یلونایف، مناطق شمال غربی: هزاران نفر در تلاش هستند تا پایتخت قلمرو کانادا را تخلیه کنند زیرا بیش از 200 آتش سوزی “بی سابقه” منطقه را فرا گرفته است.CNN

هزاران نفر از ساکنان در حال عجله برای تخلیه پایتخت مناطق شمال غربی کانادا هستند زیرا بیش از 200 آتش سوزی در حال وقوع است و بسیاری از آنها با شرایط خطرناک جاده روبرو هستند یا ساعت ها برای پروازهای اضطراری بسیار مورد نیاز در صف ایستاده اند. تخلیه در بریتیش کلمبیا نیز در جریان بود.

یلونایف، پایتخت قلمروهای شمال غربی، محل زندگی حدود 20،000 نفر، و چندین جامعه دیگر از مناطق شمال غربی دستور تخلیه شدند، زیرا آنها با 236 آتش سوزی فعال جنگلی مبارزه می کردند و آتش سوزی عظیم به سمت شهر و یک بزرگراه اصلی سرازیر شد.

دوزخ در قلمروهای شمال غربی یکی از بیش از 1000 آتش سوزی است که کانادا بدترین فصل آتش سوزی تاریخ را تحمل می کند. دود ناشی از آتش سوزی در سراسر ایالات متحده پخش شد و باعث آلودگی مضر و کیفیت پایین هوا شد.

آتش‌سوزی جنگلی مک‌دوگال کریک روز جمعه در دامنه تپه‌ای بالای خانه‌ها در کلونای غربی می‌سوزد.

به گفته شهردار این شهر، تا روز پنجشنبه، حدود 19000 نفر از ساکنان یلونایف به دلیل خطر آتش سوزی تخلیه شده اند.

شهردار ربکا سیکس عصر جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «تخلیه یک موفقیت بزرگ بود. ما تاکنون موفق شده ایم کل شهر را تخلیه کنیم.»

به گفته مایک وست ویک، افسر اطلاعات آتش سوزی در مناطق شمال غربی، مجموعه آتش سوزی در حدود 15 کیلومتر (9.3 مایل) خارج از مرزهای Yellowknife است و در چند روز گذشته پیشرفت چندانی نداشته است.

وست ویک گفت: “اگر آن روزهای خوش شانس و کمک کمی از آب و هوا نداشتیم، این آتش سوزی اکنون می تواند نزدیک تر باشد.”

او گفت: “چند روز خوب به این معنی نیست که ما از جنگل خارج شده ایم.” ما هنوز راه درازی در پیش داریم.»

بر اساس یک پست فیس بوک از حساب کنترل آتش نشانی دولت، مقداری باران باریده است، اما بادهای شدید شمال غربی و غربی-شمال غربی می تواند آتش را تا پایان هفته به لبه یلونایف برساند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا روز جمعه در یک کنفرانس خبری در ادمونتون گفت که دولت کانادا “دارایی نظامی قابل توجهی” را برای کمک به تخلیه هوایی و تلاش های اطفای حریق در مناطق شمال غربی مستقر کرده است.

“ما در حال هماهنگ کردن تخلیه هوایی هستیم و مطمئن می شویم که اکنون آنجا هستیم تا تمام نیازهای جامعه را برآورده کنیم و در ماه ها و سال های آینده آنجا خواهیم بود زیرا می خواهیم مردم را ایمن نگه داریم. ترودو گفت: ما در حال بازسازی جایی هستیم که زیان وحشتناکی داشته است.

در یک نشست خبری جداگانه، رهبران کانادا قول دادند که هیچ کس در تخلیه بی سابقه از Yellowknife عقب نمانند و تخلیه امن ساکنان تا آخر هفته ادامه خواهد داشت.

بیل بلر وزیر دفاع گفت: «ما به تمرکز بر کمک به آسیب پذیرترین افراد ادامه خواهیم داد و تا زمانی که نیاز باشد در آنجا خواهیم بود».

اگرچه بیشتر آنها تشویق شدند تا تنها مسیر خروج از جامعه را انتخاب کنند، حدود 5000 نفر از ساکنان درخواست پروازهای خارج از شهر را داشتند.

دود همچنان مانند هفته ها بر روی Yellowknife آویزان است، اما بادهای غیرمنتظره و آتش سوزی شدید مقامات را مجبور کرد دستور تخلیه کامل را صادر کنند.

با این حال، مقامات فدرال گفتند که مطمئن هستند که می توانند به محافظت از بیشتر جامعه در برابر آسیب آتش ادامه دهند و با پاکسازی درختان و استفاده از حفاظت در برابر آتش برای ایجاد آتش شکن تلاش می کنند.

به گفته سخنگوی کابینه مناطق شمال غربی، بیش از 29500 نفر – حدود 65 درصد از جمعیت مناطق شمال غربی – در حال حاضر تحت دستور تخلیه هستند.

نیروهای مسلح کانادا کمک های اطفای حریق و حمل و نقل هوایی را در مناطق شمال غربی ارائه می کنند. نیروی هوایی سلطنتی کانادا چندین هواپیما و هلیکوپتر را برای پشتیبانی از خدمه اضطراری منطقه مستقر کرده است.

CAF گفت که اولین هواپیمای CAF، یک CC-130 J Hercules، پنجشنبه پرواز تخلیه را انجام داد و 79 مسافر را به ادمونتون منتقل کرد. پروازهای اضافی برای جمعه برنامه ریزی شده است.

پروازهای تجاری به و از فرودگاه ها در مناطق شمال غربی به دلیل آتش سوزی لغو شده است. بر اساس به روز رسانی در وب سایت دولت، پروازهای تجاری داخل و خارج از فرودگاه یلونایف پس از آخرین پرواز عصر جمعه به حالت تعلیق در خواهند آمد.

این وب سایت دولتی اعلام کرد که پروازهای تخلیه همچنان می توانند خارج از فرودگاه و همچنین پروازهای تخلیه پزشکی، آتش نشانی و نظامی انجام شوند.

مقامات منطقه در یک به روز رسانی آنلاین گفتند، بیش از 1000 نفر در پروازهای اضطراری روز پنجشنبه از Yellowknife تخلیه شدند و حدود 2000 نفر دیگر در راه بودند. سی‌بی‌سی شریک سی‌ان‌ان گزارش داد، بسیاری که امیدوار بودند پنجشنبه پرواز کنند، ساعت‌ها در یک خط پرپیچ‌وخم و کند ایستادند، اما به آنها گفته شد که باید روز جمعه دوباره تلاش کنند.

مردم در یلونایف صف می کشند تا برای پرواز تخلیه در 17 آگوست بررسی شوند.

به‌روزرسانی منطقه می‌گوید: «ما درک می‌کنیم که این برای کسانی که چندین ساعت در صف بوده‌اند و باید فردا دوباره در صف باشند، عمیقاً ناامیدکننده است. وی افزود: افرادی که دچار نقص ایمنی، مشکلات حرکتی یا سایر شرایط پرخطر هستند در رتبه های بالاتری قرار می گیرند.

مقامات مردم را تشویق می کنند تا در صورت امکان با ماشین خود را ترک کنند و برای کاهش ترافیک و کمک به افرادی که وسایل نقلیه ندارند، حرکت کنند.

مقامات منطقه گفتند: «پروازهای تخلیه باید به عنوان آخرین راه حل برای کسانی که نمی توانند از طریق جاده تخلیه شوند، استفاده شود.

با این حال، برخی از خودروها که منطقه را ترک می‌کردند با جاده‌هایی مواجه شدند که اطراف آن را دود غلیظ و شعله‌های آتش احاطه کرده بودند. روی پیندا، یکی از ساکنان یلونایف، به سی‌ان‌ان گفت که پس از اعلام دستور تخلیه در روز چهارشنبه، او و خانواده‌اش برای عبور از مه غلیظ تلاش کردند.

پیندا گفت: «ما واقعاً آماده نبودیم. در جاده، همه ما از آنچه قبل از خود می دیدیم می ترسیدیم، اما به خود یادآوری می کنیم که بیرون بودن بهتر از داخل بودن است.

پیندا شرایط خطرناک جاده را هنگامی که او و دیگران سعی در فرار از پایتخت داشتند، توصیف کرد.

او می گوید: «شما می توانستید آتش را در جاده ببینید و ما از دود رنج می بردیم. دید در جاده بسیار بد بود. نمی‌توانستیم ببینیم کسی جلوتر از ماست یا نه.»

او و خانواده‌اش هنوز صبح پنج‌شنبه در جاده بودند و در راه جستجوی سرپناه در ادمونتون، در حدود 900 مایلی جنوب بودند.

“ما الان خیلی خسته ایم. ما به سختی نخوابیده ایم و بسیار نگران خانه خود در یلونایف و اینکه آیا هنوز خانه ای خواهیم داشت، هستیم.

در یلونایف، مردم بیرون یک مدرسه صف می کشند تا تخلیه شوند.

بر اساس داده‌های سیستم اطلاعات آتش‌سوزی وحشی کانادا، آتش‌سوزی‌های کانادا در سال جاری شش برابر بیشتر از میانگین 10 ساله زمین سوخته است.

امسال 128 درصد بیشتر از میانگین 10 ساله آتش سوزی در کانادا رخ داده است. با این حال، به نظر می‌رسد که آتش‌سوزی‌ها نسبت به گذشته گسترده‌تر بوده و بیش از 13 میلیون هکتار در سال جاری سوخته است – منطقه‌ای بزرگ‌تر از پنسیلوانیا.

داده های فعلی تا 9 اوت نشان می دهد که میانگین 10 ساله مساحت سوخته تا به امروز کمی بیش از 2 میلیون هکتار است.

بریتیش کلمبیا هزاران نفر را تخلیه می کند

دیوید ابی، نخست‌وزیر بریتیش کلمبیا، وضعیت آتش‌سوزی‌های جنگلی این استان را وخیم توصیف کرد و گفت که در حال حاضر حدود 35000 نفر تحت دستور تخلیه هستند و انتظار می‌رود در روزهای آینده تعداد بیشتری از مردم را تخلیه کنند.

وی روز شنبه در یک نشست خبری گفت: حدود 30 هزار نفر داریم که ظرف چند ساعت می توان به آنها اطلاع داد که آنها نیز تحت دستور تخلیه هستند.

Eby دستور اضطراری جدیدی را برای استان اعلام کرد که به طور موقت اسکان برای سفرهای غیرضروری در منطقه اوکاناگان را محدود می کند تا محل اقامت برای تخلیه کنندگان و امدادگران اولیه آماده شود.

بر اساس این دستور، مقامات بریتیش کلمبیا سفرهای غیر ضروری را به جوامع کلونا، کاملوپس، الیور، اوسویوس، پنتیکتون و ورنون محدود می‌کنند.

کلیف چپمن، مدیر عملیات استانی BC Wildfire Service روز جمعه گفت که برخی از آتش‌سوزی‌ها بیش از 400 فوت ارتفاع دارند و «سریع‌تر از آن‌چه بتوانیم به طور مؤثر منابع آتش‌نشانی را به آنها مستقر کنیم، حرکت می‌کنند».

به گفته چپمن، رعد و برق عامل اصلی آتش سوزی های جدید بوده است.

چپمن می‌گوید: «تاکتیک‌های واکنش بسیار کمی می‌توانند با این بادها و این نوع رفتار آتش‌سوزی انجام دهند.»
او روز شنبه گفت که استان ظرف 48 ساعت “بعضی از بدترین شرایط” را تجربه کرده است که تاکنون با آتش سوزی های جنگلی روبرو بوده است.

در کلونا، حدود 180 مایلی شرق ونکوور، وزش بادهای شدید در طول شب جمعه به شنبه ادامه یافت و آتش سوزی هایی را شعله ور کرد که به گفته مقامات، سازه های “مهم” از جمله بسیاری از خانه ها را سوزاند.

مقامات گفتند علیرغم توضیحات ناگوار امدادگران، گزارشی از تلفات جانی در دست نیست.

آتش سوزی مک دوگال کریک در نزدیکی کلونای غربی “رشد قابل توجهی” را در 12 ساعت گذشته تجربه کرده است. به وسعت 10500 هکتار توسعه یافته است به گزارش سرویس حیات وحش BC.

بر اساس اعلامیه خبری فرودگاه، فرودگاه بین‌المللی کلونا به روی پروازهای تجاری بسته شده است تا عملیات اطفای حریق انجام شود.

بروس رالستون، وزیر جنگل‌ها گفت که بریتیش کلمبیا تعداد بیشتری دارد 380 طبق اعلام مرکز آتش‌سوزی بین سازمانی کانادا، آتش‌سوزی‌های فعال – بیش از هر استان دیگری در کانادا. مقامات هشدار دادند که باد و رعد و برق پیش بینی شده می تواند باعث حرکت و رشد سریع آتش سوزی شود.

رالستون گفت که حدود 3400 پرسنل آتش نشانی به طور مستقیم در واکنش به آتش سوزی های جنگلی در این ایالت مشارکت دارند، از جمله آتش نشانانی از استرالیا، مکزیک، برزیل و کاستاریکا.

سرویس آتش‌نشانی بریتیش کلمبیا گفت که حدود 60 دستور تخلیه در سراسر استان در روز پنجشنبه اجرا شد.

مقامات اورژانس محلی گفتند که افراد تخلیه شده شامل حداقل 4800 ملک بودند که در روز چهارشنبه و پنجشنبه با پیشروی آتش سوزی مک دوگال کریک در منطقه غرب کلونای ایالت دستور تخلیه شدند.

وضعیت اضطراری در کلونا اعلام شده است زیرا خدمه در حال مبارزه با آتش سوزی های جنگلی ناشی از آتش سوزی مک دوگال کریک از دریاچه مرکزی اوکاناگان هستند.

ویدئویی که توسط ساکن تاد رمزی گرفته شده است، دریاچه را نشان می دهد که توسط تپه های بزرگ احاطه شده است که در دیوار آتش فرو رفته است.

رمزی در پستی در فیس بوک درباره لاشه هواپیما گفت: «کاملا ویرانگر است. “آتش به داخل دریاچه پرید و درست پشت خانه ما بود.”

رمزی گفت که در نهایت توانست به محل امن منتقل شود.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما