وجود “مواد شیمیایی برای همیشه” در بدن شما به چه معناست؟

در رفتن در حال حاضر، احتمالاً مواد غیر طبیعی در بدن شما پنهان شده است. این ماده توسط یک شرکت بزرگ ساخته شده است و به طور بالقوه می تواند به شما آسیب برساند.

از نقل قول از دیگران خودداری کنید، Per- و Polyfluoroalkyl (PFAS) گروه بزرگی از مواد هستند که محصولات خاصی را در برابر لکه یا چسبندگی مقاوم می کنند و به طور گسترده در مواد بسته بندی استفاده می شوند. آنها برای مواد غذایی استفاده می شوند. قرار گرفتن در معرض “مواد شیمیایی برای همیشه” با سرطان، ضعف سیستم ایمنی در کودکان، افزایش وزن و طیف وسیعی از مشکلات سلامتی مرتبط است.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، “مواد شیمیایی برای همه زمان ها” یک عامل نظارتی برای سلامت عمومی است. با این حال، شرکت ها هنوز آن مواد را تولید می کنند. نکته نگران‌کننده این است که تقریباً همه شهروندان آمریکایی، بدون در نظر گرفتن سطح ایمنی شخصی، مقداری “مواد شیمیایی دائمی” در خون خود دارند. این مواد را همه جا می بینیم.

این مواد شیمیایی در انواع محصولات مصرفی، از لباس گرفته تا فست فود، وجود دارند، جایی که به دفع روغن و آب کمک می کنند. این مواد شیمیایی همچنین آبی که می نوشیم و در برخی جاها حتی هوایی که تنفس می کنیم را نیز آلوده می کند.

در اوایل تابستان سال جاری، آژانس حفاظت از محیط زیست توصیه هایی صادر کرد که نشان می داد حتی مقادیر کمی از مواد شیمیایی به طور دائم در آب آشامیدنی ممکن است خطراتی برای سلامتی ایجاد کند. خبر خوب این است که راه هایی برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض این مواد وجود دارد، مانند استفاده از فیلتر آب. تحقیقات اخیر نشان می دهد که ممکن است راه ساده ای برای از بین بردن این مواد در محیط وجود داشته باشد.

در ادامه، درک بهتری از اینکه این مواد شیمیایی واقعاً چیست و چگونه ممکن است بر بدن ما تأثیر بگذارند، به دست خواهیم آورد.

مواد شیمیایی

“مواد شیمیایی برای همیشه” چیست؟

این مواد به محصولات روزمره مانند کفپوش، بسته بندی فست فود و لوازم آرایشی اضافه می شوند. این مواد شیمیایی روغن و گریس را دفع می کنند و از نظر اقتصادی برای شرکت ها سودآور هستند. اما وقتی مشخص شد که فرد این مواد را از طریق آب و غذا می خورد، اثرات بد آن بر سلامتی آشکار شد.

ساختار شیمیایی «مواد شیمیایی برای همیشه» موضوعی است که آن را از سایر مواد شیمیایی متمایز می کند. یک مولکول آلی دارای پیوندهایی از اتم های کربن و هیدروژن است. شما هیدروژن را با فلوئور جایگزین می کنید تا مولکول های “مواد شیمیایی برای همیشه” بسازید. بنابراین “مواد شیمیایی برای همیشه” مولکول هایی هستند که دارای زنجیره های پیوند فلوئور-کربن هستند و شکستن این پیوندها بسیار دشوار است.

این مواد جزو پایدارترین مواد شیمیایی هستند که تا به حال اختراع کرده ایم. برای شکستن پیوند کربن و فلوئور انرژی زیادی لازم است. اصطلاح “مواد شیمیایی برای همیشه” نیز بازی با کلمات است: “F” در “برای همیشه” از “فلورین” و “C” در “مواد شیمیایی” از “کربن” آمده است. جو آلن، محقق دانشگاه هاروارد، اصطلاح “مواد شیمیایی برای همیشه” را در مقاله خود در سال 2018 در روزنامه واشنگتن پست ابداع کرد.

مواد شیمیایی

“مواد شیمیایی برای همه زمان ها” از کجا آمده است؟

شرکت‌های شیمیایی این مواد را می‌سازند و به شرکت‌های دیگری می‌فروشند که از آن‌ها در محصولات متنوعی استفاده می‌کنند. این مواد در واقع در همه چیز وجود دارند: مبلمان، کفپوش، منسوجات، تجهیزات فضای باز، بسته بندی کاغذی، بسته بندی مواد غذایی. این مواد عمدتاً به عنوان سورفکتانت یا مواد فعال سطحی (موادی که در صورت استفاده در مقادیر بسیار کم، کشش سطحی آب را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند) و دفع روغن و آب استفاده می شوند. بنابراین، برای تمیز نگه داشتن مبلمان در برابر آنچه روی آن ریخته می شود، همیشه مواد شیمیایی اضافه می شود.

این مواد شیمیایی چگونه محیط زیست را آلوده می کنند؟

منبع اصلی آلودگی محیط زیست در سراسر ایالات متحده محصولی به نام فوم تشکیل دهنده فیلم آبی یا AFFF است که آتش سوزی نفت را سرکوب می کند. ارتش ایالات متحده به این ماده برای استفاده در پایگاه ها نیاز دارد و برای دهه ها از آن در تمرینات آموزشی برای خاموش کردن آتش هدف استفاده کرده است. 8 تا 10 درصد مواد شیمیایی از نظر وزن همیشه سطح بسیار بالایی در نظر گرفته می شود.

بنابراین برای آلوده کردن آب آشامیدنی فقط به مقدار کمی از آن نیاز دارید. اگر به دنبال نجات جان خود در هنگام آتش سوزی هستید، ممکن است بخواهید جایگزین موثرتری برای فوم تشکیل دهنده لایه آبی داشته باشید. مشکل اینجاست که ارتش مقادیر زیادی از آن را برای تمرینات آموزشی استفاده کرده است. در نتیجه آب زیرزمینی تمام مکان‌های نزدیک به پایگاه‌های نظامی آمریکا آلوده می‌شود. بیش از 600 مکان شناخته شده مانند این در سراسر آمریکا وجود دارد.

مواد شیمیایی

مصرف کنندگان ما را به عنوان “مواد شیمیایی برای همیشه” در معرض چه محصولاتی قرار می دهند؟

این مواد در کف، مبلمان یا لوازم داخلی مبلمان، در پرده های حمام و همچنین در لوازم آرایشی مانند لوسیون ها و ریمل ها و حتی در قطره های چشم وجود دارند.

احتمال اینکه با خوردن یک فست فود مثلا همبرگر برای همیشه در معرض «مواد شیمیایی» قرار بگیرم چقدر است؟

احتمال آن بسیار زیاد است، اما باید بتوانیم این مشکل را نسبتاً سریع حل کنیم. اکنون چندین ایالت آمریکا استفاده از “مواد شیمیایی” را برای همیشه در بسته بندی مواد غذایی ممنوع کرده اند.

آیا مواد شیمیایی برای همیشه در آب آشامیدنی وجود دارد؟

تقریباً همه افراد مقداری مواد شیمیایی در آب آشامیدنی خود دارند و اگر واقعاً سطح خون خود را اندازه گیری کنید، 98 تا 99 درصد افراد “همیشه مواد شیمیایی” در بدن خود دارند. بنابراین، این مواد به معنای واقعی کلمه در بدن همه افراد وجود دارد.

این مواد زمانی وارد آب آشامیدنی می شوند که از منابعی مانند استفاده از فوم آتش نشانی در فرودگاه ها و پایگاه های نظامی، محل های تولید و محل های دفع زباله مانند تصفیه خانه های فاضلاب و محل های دفن زباله وارد محیط زیست می شوند. برخی از پیش سازها و مواد تشکیل دهنده «مواد شیمیایی برای همیشه» نیز در اتمسفر حمل می شوند و پس از تجزیه می توانند در خاک و آب های سطحی رسوب کرده و در نهایت وارد آب های زیرزمینی شوند.

مواد شیمیایی

آیا “مواد شیمیایی برای همیشه” در هوا وجود دارد؟

این مواد در هوا نیز وجود دارند. به عنوان مثال، یک تولید کننده پلاستیک در نیوهمپشایر وجود دارد که گازهای گلخانه ای تولید می کند. می توانید آن را در خاک اطراف گیاه ببینید. چنین کارخانه هایی «مواد شیمیایی» را که مردم نگران آن هستند، برای همیشه پراکنده نمی کنند. در عوض، آنها مواد شیمیایی مانند PFOS یا PFOA را پراکنده می کنند که آنها نیز برای همیشه به “مواد شیمیایی” تجزیه می شوند.

آیا باید مراقب ایمنی خود باشیم و برای همیشه در معرض “مواد شیمیایی” باشیم؟

افرادی که به طور ناخواسته در مجاورت و در معرض مکان های آلوده ذکر شده قرار می گیرند باید بیشتر مراقب باشند زیرا احتمال ابتلا به سرطان در آنها افزایش می یابد. در کودکان، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی همیشه با کاهش تولید آنتی بادی در پاسخ به واکسیناسیون همراه است. این نشانگر ایمنی کل سیستم است.

تعدادی از مطالعات وجود دارد که شدت علائم کووید-19 را در افرادی با سطوح بالاتری از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی در طول زمان نشان می‌دهد. همچنین این موضوع مربوط به دیابت و توانایی کاهش وزن است.

یکی دیگر از اثرات واقعا غم انگیز “مواد شیمیایی برای همیشه” مربوط به شیردهی است. مواد شیمیایی می توانند به طور دائمی با متابولیسم چربی تداخل داشته باشند. گزارش های زیادی مبنی بر ناتوانی زنان در شیر دادن به فرزندان خود به دلیل کمبود شیر وجود دارد.

چرا این مواد شیمیایی برای ما مضر هستند؟

نیمه عمر این مواد (یعنی مدت زمان تجزیه شدن) بسیار طولانی است. بنابراین، این مواد در بدن شما جمع می شوند. این مواد شبیه فسفولیپیدها (نوعی اسید چرب) هستند، بنابراین قادر به تقلید از عملکرد سایر بدن هستند. معمولاً وقتی یک ماده شیمیایی مضر است، به این دلیل است که بدن شما فکر می کند چیز دیگری است و نوعی واکنش ایجاد می کند.

هنگامی که به طور مصنوعی مواد شیمیایی آلی ایجاد می کنید که شبیه به چیز دیگری است که بدن به طور طبیعی از آن استفاده می کند، اغلب با مشکلاتی مواجه می شوید. برخی از مواد شیمیایی می توانند به طور دائم از سد خونی مغزی عبور کنند و برخی از این مواد شیمیایی می توانند از سد جفت عبور کنند.

چگونه برای همیشه از استفاده از مواد شیمیایی اجتناب کنیم؟

لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی معمولا در بالای لیست قرار دارند و مواد شیمیایی برای همیشه در آنها استفاده می شود و مراقب باشید اگر هر ماده ای حاوی فلوئور است. می‌توانید به وب‌سایت‌هایی مانند «گروه کاری محیط‌زیست» مراجعه کنید، که می‌گوید به دنبال چه چیزی باشید و محصولات مختلف را بر اساس پیامدهای سلامتی آنها رتبه‌بندی می‌کند.

یکی از راه های واقعی برای انتقال “مواد شیمیایی برای همیشه” از یک محصول به بدن انسان از طریق گرد و غبار است. بنابراین، یک راه آسان برای کاهش قرار گرفتن در معرض “مواد شیمیایی برای همیشه” جدا نگه داشتن سطوح است. وقتی نماد رایگان PFOA را روی محصول مانند ماهیتابه می بینید، به این معنی است که محصول از نوع دیگری از “مواد شیمیایی برای همیشه” استفاده می کند. بنابراین برای خرید محصول، به دنبال برچسب “بدون مواد شیمیایی برای همیشه” یا “تأیید شده به عنوان غیر سمی” باشید.

در مورد آب چگونه «مواد شیمیایی» را برای همیشه از آن حذف کنیم؟

همه فیلترها مقدار کمی “مواد شیمیایی” را برای همیشه حذف می کنند، اما اسمز معکوس موثرترین راه برای از بین بردن همه این مواد است. آب موجود در بطری دارای غلظت بالایی از «مواد شیمیایی برای همیشه» است. بنابراین، بهتر است آب تصفیه شده از یک منبع شناخته شده بنوشید.

چگونه «مواد شیمیایی» را برای همیشه در هوا حذف کنیم؟

فیلترهای هپا ذرات ریز را جذب کرده و استنشاق گرد و غبار را کاهش می دهند. فیلترهای هوا قادر به گرفتن برخی از باکتری ها و ویروس ها با قطر کمتر از 0.3 میکرون، باسیل ها و کلستریدیا هستند. در نتیجه، این فیلترها می توانند به کاهش قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی برای همیشه کمک کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم