قرارداد غلات به مقرون به صرفه تر شدن غذا برای کشورهای فقیر کمک کرد.

این واکنش سریع روز دوشنبه پس از آن بود که روسیه از تمدید قراردادی که به اوکراین اجازه می داد میلیون ها تن غلات صادر کند، امتناع کرد و کارشناسان هشدار دادند که این امر به افزایش قیمت مواد غذایی برای فقیرترین کشورها کمک می کند.

عارف حسین، اقتصاددان ارشد برنامه جهانی غذای سازمان ملل، گفت: «زمان این تعلیق با توجه به اینکه میلیون‌ها نفر در ده‌ها کشور از تورم دو رقمی مواد غذایی رنج می‌برند، بی‌رحمانه نیست.» ما باید راه هایی پیدا کنیم تا غذا را برای آسیب پذیرترین افراد و کشورها در دسترس و مقرون به صرفه کنیم.»

معاون سفیر این کشور در سازمان ملل، دیمیتری پولیانسکی، در رد انتقاد از روسیه به دلیل خروج از توافق گفت که تنها حدود 3 درصد از صادرات غلات اوکراین بر اساس این پیمان به کشورهای کم درآمد رسیده است. او گفت که این ترتیبات هدف بشردوستانه خود را از دست داده و صرفاً به نفع اوکراین تبدیل شده است.

اما عرضه غلات از اوکراین همیشه بیشتر برای مقرون به صرفه کردن غلات، هم برای آن کشورها و هم برای سازمان های کمک رسانی، و سپس فروش مستقیم به کشورهای فقیر بوده است. این قرارداد که به طور رسمی به عنوان ابتکار غلات دریای سیاه شناخته می‌شود، جریان عرضه را از اوکراین، یکی از بزرگترین صادرکنندگان غلات در جهان بازگرداند و قیمت جهانی کالاهای غذایی را که به دنبال تهاجم گسترده روسیه در فوریه 2022 افزایش یافته بود، کاهش داد.

بر اساس پایگاه داده ای که توسط سازمان ملل نگهداری می شود، 98 درصد از محموله های این قرارداد به خریداران تجاری، عمدتاً در کشورهایی که درآمد بالا یا متوسط ​​​​بالا در نظر گرفته می شوند، می رفت. تقریباً یک چهارم صادرات این قرارداد به چین می رفت. یک پنجم به اسپانیا رفت.

باقیمانده – که اندکی کمتر از 3 درصدی است که دیپلمات روسی ادعا کرد – توسط برنامه جهانی غذا خریداری شد که بر تامین مواد غذایی اضطراری تمرکز دارد. به گفته سازمان ملل، این برنامه 80 درصد از عرضه جهانی گندم خود را از اوکراین در دوره قرارداد غلات تامین می‌کرد که نسبت به سال‌های گذشته بیشتر بود. این امر باعث شد تا این کشور گندم را به هشت کشور ارسال کند: افغانستان، جیبوتی، اتیوپی، کنیا، سومالی، سودان، ترکیه و یمن.

اگرچه بخش کوچکی از محموله‌های غلات مستقیماً به کشورهایی می‌رود که با ناامنی غذایی دست و پنجه نرم می‌کنند، وقتی قیمت‌ها پایین‌تر است، کشورهای فقیرتر می‌توانند خودشان غلات بیشتری بخرند.

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، قیمت گندم بین ماه می 2022 – زمانی که به اوج خود رسید – تا ماه مه امسال تقریباً 50 درصد کاهش یافت. روز دوشنبه، پس از اینکه روسیه اعلام کرد قرارداد را تمدید نمی کند، قیمت گندم دچار نوسان شد و روز سه شنبه کمی افزایش یافت. در حالی که برخی از تحلیلگران می گویند که اوکراین به اندازه کافی مسیرهای کشتیرانی جایگزین را برای کاهش از دست دادن خطوط دریای سیاه ایجاد کرده است، برخی دیگر متقاعد شده اند که قیمت ها جهش خواهند کرد.

دیوید لابورد، مدیر بخش اقتصاد کشاورزی در سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد، که برای افزایش تولید و تغذیه در کشورهای دارای ناامنی غذایی فعالیت می کند، گفت که قیمت ها در سراسر جهان بسته به اینکه آیا صادرات اوکراین در بازار باقی بماند، نوسان خواهد داشت.

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما