sibnewbanner

4 ترفند آیفون و اندروید که شاید ندانید

تابستان امسال 15 سال از عرضه اولین آیفون توسط اپل می گذرد و از آن زمان تاکنون، گوشی های هوشمند به چاقوی فناوری ارتش سوئیس تبدیل شده اند. اما با بهمن‌های به‌روزرسانی‌ها از سال 2007، ویژگی‌های کمتر آشکار اغلب در این فرآیند مدفون می‌شوند. در اینجا نگاهی گذرا به برخی از ابزارهای احتمالاً نادیده گرفته شده است که در اینجا در iOS 15 و Android 12 نشان داده شده است.

یک برنامه نقشه از ابتدا بخشی از جعبه ابزار مدرن گوشی های هوشمند بوده است، اما گوگل و اپل اکنون دوربین و کمی واقعیت افزوده را برای کمک بیشتر در جهت گیری روی زمین به این تجربه اضافه کرده اند. (البته نتایج شما بسته به مکان متفاوت خواهد بود و برای مقداری تخلیه باتری آماده باشید.)

در Google Maps برای اندروید و iOS، مقصد خود را وارد کنید، روی Directions ضربه بزنید و Walking را انتخاب کنید. روی نماد Live View در گوشه نقشه ضربه بزنید. تلفن شما به شما دستور می دهد دوربین را به سمت ساختمان های مجاور بگیرید تا برنامه بتواند محیط اطراف شما را با مقایسه آن با تصاویر نمای خیابان Google تشخیص دهد. پس از تنظیم، جهت‌های شما روی نما روی صفحه دوربین روی هم قرار می‌گیرند تا شما را راهنمایی کنند.

اعتبار…سیب

هنگامی که مسیرهای پیاده روی در شهرهای پشتیبانی شده را درخواست می کنید و روی نماد AR در صفحه نقشه ضربه می زنید، Apple Maps از دوربین آیفون به روشی مشابه استفاده می کند. (برای گزینه‌های ناوبری جایگزین، اپل یک برنامه قطب‌نما دیجیتال مستقل با iOS دارد و Google Maps دارای قطب‌نما است که هنگام شروع سفر روی صفحه ظاهر می‌شود.)

دوربین تلفن علاوه بر وظایف راهنمای تور، می‌تواند به عنوان اسکنر اسناد و کدهای پاسخ سریع یا QR عمل کند. در iOS، می‌توانید با ایجاد یادداشت جدید، فشار دادن نماد دوربین در نوار ابزار و انتخاب اسکن اسناد، یک سند یا رسید را در برنامه Notes اسکن کنید. همچنین می‌توانید با ضربه زدن روی نماد اسکن در نوار ابزار صفحه‌کلید، یک سند را اسکن کرده و به پیام ایمیلی که می‌نویسید پیوست کنید.

اعتبار…سیب

برنامه Google Drive ابزار اسکن مشابهی دارد. روی دکمه + ضربه بزنید و Scan را انتخاب کنید. برنامه رایگان Google Stack برای اندروید، فایل‌های PDF را نیز اسکن و سازماندهی می‌کند. برنامه دوربین در برخی از گوشی‌های گلکسی سامسونگ می‌تواند یک سند را شناسایی کرده و زمانی که گوشی را به سمت کاغذ نشانه می‌گیرید، آن را اسکن کند.

اعتبار…گوگل

در مورد آن کدهای QR جعبه‌ای و سیاه و سفید برای وب‌سایت‌ها یا سیستم‌های پرداخت الکترونیکی، کافی است برنامه دوربین اپل یا دوربین Google را باز کنید و آن را روی کد QR قرار دهید تا آن را اسکن کنید. بسیاری از گوشی های گلکسی سامسونگ دارای گزینه QR Scanner هستند که با برنامه دوربین نیز کار می کند.

اعتبار…سیب؛ گوگل

اما در مورد کدهای QR، فراتر از ملاحظات حفظ حریم خصوصی، هشداری وجود دارد: مراقب باشید که کدها را فقط از منابع مطمئن اسکن کنید، زیرا مجرمان سایبری از آنها برای کلاهبرداری و انتشار نرم افزارهای مخرب استفاده می کنند.

میکروفون تلفن نیز در سال‌های اخیر قدرت خود را فراتر از یادداشت‌های صوتی، دیکته و تماس‌های صوتی/تصویری گسترش داده است. یک دلیل: خرید اپلیکیشن تشخیص موسیقی Shazam توسط اپل در سال 2018.

اعتبار…سیب

ویژگی Auto Shazam – که به طور خودکار سعی می کند موسیقی در حال پخش در نزدیکی را شناسایی کند – در هر دو نسخه iOS و Android کار می کند و با فشار دادن و نگه داشتن دکمه Shazam هنگامی که برنامه باز است می توان آن را فعال کرد. (این ممکن است آب باتری و داده های اضافی را کاهش دهد.)

پس از شناسایی آهنگ با Shazam، می‌توانید آن را در حساب Apple Music، Deezer، Spotify یا YouTube Music پخش کنید. در تنظیمات Shazam، می توانید لیست آهنگ های شناخته شده خود را به Apple Music یا Spotify متصل کنید.

اعتبار…گوگل

بسیاری از تلفن‌های پیکسل Google دارای ویژگی مشابه Now Playing هستند که می‌توانید آن را در تنظیمات صدا و لرزش فعال کنید. پس از فعال‌سازی، نرم‌افزار عناوین آهنگ‌ها را روی صفحه قفل نمایش می‌دهد و فهرست تاریخچه‌ای از موسیقی‌های در حال پخش در محدوده میکروفون ایجاد می‌کند. (ابزار Now Playing برای گوشی‌های پیکسل طراحی شده است، اما یک جستجوی وب نشان می‌دهد که کدنویسان خلاق آن را برای سایر تلفن‌های اندرویدی تطبیق داده‌اند.)

هنگامی که به کمک اضطراری نیاز دارید، تلفن شما میانبرهایی برای اتصال شما دارد. در iPhone 8 یا جدیدتر، دکمه سمت راست و یکی از دکمه‌های صدا را نگه دارید تا نوار لغزنده Emergency SOS را روی صفحه ببینید و سپس اسلاید را بکشید تا با شماره اضطراری محلی تماس بگیرید. اگر نمی توانید نوار لغزنده را بکشید، دکمه ها را نگه دارید تا زمانی که تلفن به طور خودکار تماس برقرار کند. در تنظیمات Emergency SOS، می‌توانید تلفن را فعال کنید تا با پنج بار فشار دادن دکمه کناری، تماس اضطراری برقرار کند.

اعتبار…سیب؛ گوگل

تلفن‌های مبتنی بر اندروید، از جمله مدل‌های پیکسل گوگل و گلکسی سامسونگ، کمک‌های خدمات اضطراری خاص خود را دارند. در تلفن‌هایی که دکمه روشن/خاموش دارند، آن دکمه را نگه دارید تا نماد اضطراری را ببینید و سپس روی آن ضربه بزنید. در تلفن بدون دکمه روشن/خاموش، انگشت خود را روی صفحه به پایین بکشید تا به تنظیمات سریع برای حالت اضطراری برسید یا از پایین به بالا بکشید تا به دکمه تماس اضطراری برسید. برنامه رایگان امنیت شخصی Google برای اندروید ابزارهای بیشتری را برای رسیدگی به شرایط اضطراری آینده، برای کسانی که دوست دارند آماده باشند، فراهم می کند.

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

تماس با ما