sibnewbanner

یافته‌های مطالعه: تغییرات آب و هوایی تابستان‌ها را گرم‌تر و خشک‌تر در سراسر جهان کرده است

دانشمندان روز چهارشنبه گفتند که گرم شدن زمین ناشی از انسان باعث شده خشکسالی های شدیدی مانند خشکسالی های تابستان امسال در اروپا، آمریکای شمالی و چین حداقل 20 برابر بیشتر از بیش از یک قرن پیش رخ دهد. این آخرین شواهدی است که نشان می‌دهد چگونه تغییرات آب و هوایی ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی، منابع غذایی، آب و برق را در سراسر جهان به خطر می‌اندازد.

محققان در یک مطالعه جدید گزارش دادند که عامل اصلی خشکسالی های امسال گرمای شدید در بیشتر نیمکره شمالی بود. به گفته دانشمندان، چنین دمای متوسط ​​بالایی در چنین منطقه وسیعی بدون تأثیر انتشار گازهای گلخانه ای «عملاً غیرممکن» بود.

دانشمندان دریافتند در سراسر نیمکره شمالی شمال مناطق استوایی، شرایط خاکی خشک مانند تابستان امسال، اکنون تقریباً 1 در 20 احتمال وقوع هر سال دارد. آنها گفتند که گرم شدن کره زمین این احتمال را افزایش داد، اما هشدار دادند که به دلیل چالش های موجود در تخمین رطوبت خاک در مقیاس جهانی، اندازه دقیق افزایش دامنه ممکن است.

مارتن ون آلست، مدیر مرکز آب و هوای صلیب سرخ هلال احمر و یکی از 21 محققی که این آب و هوا را تهیه کرده اند، می گوید: «در بسیاری از این کشورها و مناطق، طبق علم، ما به وضوح شاهد اثر انگشت تغییرات آب و هوایی هستیم. مطالعه جدید به عنوان بخشی از ابتکار World Weather Attribution، یک همکاری تحقیقاتی که در تجزیه و تحلیل سریع رویدادهای آب و هوایی شدید تخصص دارد.

دکتر “تأثیرات آن اکنون برای مردم بسیار واضح است و به شدت ضربه می زند.” ون آلست گفت.

خشکی شدید تابستان که محصولات کشاورزی را ویران می کند، تجارت رودخانه را فلج می کند و تولید برق آبی را در بسیاری از کره زمین تحت فشار قرار می دهد، به خودی خود بسیار مشکل ساز خواهد بود. با این حال، امسال قیمت جهانی غذا و انرژی به دلایل دیگری از جمله جنگ روسیه در اوکراین افزایش یافته بود.

گرمای بی‌سابقه اروپا را در ماه می آغاز کرد و دمای کباب باعث خشک شدن رودخانه‌ها و آتش‌سوزی‌های طولانی مدت در چند ماه آینده شد. بر اساس برآوردها، گرما ممکن است منجر به مرگ 11000 نفر در فرانسه و 8000 نفر در آلمان شده باشد. در سراسر اتحادیه اروپا، آتش‌سوزی‌های جنگلی تابستانی یک منطقه را بیش از دو برابر میانگین 15 سال گذشته سوزاند.

به گفته مقامات هواشناسی این کشور، چین وحشیانه ترین تابستان خود را از زمان شروع رکوردهای مدرن در سال 1961 پشت سر گذاشت، با آب و هوای گرم و خشک که باعث کاهش تولید برق آبی در جنوب با تولید سنگین شد. چین برای ادامه خطوط تولید در کارخانه‌های خودرو و الکترونیک، زغال‌سنگ بیشتری را استخراج و سوزاند و سهم خود را در گرم شدن کره زمین افزایش داد.

بر اساس گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی، در ایالات متحده، تقریباً نیمی از مساحت 48 ایالت پایین‌تر، تابستان امسال خشکسالی متوسط ​​تا شدید را تجربه کردند. بخش‌هایی از جنوب غربی و کالیفرنیا همچنان در خشکسالی بیش از 20 سال گیر کرده‌اند.

برای سنجش تأثیر گرمایش زمین بر خشکسالی و سایر رویدادهای شدید آب و هوایی، دانشمندان از شبیه سازی های کامپیوتری برای بررسی آب و هوای دنیای واقعی و آب و هوای جایگزین استفاده می کنند که در آن انسان برای بیش از یک قرن سوخت های فسیلی و گازهای گلخانه ای منتشر نکرده بود. آنها می بینند که هر چند وقت یکبار حوادث آب و هوایی به شدت مورد بحث در هر دو جهان رخ می دهد. تفاوت ها نشان می دهد که گرمایش جهانی تا چه حد مقصر بوده است.

دانشمندان با اسناد جهانی آب و هوا ماه گذشته دریافتند که تغییرات اقلیمی به احتمال زیاد سیل‌های ویرانگر تابستان امسال در پاکستان را بدتر کرده است که منجر به کشته شدن 1600 نفر، آسیب رساندن به دو میلیون خانه و زیر آب رفتن بخش‌های وسیعی از زمین‌های کشاورزی شده است. پیش از این، آنها دریافتند که گرم شدن کره زمین باعث شده است که موج گرمای بی‌سابقه بریتانیا در ماه جولای داغ‌تر و احتمال وقوع آن بیشتر شود.

مطالعه خشکسالی دشوارتر از دوره گرما است. دمای سوزان و بارندگی ضعیف تنها عواملی نیستند که بر آنها تأثیر می گذارند. ویژگی های چشم انداز محلی نیز نقش دارند. به علاوه، در حالی که فناوری‌های حسگر دائماً در حال بهبود هستند، تخمین میزان رطوبت در خاک در مناطق وسیع در مقایسه با اندازه‌گیری دما یا بارندگی دشوار است.

نویسندگان گزارش جدید سطوح رطوبت خاک را از ژوئن تا آگوست در دو منطقه جغرافیایی بررسی کردند: کل نیمکره شمالی در شمال مناطق استوایی، و نواری از قاره اروپا از فرانسه تا اوکراین. آنها همچنین دما و بارندگی تابستان امسال را در هر دو منطقه بررسی کردند.

برای منطقه نیمکره شمالی، دانشمندان دریافتند که از آنجایی که سیاره از اواخر دهه 1800 تاکنون 2.2 درجه فارنهایت (1.2 سانتیگراد) گرم شده است، سطح رطوبت پایین تابستان امسال در چند فوت ابتدایی زیر سطح خاک، جایی که ریشه بسیاری از گیاهان است. در مقایسه با دنیای فرضی بدون سوزاندن سوخت های فسیلی، حداقل 20 برابر احتمال وقوع آب بود.

Sonia I. Seneviratne، دانشمند دانشگاه سوئیس ETH زوریخ و نویسنده دیگر این مطالعه، گفت که این خشکسالی تابستان امسال را به یک اتفاق “نسبتا مکرر” در آب و هوای فعلی تبدیل کرده است. اما اگر کره زمین تا 3.6 درجه فارنهایت (2 درجه سانتیگراد) بالاتر از دمای قبل از صنعتی شدن گرم شود، همانطور که در سیاست های فعلی دولت ها محتمل است، چنین خشکی 15 برابر بیشتر خواهد شد.

دکتر “اساساً، هر سال، هر سال در میان، کم و بیش اتفاق می افتد.” سنویراتنه گفت.

محققان دریافتند برای اروپای غربی و مرکزی، گرم شدن کره زمین شانس خشکی تابستان امسال را بین سه تا چهار افزایش داد. آنها گفتند که این بدان معنا نیست که اروپا کمتر از سایر نقاط نیمکره شمالی تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته است. فریدریک اتو، دانشمند کالج امپریال لندن و نویسنده دیگری گفت: از آنجایی که این منطقه کوچکتر از نیمکره شمالی بالای مناطق استوایی است، تغییرات طبیعی آب و هوا کمتر از منطقه بزرگتر یکدیگر را خنثی می کند.

دکتر دکتر می گوید: «شکی نیست که تغییرات آب و هوایی در اینجا نقش مهمی ایفا کرده است. اتو گفت. اما، او ادامه داد، “کمیت دقیق این نقش برای رطوبت خاک نامشخص تر از زمانی است که مثلاً به بارش های سنگین نگاه می کنیم.”

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما