نواک جوکوویچ به پنجمین عنوان قهرمانی متوالی ویمبلدون چشم دوخته است

نواک جوکوویچ که با حوله ای در دست خم شده بود، در جریان تأخیر باران در ویمبلدون در روز دوشنبه، هنگامی که مقداری رطوبت را از چمن پاک کرد، تماشاگران زمین مرکز را خوشحال کرد. برای کسی که در پنج سال گذشته در این تورنمنت همین کار را با حریفان خود انجام داده است مناسب به نظر می رسد.

جوکوویچ از سال 2017 در مسابقات ویمبلدون شکست نخورده است و با پیروزی مقابل پدرو کچین از آرژانتین در دیدار دور اول خود در روز دوشنبه، رکورد خود را در 5 تورنمنت اخیر ویمبلدون به 29-0 افزایش داد. او چهار عنوان آخر انفرادی مردان را به دست آورده است و امسال یک عنوان دیگر باعث می شود تا نام های بیشتری را در کتاب رکوردها از بین ببرد.

اگر جوکوویچ بتواند پنجمین عنوان قهرمانی متوالی را در کلوپ آل اینگلند کسب کند، سه جام اول سال 2023 را به خانه خواهد برد و شانس خود را برای برنده شدن اولین گرند اسلم مردان (هر چهار دوره اصلی در یک سال) از زمان راد لیور افزایش خواهد داد. او همچنین سومین مردی بود که این کار را انجام داد و در سال 1938 به لاور (1962 و 1969) و دان باج پیوست. .

جوکوویچ همچنین با راجر فدرر برای بیشترین عنوان قهرمانی انفرادی مردان ویمبلدون (8) و بیورن بورگ برای بیشترین (پنج) مساوی خواهد شد. سرانجام، او با رکورد 24 عنوان قهرمانی کورت برابری کرد و تنها بازیکنی بود که این کار را به طور کامل در دوره باز انجام داد. (قبل از سال 1968 کورت برنده 13 رشته اصلی شد، در زمانی که حرفه ای ها اجازه بازی در رشته های اصلی را نداشتند.)

روز دوشنبه، جوکوویچ، شماره 2 نفر، اما عنوان مورد علاقه قریب به اتفاق، وارد زمین مرکزی شد و لحظه ای را جذب کرد که فقط عده کمی خوشحال آن را تجربه کرده اند.

او گفت: “این احساسی است که در هیچ تورنمنت دیگری در جهان وجود ندارد، بیرون رفتن در زمین مرکزی ویمبلدون به عنوان مدافع قهرمانی، روی چمن تازه.” بازگشت به یک تورنمنت رویایی و اینکه بتوانی اولین مسابقه را از سر راه بردارم، شگفت‌انگیز و شگفت‌انگیز است.»

ویمبلدون اولین تورنمنت تنیس بود که جوکوویچ در دوران بزرگ شدنش در صربستان از تلویزیون تماشا کرد و از آن زمان برای او جذابیت داشته است. و در حالی که این برای هزاران بازیکن صادق است، تعداد کمی به اندازه جوکوویچ از آن لذت برده اند، که بلافاصله پس از کسب عناوین خود، تیغه های چمن را می خورد (بر خلاف زمانی که در خاک رس قرمز رولان گاروس برنده می شود).

برنده شدن در چمن، به ویژه در دورانی که تعداد تورنمنت‌های روی سطح بسیار کم است، و فصل بسیار کوتاه است، به ویژه چالش برانگیز است و جوکوویچ دیگر به ندرت در مسابقات گرم‌آپ شرکت می‌کند. جنبه‌های تاکتیکی زیادی وجود دارد که چمن را از زمین‌های خاکی و زمین‌های سخت متمایز می‌کند، حتی در حال حاضر، زمانی که سطح ویمبلدون بسیار قوی‌تر و سریع‌تر از گذشته است.

برای جوکوویچ، که دوست دارد در زمین‌های سخت و خاک رس بلغزد، در حالی که توپ‌ها را به سمت دروازه می‌برد، چمن در ویمبلدون اجازه حرکت افقی مشابه را نمی‌دهد. اما جوکوویچ در تنظیم کوتاه مدت از خاک رس به چمن مانند هر کسی ماهر شده است.

او گفت: “من باید یاد می گرفتم که چگونه حرکت کنم، چگونه راه بروم، چگونه بازی کنم، چگونه جهش ها را بخوانم و غیره.”

اما روز دوشنبه پس از بارندگی خفیف در پایان ست اول پیروزی جوکوویچ، 6-3، 6-3، 7-6 (4) بر کاچین، چمن برای مدتی خیلی لغزنده بود. این سخت ترین مانع روز جوکوویچ بود.

مسابقه متوقف شد، برزنت روی زمین پخش شد و سقف بسته شد. معمولا زمین ها در کمتر از نیم ساعت خشک می شوند. اما رطوبت به طور مرموزی در روز دوشنبه ادامه داشت و مسئولان مسابقات و بازیکنان به زمینی هنوز لغزنده بازگشتند.

در مجموع، تاخیر تقریبا 90 دقیقه به طول انجامید، مدت زمان شگفت انگیزی برای یک زمین با سقف. اما جوکوویچ با استفاده از حوله و شوخی با تماشاگران ناامید خود را دوست داشت و گویی می تواند خودش همه چیز را پاک کند. با توجه به موفقیت او در آن زمین چمن – او از سال 2013 در مرکز کورت شکست نخورده است – ممکن است برخی انتظار داشته باشند که او این کار را انجام دهد.

برخی تعجب کردند که آیا خلق و خوی خوب او نشانه ای از این است که جوکوویچ، با داشتن رکورد بیست و سومین عنوان اصلی تک نفره مردان، اکنون در حالت آرامش و شادی بیشتری قرار دارد.

او گفت: “به خصوص نمی توانم بگویم که این برای من یک احساس منحصر به فرد است، فقط به این دلیل که بیست و سومین اسلم خود را برده ام.” «من همیشه سعی کرده‌ام در شرایط خاصی که فکر می‌کنم نمی‌توانی چیزها را کنترل کنی، خوش بگذرانم. من در پاریس و همچنین نیویورک، جایی که با آن شوخی کردم، بارندگی های بامزه ای داشته ام.

او تصدیق کرد که پس از قهرمانی در مسابقات آزاد فرانسه در ماه ژوئن، از نظر جسمی و روحی خسته شده است. بنابراین او و همسرش جلنا برای پیاده روی و استراحت به جزایر آزور پرتغال رفتند. آنها حتی مجبور شدند یک روز اضافی را در آنجا بگذرانند زیرا مه پرواز اصلی آنها را به خانه متوقف کرده است.

او گفت: “این عالی بود، زیرا در طول فصل خاک رس احساسات مختلفی را پشت سر گذاشتم.”

یکی از بازیکنانی که جوکوویچ امسال مجبور نیست با او رقابت کند، نیک کیرگیوس، حریف او در فینال ویمبلدون سال گذشته است. کیرگیوس که در ژانویه دوران نقاهت پس از عمل جراحی روی زانوی چپ خود را سپری می‌کرد، در آستانه روز اول پس از اینکه در اسکن پارگی رباط مچ دستش مشخص شد، از مسابقات انصراف داد.

کیرگیوس یکشنبه قبل از اعلام مصدومیت مچ دستش گفت: “من فکر می کنم مردم فقط فراموش می کنند که این ورزش چقدر سخت است، چقدر فیزیکی است.” من به کسی جرات می کنم که بیرون برود و چهار ساعت با نواک بازی کند و ببیند بعد از آن چه احساسی دارید.

از زمانی که دوره فعلی جوکوویچ در سال 2018 آغاز شد، همه آنها از بین رفته اند.

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما