قطر به اسرائیلی‌ها اجازه می‌دهد برای جام جهانی مستقیماً به دوحه پرواز کنند

اورشلیم – مقامات هر دو کشور روز پنجشنبه اعلام کردند که در جدیدترین نشانه از گرم شدن روابط بین اورشلیم و برخی از دولت‌های عربی، اسرائیلی‌ها اجازه خواهند داشت در طول جام جهانی فوتبال این ماه مستقیماً بین اسرائیل و قطر پرواز کنند.

به عنوان بخشی از این قرارداد، قطر به دیپلمات‌های اسرائیلی، زیر چتر یک شرکت مسافرتی خصوصی، اجازه می‌دهد تا در طول مسابقات از اسرائیلی‌ها حمایت کنسولی کنند. پخش کننده عمومی اسرائیل، Kan، همچنین اجازه دارد یک استودیوی موقت در دوحه راه اندازی کند تا بینندگان اسرائیلی را پوشش دهد.

جزئیات کامل در دسترس نبود، اما این اقدامات، که از مصاحبه‌ها و بیانیه‌های جداگانه اسرائیل و فیفا، هیئت حاکمه فوتبال به دست آمده بود، از ایجاد روابط دیپلماتیک رسمی بین اسرائیل و قطر بسیار کوتاه بود. کشور خلیج فارس عادی سازی کامل با اسرائیل را تا زمان تشکیل کشور فلسطین رد کرده است.

این ژست‌ها همچنین سابقه داشتند: اسرائیل و قطر از دهه 1990 به طور علنی در مورد مسائل دیپلماتیک و اقتصادی سطح پایین با یکدیگر همکاری کرده‌اند. اما به گفته وزارت خارجه اسرائیل، هرگز پرواز مستقیم بین دو کشور انجام نشده است.

این اعلامیه منعکس کننده گرم شدن گسترده‌تر اخیر بین اسرائیل و برخی دولت‌های عربی است که از دو سال پیش آغاز شد. سپس بحرین، مراکش و امارات متحده عربی با میانجیگری دولت ترامپ، توافقنامه های عادی سازی کامل را با اسرائیل امضا کردند. در این سال، عربستان سعودی همچنین به خطوط هوایی اسرائیل اجازه پرواز از طریق حریم هوایی عربستان را با میانجیگری دولت بایدن داد.

این تغییرات نشان می‌دهد که چگونه برای برخی از کشورهای عربی، منافع ملی آنها به اولویت مهم‌تری نسبت به ایجاد فوری یک کشور فلسطین تبدیل شده است. برای چندین دهه، اکثر کشورهای عربی تا زمانی که راه حلی برای مناقشه اسرائیل و فلسطین به دست نیامد، از همکاری با اسرائیل خودداری کردند، اما جذابیت فزاینده روابط اقتصادی و نظامی با اسرائیل، همراه با نگرانی های امنیتی متقابل، برخی از رهبران عرب را بر آن داشت تا در این رویکرد تجدید نظر کنند. .

دولت قطر که روابط ناهموار با بحرین و تنش های مداوم با امارات دارد، روز پنجشنبه به صراحت اعلام کرد که هرگونه تشدید خشونت در اسرائیل و اراضی اشغالی در طول مسابقات منجر به لغو پروازها خواهد شد.

قطر قوانین سختگیرانه‌ای را برای بازدیدکنندگان از جام جهانی وضع کرده است: فقط افرادی که بلیت‌های مسابقه و مجوزهایی به نام کارت هایا دارند اجازه بازدید دارند. یک مقام قطری که به شرط ناشناس ماندن برای بحث در مورد موضوعات حساس اصرار داشت، همچنین گفت که گشایش موقت به روی اسرائیلی ها صرفاً برای رعایت شرایط میزبانی فیفا بوده است.

مقامات قطر و فیفا، برگزارکنندگان جام جهانی، گفتند که فلسطینی‌ها اجازه خواهند داشت از فرودگاه اسرائیل به قطر پرواز کنند، اما مشخص نیست که چگونه این پیش‌فرض در زمان برگزاری این مسابقات که کمتر از کمتر از زمان آغاز می‌شود انجام می‌شود. دو هفته.


آنچه ما قبل از استفاده از منابع ناشناس در نظر می گیریم. آیا منابع اطلاعات را می دانند؟ انگیزه آنها برای گفتن به ما چیست؟ آیا آنها در گذشته قابل اعتماد بودن را ثابت کرده اند؟ آیا می توانیم اطلاعات را تایید کنیم؟ حتی با برآورده شدن این سوالات، تایمز از منابع ناشناس به عنوان آخرین راه حل استفاده می کند. گزارشگر و حداقل یک سردبیر هویت منبع را می دانند.

لیور حیات، یک دیپلمات ارشد اسرائیلی گفت که این طرح هنوز به طور کامل ترسیم نشده است. “در واقع سیستمی برای آن وجود ندارد.” حیات گفت. امروز بعدازظهر توافق شد.»

فلسطینی ها همچنان برای خروج و ورود مجدد به اسرائیل باید از دولت اسرائیل مجوز بگیرند. حیات گفت: فرآیندی طولانی که در صورت موفقیت آمیز بودن ممکن است هفته ها و گاهی ماه ها طول بکشد.

سخنگوی حسین الشیخ، که رهبری هماهنگی فلسطین با اسرائیل را بر عهده دارد، از اظهار نظر خودداری کرد.

یایر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای گفت: «این خبر خوبی برای هواداران فوتبال و برای همه اسرائیلی‌ها است». اما در این بیانیه هیچ اشاره ای به اجازه دادن به فلسطینی ها برای پرواز از اسرائیل به قطر نشده است.

قطر به عنوان میزبان مسابقات، انتقادهای فزاینده ای را از خارج از کشور وارد کرده است، به ویژه در مورد حقوق کارگران مهاجر کم درآمدی که آسمان خراش ها و استادیوم های کشور را ساخته اند، و در مورد رفتار با افراد LGBTQ، که با تبعیض و دستگیری احتمالی در سلطنت استبدادی مواجه هستند. . برخی از تحلیلگران همچنین در مورد اینکه آیا زیرساخت های این کشور کوچک برای مقابله با هجوم بیش از یک میلیون هوادار آماده است یا خیر، ابراز نگرانی کرده اند.

مقامات قطری می گویند که این کشور حقوق کارگران مهاجر را بهبود بخشیده است. به نظر می رسد که آنها به طور فزاینده ای از انتقادات در هفته های اخیر ناامید شده اند، زیرا امیر شیخ تمیم بن حمد اظهار داشت که این یک کارزار مبتنی بر ساختگی و استانداردهای دوگانه است.

اگرچه اسرائیل و قطر هرگز روابط دیپلماتیک کامل برقرار نکرده اند، اما بیش از دو دهه است که به طور علنی با هم کار کرده اند. در اواخر دهه 1990، اسرائیل یک دفتر ارتباط تجاری در دوحه، پایتخت قطر داشت، تا اینکه تنش بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها باعث شد قطر آن را تعطیل کند.

سیاستمداران اسرائیلی و قطری بارها از جمله در قطر با یکدیگر دیدار کرده‌اند و این کشور خلیج‌فارس اغلب به ورزشکاران اسرائیلی اجازه می‌دهد در خاک خود رقابت کنند. اسرائیل در این جام جهانی تیمی ندارد.

اسرائیل به مقامات قطری اجازه داده است که از خاک این کشور برای ورود به نوار غزه و تامین بودجه یک استادیوم فوتبال در یکی از شهرهای عربی اسرائیل عبور کنند. قطر همچنین میان اسرائیل و شبه نظامیان حماس، گروه اسلامگرای نوار غزه، میانجیگری می کند.

در حالی که افکار عمومی در جهان عرب به طور کلی مخالف عادی سازی روابط با اسرائیل است، طبق نظرسنجی جدید توسط Keevon Global Research، یک شرکت اسرائیلی و بنیاد کنراد آدناور، یک سیاستمدار آلمانی، قطری ها نسبت به اکثر اعراب دیدگاه مطلوب تری نسبت به اسرائیل دارند. بنیاد و گروه پژوهشی

بر اساس این تحقیق، نزدیک به نیمی از قطری‌ها اسرائیل را مثبت می‌بینند، پس از اماراتی‌ها، و بسیار جلوتر از بحرینی‌ها، مراکشی‌ها و سعودی‌ها. سایر نظرسنجی ها نگرش های منفی تری را در خلیج فارس نسبت به عادی سازی روابط با اسرائیل نشان داده اند.

پاتریک کینگزلی از اورشلیم گزارش شده و ویویان نریم از ریاض، عربستان سعودی


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم