کنترل قند خون بالا: راهنمای خوردن انبه در تابستان – متخصص تغذیه بایدها و نبایدها را به اشتراک می گذارد | سلامت نیوز

فصل تابستان فرا رسیده است و وقت آن است که انبه های خوش طعم و خوش طعم را بچشید. تابستان های هندی که اغلب به عنوان پادشاه میوه ها شناخته می شود، مترادف با انبه است. میوه های گرمسیری با طراوت انباری از آنتی اکسیدان ها هستند و فواید تغذیه ای زیادی دارند. اما انبه، که حاوی قند طبیعی است، اغلب در هنگام مصرف توسط افرادی که قند خون بالایی دارند یا کسانی که مراقب وزن هستند، با شک و تردید برخورد می کنند. Ankita Ghoshal Bisht، متخصص تغذیه، بیمارستان فوق تخصصی پریموس، دهلی نو، Chanakyapuri، حقیقت را در مورد خوردن انبه با ما در میان می گذارد و به برخی از بایدها و نبایدها اشاره می کند.

شاخص گلیسمی انبه

شاخص گلیسمی (GI) نشان می دهد که هر غذا با چه سرعتی بر سطح قند خون (گلوکز) شما تأثیر می گذارد وقتی آن غذا به تنهایی خورده می شود. آنکیتا قوشال بیشت خاطرنشان می کند: “شاخص گلیسمی (GI) انبه بسته به رسیده بودن و تنوع متفاوت است. عموماً انبه رسیده دارای GI بالاتری نسبت به انبه نارس است. حدود 51. این بدان معناست که انبه تأثیر متوسطی بر سطح قند خون دارد.

همچنین بخوانید: 7 بهترین میوه فصلی برای تابستان

چگونه افراد مبتلا به دیابت می توانند از انبه لذت ببرند

متخصص تغذیه می گوید، افراد مبتلا به دیابت همچنان می توانند با مصرف متعادل انبه و ترکیب آن در یک رژیم غذایی متعادل از انبه لذت ببرند. بیشت می گوید که برای بیماران دیابتی، نظارت بر سطح قند خون و محدود کردن اندازه انبه بسیار مهم است. یکی از راه‌های لذت بردن از انبه این است که آن‌ها را با یک منبع پروتئین، مانند ماست یونانی یا آجیل همراه کنید. گزینه دیگر این است که انبه را در سالادی با سبزیجات برگ‌دار و سس وینگرت اضافه کنید. بهتر است از مصرف آب انبه یا خشک شده خودداری کنید. بیشت می گوید: انبه، زیرا ممکن است حاوی قندهای افزودنی باشد.

مدیریت قند خون بالا: بایدها و نبایدهای مصرف انبه

چه دیابتی یا حتی پیش دیابتی باشید، نکات خاصی را باید در هنگام مصرف انبه در نظر داشت. آنکیتا قوشال بیشت، متخصص تغذیه، پیشنهادات زیر را دارد:

دکتر برای دیابتی ها

1. انبه را به مقدار کم مصرف کنید و مصرف آن را به نصف فنجان یا یک فنجان محدود کنید.
2. انبه هایی با شاخص گلیسمی پایین تر انتخاب کنید.
3. انبه را همراه با یک منبع پروتئین یا فیبر مصرف کنید تا سرعت جذب قند در جریان خون را کاهش دهد.
4. انبه های رسیده را انتخاب کنید که در لمس سفت بوده و عطری شیرین دارند.
5. سطح قند خون را پس از مصرف انبه کنترل کنید.

نباید برای دیابتی ها

1. از مصرف انبه در مقادیر زیاد خودداری کنید زیرا قند زیادی دارند.
2. از آب انبه یا اسموتی ها دوری کنید زیرا ممکن است حاوی قندهای اضافه شده باشند.
3. از مصرف انبه همراه با وعده غذایی که قبلاً کربوهیدرات بالایی دارد خودداری کنید.
4. انبه را همراه با سایر میوه های پر قند مانند انگور، موز یا گیلاس مصرف نکنید.

اگر پیش دیابتی هستید، همان اقدامات احتیاطی را دنبال کنید. وی افزود: افراد پیش دیابتی برای تنظیم سطح قند خون باید فعالیت بدنی منظمی داشته باشند، همچنین نباید وعده های غذایی خود را حذف کنند یا غذای نامنظم بخورند، زیرا این امر می تواند منجر به افزایش سطح قند خون شود.

مصرف چند انبه در روز بی خطر است

به گفته بیشت، محدودیت خاصی برای تعداد انبه‌هایی که می‌توانید با خیال راحت در روز مصرف کنید وجود ندارد، زیرا به عوامل مختلفی مانند سن، وزن، سطح فعالیت و سلامت کلی شما بستگی دارد. او می افزاید: “توصیه می شود مصرف خود را به 1 تا 2 انبه متوسط ​​در روز محدود کنید زیرا قند و کالری طبیعی بالایی دارند. مصرف بیش از حد انبه ممکن است منجر به افزایش وزن و مشکلات گوارشی شود.”

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما