهانی قطر در سال گذشته و سپس در جام جهانی باشگاه ها در ژانویه در مراکش اضافه شد.

اینفانتینو که آشکارا از مجبور به تغییر برنامه ها و ناامید کردن عربستان سعودی که حامی اصلی منافع خود است، ناامید شده بود، منتقدان فیفا را به دلیل فشار برای لغو قرارداد وییت عربستان برای قهرمانی زنان خیمه شب بازی سرزنش کرد. وی خاطرنشان کرد که استرالیا روابط اقتصادی مداوم با پادشاهی را حفظ می کند.

اینفانتینو گفت: «استاندارد دوگانه ای وجود دارد که من واقعاً آن را درک نمی کنم. “مشکلی وجود ندارد. قراردادی وجود ندارد. اما مطمئناً می‌خواهیم ببینیم چگونه می‌توانیم اسپانسرهای عربستانی و آنهایی از قطر را به طور کلی در فوتبال زنان مشارکت دهیم.”

جانسون، مدیر اجرایی فوتبال استرالیا، و دیگران پاسخ دادند که نگرش در خلیج فارس در مورد همجنس گرایی تنها بخشی از مشکل است. در رویدادی که اخیراً به میزبانی کمیسیون عالی استرالیا در لندن به مناسبت 100 روز تا آغاز جام جهانی برگزار شد، مقامات در مورد اینکه چگونه این مسابقات به عنوان ویترینی برای ترویج گردشگری در هر دو کشور میزبان عمل می کند، صحبت کردند و دلیل دیگری را بر توافق برنامه ریزی شده فیفا تأکید کردند. برای برجسته کردن گردشگری عربستان باعث ناراحتی زیادی شده بود.

جانسون می‌گوید: «می‌توانست از فنلاند دیدن کنید و هنوز هم مشکل‌ساز خواهد بود».

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

تماس با ما