مستند انتقادی دیزنی، از خانواده دیزنی

سه سال پیش، ابیگیل دیزنی شروع به انتقاد علنی از شرکت والت دیزنی به دلیل نابرابری “زشت و ناپسند” دستمزدش کرد، در حالی که رابرت ایگر، که در آن زمان مدیر اجرایی بود، در یک سر مقیاس و کارگران ساعتی پارک موضوعی در سمت دیگر قرار داشت. . شرکتی که پدربزرگ و عموی او تأسیس کردند، بارها و بارها پاسخ داد و در یک نقطه اظهارات او را «بزرگ‌گویی فاحش و ناعادلانه حقایق» خواند.

غرفه خانم دیزنی از عقب نشینی خودداری کرده است، حتی اگر این شرکت اخیراً با افزایش 16 درصدی برای برخی از کارگران پارک موضوعی موافقت کرده است. در واقع، او در حال تشدید مبارزات انتخاباتی خود است – و برای اولین بار، دو تن از سه خواهر و برادر خود را همراه خود می آورد.

«رویای آمریکایی و دیگر افسانه‌ها»، مستندی فعال در مورد شکاف دستمزدها و دارایی‌های شرکت‌ها، روز دوشنبه به عنوان بخشی از جشنواره فیلم ساندنس که به دلیل همه‌گیری همه‌گیر به صورت دیجیتالی برگزار می‌شود، نمایش داده می‌شود. ام‌اس. دیزنی و کاتلین هیوز این فیلم را کارگردانی کردند. ام‌اس. خواهر دیزنی، سوزان دیزنی لرد، و برادرش، تیم، از جمله تهیه کنندگان اجرایی هستند. این فیلم شرکت سرگرمی را که نام آنها را به عنوان “زمین صفر نابرابری در حال گسترش در آمریکا” به خود اختصاص داده است.

برای ترسیم آن تصویر خشن، خانم. دیزنی و خانم هیوز چهار متولی دیزنی لند را معرفی می کند که در زمان فیلمبرداری (پیش از همه گیری)، ساعتی 15 دلار درآمد داشتند. همه آنها به شدت با افزایش هزینه های مسکن در جنوب کالیفرنیا مبارزه می کنند. یکی می گوید که کارگران دیزنی لند را می شناسد که مجبور شده اند «تصمیم بین دارو یا غذا بگیرند».

فیلمسازان به طور متناوب عکس های آقای. ایگر، که از سال 2005 تا 2020 مدیر اجرایی دیزنی بود، دوره ای از دستاوردهای خیره کننده برای سهامداران (از جمله خانم دیزنی و سایر اعضای خانواده او). به بینندگان یادآوری می شود که دیزنی در سال 2018 یک بسته پرداخت به ارزش 65.6 میلیون دلار به او اعطا کرد. جوایز سهام مربوط به خرید دارایی های فاکس قرن 21 40 درصد را تشکیل می دهد.

اعتبار…رایان فلوگر برای نیویورک تایمز

ام‌اس. سپس دیزنی و خواهرش را در حال یادآوری خاطرات پدربزرگ خود، روی O. Disney، که شرکت را در سال 1923 با برادرش، والت، تأسیس کرد، نشان می‌دهند. یک خانم خشمگین می گوید: «نمی توانم ببینم که او در همان سالی که در همان شرکت، مردم قادر به خرید غذا نیستند، 66 میلیون دلار برای یک سال کار به خانه می برد». اعداد دیزنی خواهرش پاسخ می‌دهد: «این هرگز اتفاق نمی‌افتد – چنین می‌شد هرگز اتفاق افتاده است.”

خانواده دیزنی از زمانی که پدرشان، روی ای. دیزنی، در سال 2003 از هیئت مدیره کنار رفت و شورش سهامداران را رهبری کرد، در مدیریت دیزنی دخالتی نداشتند. عروج ایگر روی ای دیزنی در سال 2009 درگذشت.

نیویورک تایمز اجازه یافت که این فیلم را قبل از اکران خود ببیند. دیزنی که دسترسی زودهنگام به آن داده نشد، به سؤالات مربوط به محتوا و لحن فیلم با بیانیه زیر پاسخ داد:

“بهزیستی و آرزوهای کارکنان و بازیگران ما همیشه اولویت اصلی ما خواهد بود. ما یک بسته شغلی پیشرو و کل نگر ارائه می دهیم که شامل دستمزد رقابتی و مزایای جامع برای اعضای بازیگران ما برای رشد حرفه و مراقبت از خانواده هایشان است. این با پرداخت منصفانه و دستمزدهای ورودی آغاز می شود، اما شامل پوشش پزشکی مقرون به صرفه، دسترسی به آموزش عالی بدون شهریه، مراقبت از کودکان یارانه ای برای کارکنان واجد شرایط، و همچنین مسیرهایی برای توسعه شخصی و حرفه ای می شود.

این بیانیه می افزاید: “ما متعهد هستیم که بر تلاش های قابل توجه خود تا به امروز بنا کنیم.”

تحولات اخیر در دیزنی لند بر خلاف روایت فیلم است. در دسامبر، اتحادیه‌هایی که 9500 متولی، اپراتور سواری و خدمه پارکینگ را نمایندگی می‌کنند، قرارداد جدیدی را تصویب کردند که حداقل حقوق اولیه را تا سال 2023 به 18 دلار در ساعت افزایش می‌دهد – از 15.45 دلار در سال گذشته، افزایش 16 درصدی – و شامل پاداش‌های مبتنی بر ارشدیت است. سخنگوی دیزنی لند پس از بیش از یک سال تعطیلی به دلیل همه‌گیری، تقریباً به پرسنل کامل بازگشته است. تفرجگاه آناهیم تقریباً 30000 کارمند دارد.

آقای. ایگر نیز شرکت را ترک کرده است. ام‌اس. دیزنی به بینندگان می گوید که تصمیم به ساخت این فیلم گرفته است زیرا از پاسخ “سریع” او به ایمیلی که در سال 2018 درباره دستمزد کارکنان پارک موضوعی برای او ارسال کرده بود، ناامید و عصبانی بود. او از اظهار نظر در مورد این مقاله خودداری کرد.

اعتبار…امیلی برل برای نیویورک تایمز

ام‌اس. دیزنی با ادعاهایی مبنی بر تبعیض و رفتار ناعادلانه از سوی کارمندان سابق یکی از شرکت های خود به نام Level Forward مواجه شده است که به تامین مالی و تولید پروژه های سرگرمی با تمرکز بر عدالت اجتماعی کمک می کند. (خانم دیزنی سال گذشته به هالیوود ریپورتر گفت: «انتقاد منصفانه ای وجود دارد.)

در مصاحبه ای از طریق زوم، خانم. دیزنی و خانم هیوز، تهیه کننده مجله خبری تلویزیونی که برنده جایزه امی شده است، گفت که آنها از افزایش دستمزد دیزنی لند “تشویق” شده اند، اما گفت این کافی نیست – حدود 24 دلار در ساعت “دستمزد زندگی” مورد نیاز است.

“اگر همه چیز متفاوت است، پس چرا مدیرعامل جدید با 32.5 میلیون دلار برای یک سال نه چندان سودآور کنار رفت؟” ام‌اس. دیزنی گفت. منظورش باب چاپک بود. دیزنی در سال 2021 2 میلیارد دلار سود گزارش کرد، در مقایسه با زیان 2.8 میلیارد دلاری در سال 2020. قبل از همه گیری، دیزنی سالانه 10 میلیارد دلار سود داشت.

سازندگان فیلم همچنان به دنبال توزیع کننده هستند. آنها امیدوارند از ساندنس برای جلب علاقه نتفلیکس، آمازون پرایم ویدئو، اپل تی وی پلاس یا دیگر رقبای دیزنی استفاده کنند. علاوه بر محکومیت دیزنی، «رویای آمریکایی و دیگر افسانه‌ها» موضوعات پیچیده‌ای از جمله تحول سرمایه‌داری، تغییر سیاست‌های اقتصادی دولت و بی‌عدالتی نژادی را به خود اختصاص می‌دهد.

خانم “من خواهان تغییراتی در کل سیستم هستم – از مدیران اجرایی به طور کلی و از وال استریت به طور خاص – که منجر به به رسمیت شناختن حیثیت و انسانیت تک تک کارگران شود.” دیزنی گفت.

ام‌اس. دیزنی یکی از اعضای برجسته میلیونرهای میهن پرست است، گروهی که به دنبال مالیات های بالاتر بر مشاغل و افراد ثروتمندی مانند خودشان است. همانطور که او در طول سال ها گفته است، این موقعیتی است که درک برخی از اعضای خانواده او دشوار است. (به نظر می رسد که شامل برادری به نام روی پی دیزنی می شود که از آقای ایگر حمایت کرده است و با “رویای آمریکایی و دیگر افسانه ها” درگیر نیست.)

مبادا کسی فکر کند که این فیلم حرف آخر او در مورد نابرابری دستمزد در دیزنی و سایر شرکت‌ها است، او مستند خود را با این جمله به پایان می‌رساند: «ادامه دارد».

Sadie Kirk

کارشناس فرهنگ پاپ. موسیقی نینجا. عاشق غذا. نویسنده. دوست حیوانات در همه جا. گورو معمولی بیکن.

تماس با ما