موزه Met با نگاهی به اوکراین، «مردان بناهای تاریخی» را قطار می‌کند

20 مرد و زن در خستگی نظامی در یک بعدازظهر شنبه اخیر در اطراف یک نقاشی قرن نوزدهمی از غروب آتشین در موزه هنر متروپولیتن جمع شدند. وقتی راهنمای تورشان صحبت می‌کرد، آنها به سمت تصویر واضح بیابان اوکراین خم شدند.

آلیسون هوکانسون، دستیار متصدی نقاشی‌های اروپایی، به آن‌ها گفت: «اسلحه‌سازی تاریخ هنر، سلاح‌سازی اشیا است، بلکه سلاح‌سازی داستان‌هایی است که از طریق این اشیا روایت می‌شوند.»

بازدید از یک واحد ذخیره، فرماندهی 353 امور غیرنظامی، مستقر در استاتن آیلند، بخشی از برنامه احیا شده ارتش برای اعزام افسرانی با آموزش هنری در ظرفیت نظامی برای نجات آثار در مناطق درگیری بود – نسل جدیدی از مردان یادبود که میلیون ها گنجینه اروپایی که توسط نازی ها در طول جنگ جهانی دوم غارت شده بود را به دست آورد. این برنامه سه سال پیش اعلام شد اما به دلیل کووید و موانع بوروکراتیک قطع شد.

حالا کاپیتان Blake Ruehrwein، یک کهنه سرباز نیروی هوایی که همچنین در موزه کالج جنگ نیروی دریایی در نیوپورت، RI، آموزش و توسعه را اداره می‌کند، به واحد جدیدی آموزش می‌داد که طناب‌ها را از برخی از متخصصان برتر هنر جهان یاد می‌گرفت. او در اوایل ژوئن به افسرانی که در کارگاه موزه حضور داشتند، گفت: «آنچه را از اینجا می آموزید بردارید و به کار ببرید. پاسداری از فرهنگ وظیفه همه است».

نیروها در حالی که هوکانسون توضیح می‌داد که نقاشی منظره‌ای که به آن خیره می‌شدند، گوش دادند، اثر آرکیپ کویندجی بود، که به تازگی به‌عنوان یک هنرمند اوکراینی الاصل به جای روسی طبقه‌بندی شده است (برچسب‌های دیواری همچنین آوانگاری روسی، آرکیپ ایوانوویچ کویندجی را نشان می‌دهند). از آنجایی که روسیه تلاش کرد هویت اوکراینی را با هدف قرار دادن میراث فرهنگی کشور محو کند، مت از زمان شروع جنگ، در حال تحقیق در مورد آثار هنری و هنرمندانی است که به اشتباه به عنوان روسی نامگذاری شده اند و آنها را به عنوان اوکراینی طبقه بندی می کند.

ابتکار نجات فرهنگی اسمیتسونیان و موزه مت با ارتش همکاری کرده اند تا به سربازان کمک کنند تا نقش هنر را در جنگ جاری بین روسیه و اوکراین درک کنند. (سال گذشته، نیویورک تایمز 339 ساختمان، بنای تاریخی و سایر مکان‌های فرهنگی را شناسایی کرد که در جنگ به شدت آسیب دیده یا ویران شده بودند. یک نمونه مشهور تخریب تئاتر درام ماریوپل در اثر حمله هوایی مرگبار روسیه بود، نقطه عطفی که صدها نفر در آن حضور داشتند. به گفته بنیاد مدیریت میراث این هنرمند، اخیراً، تخریب یک سد در جنوب اوکراین ظاهراً خانه موزه هنرمند خودآموخته، پولینا رایکو را زیر آب گرفته است.)

کورین وگنر، مدیر ابتکار اسمیتسونیان، که 20 سال پیش به عنوان افسر هنر، بناهای تاریخی و بایگانی در بغداد با بسیاری از چالش‌های مشابه روبرو بود، گفت: «بخشی از گفتگو در اینجا نحوه مستندسازی شواهد جنایات است. “ما سخت کار کرده ایم تا روشی برای مستندسازی ایجاد کنیم. شما فقط به دنبال اشیاء شکسته نیستید، بلکه به دنبال شواهدی از شکسته شدن آنها هستید.”

در سال 2022، کاپیتان Ruehrwein در شبیه سازی در موزه ملی ارتش ایالات متحده، در فورت بلووار، ویرجینیا، شرکت کرد، جایی که افسران اصول اولیه اسناد پزشکی قانونی، آمادگی اضطراری و تکنیک های حفاظت از مناطق جنگی را آموختند. همچنین سفری به هندوراس وجود داشت، جایی که افسران جدید بناهای تاریخی با یک تیپ پیاده‌نظام محلی از خرابه‌های مایاهای کوپان بازدید کردند. این مشارکت بر چگونگی تقویت تلاش‌های دو کشور برای ردیابی و ارزیابی مکان‌های میراث جهانی مانند این خرابه‌ها، که می‌توانند توسط بلایای طبیعی، خرابکاری و غارت در معرض خطر قرار گیرند، متمرکز شد.

لیزا پیلوسی، رئیس حفاظت از اشیاء در Met به او دستور داد: “قبل از اینکه چیزی را لمس یا حرکت دهید، از آن عکس بگیرید.” این می تواند به عنوان مدرک در دادگاه جنایی مورد استفاده قرار گیرد.»

پیلوسی گفت که مقامات Met از سال 2013 با ارتش در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی کار کرده اند، از جمله تلاش هایی برای کمک به همکاران در عراق برای بازسازی مؤسسات خود پس از سرقت و تخریب، اما تمرکز او بر واکنش در برابر بلایا در طول سال ها به عنوان یادمان های مهم افزایش یافته است. آثار هنری به طور معمول به هدف درگیری ها تبدیل می شوند.

پیلوسی گفت: «رئیس من دوست دارد به شوخی بگوید که این موضوع به مزاحمت من تبدیل شده است. او با وزارت خارجه آمریکا و مقامات اوکراینی از جمله اولنا زلنسکا بانوی اول این کشور دیدار کرده است.

اما واکنش عمومی به طبقه بندی مجدد هنر اوکراینی متفاوت بوده است. یکی دیگر از متصدیان گزیده‌ای از نامه‌های سربازان را خواند که از تصمیم برای تغییر متن‌های دیوار و ملیت هنرمندان انتقاد می‌کرد، از جمله ایمیل‌هایی که موزه را “فاشیست” می‌خواند و تهدید به خشونت می‌کرد.

متصدی که به دلیل نگرانی‌های ایمنی خواست نامش فاش نشود، گفت: «برخی نامه‌هایی که مجبور بودیم به امنیت ارسال کنیم.» “به یاد داشته باشید که این یک برچسب روی یک نقاشی است و این طوفان آتشی است که جرقه آن را زده است.”

Met کارکنان امنیتی را به محوطه نقاشی اروپایی در طبقه دوم اضافه کرده است و برخی از آثار را پشت شیشه محافظ قرار داده است. به گفته مکس هولین، مدیر Met، اما موزه تحقیقات خود را برای طبقه بندی مجدد هنرمندان اوکراینی متوقف نکرده است. وی در بیانیه‌ای گفت که کارکنان در حال مطالعه اشیاء موجود در مجموعه «با متخصصان این حوزه» هستند تا بهترین روش‌های ارائه دقیق آنها را مشخص کنند.

هولین گفت: «تفکر علمی به دلیل افزایش آگاهی و توجه به فرهنگ و تاریخ اوکراین از زمان تهاجم روسیه به سرعت در حال تکامل است. “ما متعهد به این پیگیری دانش – و به اشتراک گذاشتن تحقیقات و یافته‌هایمان با بازدیدکنندگان و دانشمندان هستیم.”

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما