کره جنوبی باید بیش از 216 میلیون دلار در مورد Decadelong وجوه Lone Star بپردازد

سئول- دولت کره جنوبی باید 216.5 میلیون دلار به یک شرکت سهام خصوصی آمریکایی به نام Lone Star Funds در رابطه با یک دعوای حقوقی یک دهه بر سر فروش یک بانک کره جنوبی بپردازد.

حکم روز چهارشنبه اوج یک حماسه حقوقی طولانی مدت بود که یک سرمایه گذار خارجی را در مقابل دولت کره جنوبی قرار داد. این پرونده بر اساس ادعای Lone Star مستقر در دالاس مبنی بر اینکه تلاش برای فروش سهام مالکیت در بانک کنونی صرافی کره جنوبی – که زمانی پنجمین بانک بزرگ کره جنوبی بود – توسط دولت سئول به تعویق افتاده بود، متمرکز بود. Lone Star قبلاً استدلال کرده بود که تلاش ها برای فروش سهام KEB به دلیل یک سری چالش های قانونی و نظارتی کره جنوبی با مانع مواجه شده است.

Lone Star در سال 2012 پرونده “سرمایه گذار-دولت” را تشکیل داده بود و در ابتدا به دنبال غرامت 4.68 میلیارد دلاری برای سود و مالیات از دست رفته بود. این اختلاف توسط مرکز بین المللی حل و فصل اختلافات سرمایه گذاری به رهبری بانک جهانی یا ICSID که بر پرونده های داوری مربوط به دولت ها و سرمایه گذاران نظارت می کند، رسیدگی شد.

یکی از سخنگویان Lone Star گفت که این شرکت از اینکه دادگاه ادعای اساسی خود را تأیید کرد، خوشحال است، اما از اندازه جایزه ناامید شده است، “که نمی تواند به طور کامل خسارت Lone Star و سرمایه گذاران آن را جبران کند” که ناشی از رفتار دولت کره است. ICSID این حکم را به صورت عمومی به اشتراک نگذاشته است.

روز چهارشنبه، وزارت دادگستری کره جنوبی از حکم دادگاه بین المللی ابراز تاسف کرد و گفت که فعالانه برای مخالفت با این تصمیم تلاش خواهد کرد. کره جنوبی همچنین باید سود مرکب و معوقه – که از نرخ یک ماهه خزانه داری ایالات متحده محاسبه می شود – به میزان خسارت پرداخت کند. طبق قوانین کنوانسیون ICSID، هر دو طرف 120 روز فرصت خواهند داشت تا درخواست ابطال ارائه کنند.

دولت کره جنوبی قبلاً تمام اتهامات مربوط به عملکرد نادرست خود را رد کرده بود و مدعی شده بود که علیه سرمایه گذاران خارجی تبعیض قائل نمی شود. هان دونگ هون، وزیر دادگستری کره جنوبی در یک جلسه توجیهی گفت: “ما بر موضع خود مبنی بر اینکه فرآیند تایید فروش KEB توسط Lone Star به شیوه ای منصفانه و عادلانه انجام شده است، ایستاده ایم.”

Lone Star در سال 2003، زمانی که بانک در وضعیت مالی ضعیفی قرار داشت، سهام کنترلی در KEB را به مبلغ 1.2 میلیارد دلار به دست آورد که نشان دهنده ضعف اقتصادی گسترده تر کشور پس از بحران مالی آسیا بود. در سال 1997، کره جنوبی کمک مالی 55 میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول دریافت کرد که بزرگترین بسته نجات آن در آن زمان بود.

زمانی که Lone Star می خواست سهام KEB خود را در سال های بعد بفروشد، شرکت سهامی خاص ایالات متحده میلیاردها دلار سود به جیب زد. این به واکنش گسترده کره جنوبی منجر شد زیرا تصور می شد سرمایه گذار خارجی از ضعیف ترین لحظه این کشور سرمایه گذاری می کند.

Lone Star چندین بار تلاش کرد تا سهام KEB خود را بفروشد، از جمله در سال 2008 به HSBC Holdings PLC..

در همان سال، رئیس سابق واحد Lone Star در کره جنوبی به دلیل دستکاری قیمت سهام مربوط به واحد کارت اعتباری KEB مجرم شناخته شد.

Lone Star در نهایت مجوز نظارتی برای فروش سهام KEB خود به گروه مالی Hana کره جنوبی دریافت کرد. در سال 2012 برای 3.9 تریلیون وون یا حدود 3.5 میلیارد دلار در آن زمان.

به گفته وزارت دادگستری کره جنوبی، ICSID حکم داد که تنظیم کننده مالی کره جنوبی وظیفه رفتار منصفانه و عادلانه خود را نقض کرده است، زیرا صلاحیت به تاخیر انداختن فروش KEB Lone Star در سال 2008 را نداشت. ICSID، با توجه به خلاصه به زبان کره ای این وزارتخانه، تشخیص داد که تأخیر تنظیم کننده با محکومیت جنایی رئیس سابق کره ای Lone Star مرتبط است.

Lone Star استدلال کرد که توسط دولت کره جنوبی تحت فشار قرار گرفته است تا قیمت فروش سال 2012 به هانا را حدود 433 میلیون دلار کاهش دهد. طبق توضیحات وزارت دادگستری از حکم ICSID، خسارت 216.5 میلیون دلاری تقریباً نیمی از این مبلغ است.

علاوه بر این، Lone Star قوانین مالیاتی کره جنوبی را به چالش کشیده بود و به یک معاهده سرمایه گذاری بین کره جنوبی و بلژیک اشاره کرد – جایی که Lone Star برخی از عملیات خود را در آن مستقر کرده بود. به گفته وزارت دادگستری کره جنوبی، ICSID حکم داد که دستورات پرداخت مالیات مطابق با استانداردهای جهانی بوده و تبعیض آمیز نبوده است.

به Jiyoung Sohn در [email protected] بنویسید

حق چاپ ©2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم