مرندی: بیش از گذشته به توافق نزدیک شده ایم

جمهوری اسلامی ایران پاسخ کتبی خود را به آخرین نسخه پیش نویس توافق وین ارائه کرده و اعلام کرده است در صورتی که پاسخ آمریکا واقع بینانه و منعطف باشد، توافق حاصل خواهد شد.

به گزارش ایرنا، پس از ماه ها مذاکره فشرده در وین و دوحه، به نظر می رسد توافق نهایی برای ازسرگیری اجرای کامل برجام بیش از هر زمان دیگری در دسترس است، مشروط بر اینکه آمریکا الزامات اجرای یک توافق پایدار و قابل اعتماد را بپذیرد. توافق . .

ایران در واکنش به آخرین نسخه پیش نویس توافقنامه وین ارائه شده از سوی اتحادیه اروپا، دیدگاه های خود را اعلام کرده است. از نظر موضع تیم ایران، در سه موضوع اختلافاتی وجود دارد که آمریکا در دو مورد انعطاف خود را به صورت شفاهی اعلام کرده است، اما باید در متن گنجانده شود. موضوع سوم نیز مربوط به تضمین تداوم اجرای توافق است که به واقعیت آمریکا برای تامین نگاه ایران بستگی دارد.

این موضوعات بعدازظهر دیروز (دوشنبه) در جلسه ویژه شورای امنیت ملی به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت و سرانجام مواضع ایران در روز سه شنبه 25 اسفند 1401 به صورت مکتوب تحت عنوان هماهنگی مذاکرات با اتحادیه اروپا تعیین شد.

محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده کیشورمان در توییتی نوشت: ایران نظارت خود را اعلام کرده است اما حل مسائل باقی مانده کار سختی نیست.

وی افزود: نمی توانم بگویم توافق حاصل می شود، اما بیش از گذشته به توافق نزدیک شده ایم.

همزمان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن نیز پاسخ خود به پیش نویس توافق را به جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ارائه خواهد کرد. وی مدعی شد که اگر ایران آماده بازگشت به برجام باشد، آمریکا نیز آماده این کار است.

در عین حال در ادامه سیاست های شکست خورده، فشار حداکثری بر آمریکا و بدون اشاره به مسئولیت های آمریکا و جبران خسارات این کشور در نقض برجام، تهدید شد که اگر ایران نتواند یا نداشته باشد آمادگی برای اجرای کامل برجام، آماده اجرای تحریم های سخت گیرانه خود هستیم، ادامه دهیم و دوباره از فشار دیپلماتیک استفاده کنیم.

در همین حال حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کیشور در پشت صحنه به آمریکایی ها می گوید: در آستانه انتخابات (کنگره) هستیم، با بنزین مشکل داریم، در منطقه مشکل انرژی داریم و لطفا کمک کنید. ایران همچنین به وزیر امور خارجه کیشورمن اعلام کرده است که شرط رسیدن به پایان مذاکرات در وین، واقعیت و انعطاف طرف مقابل است.

کیشورمن وزیر امور خارجه دیروز در دیدار با خبرنگاران اظهار داشت: در تمامی مراحل مذاکرات انعطاف نشان داده ایم. آمریکا به خوبی می‌داند که ما چقدر انعطاف نشان داده‌ایم تا حسن نیت و توافق در رسیدن به آن را نشان دهیم. اکنون زمان آن رسیده است که به سمت آمریکا برویم.

وی افزود: اگر پاسخ آمریکا به پاسخ ایران همراه با واقع‌بینی و انعطاف باشد، ما در این مورد توافق خواهیم کرد و اگر آمریکا تاوان تکرار مشکلات داخلی خود را بپردازد و بخواهد امتیاز بگیرد و انعطاف‌پذیری نشان ندهد، باید بیشتر صحبت کنیم. “

به گزارش رسانه های غربی، اتحادیه اروپا پاسخ ایران به این نامه را کشف کرده است. البته مقامات اتحادیه اروپا به طور رسمی نظر خود را اعلام نکرده اند اما روزنامه نگار «آشفتانی لیختنشتین» صبح سه شنبه در توییتر خود نوشت: «پاسخ ایران توسط اتحادیه اروپا کشف شد. یک منبع می گوید: هیچ چیز خیلی هیجان انگیزی در آن وجود ندارد. عمدتا بر تحریم ها و تضمین ها متمرکز است.

«لورا روزن» روزنامه‌نگار آمریکایی نیز در توئیتر خود به نقل از یک منبع اروپایی نوشت که واکنش ایران عمدتاً در حوزه تحریم‌ها است و در این زمینه «چیز جالبی» را مطرح کرده است.

با این حال، روزهای آینده روزهای مهمی برای سرنوشت محسوب می شوند. در صورتی که دیدگاه‌های منطقی ایران در سه موضوع باقی‌مانده برآورده شود، تهران آمادگی دارد توافق نهایی را اعلام و با حضور وزرا جلسه‌ای برگزار کند. در غیر این صورت، انتظار می رود اتحادیه اروپا و همچنین طرف هایی که سعی در نزدیک کردن دیدگاه های خود به یکدیگر دارند، تلاش کنند تا آمریکایی ها را به دیدگاه های منطقی ایران نزدیک کنند.

جمهوری اسلامی ایران از ابتدای مذاکرات همواره اعلام کرده است که آماده دستیابی به توافقی باثبات و قابل اعتماد است اما در این زمینه نظام از خطوط قرمز عبور نخواهد کرد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم