63,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 تومان پول واقعی در دولت ایالتی از بورس خارج شد.

طبق آمار، طی یک سال فعالیت دولت سیزدهم (از 12 اسفند 1400 تا 12 اسفند 1401) و در 241 روز کاری، 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول واقعی از بورس اوراق بهادار تهران برداشت شد که ناشی از آن عوامل متعددی از بورس شده است.

بر اساس این گزارش، یکی از مهم ترین عواملی که کارشناسان برای خروج این حجم از منابع مالی از بورس پیشنهاد می کنند، عدم اعتماد سرمایه گذاران به این بازار است و اینکه سرمایه گذاران کلان با وسواس بیشتری نسبت به عمل می کنند. در این بازار به همین دلیل است که печать доллать жотоњо крыд.

با توجه به فراتر رفتن قیمت دلار و بازارهای موازی از سقف تاریخی و همچنین افزایش انتظارات تورمی، شاهد خروج ارز از بورس و عدم استقبال مردم از بورس تحت عنوان سوپر هستیم. تورم.

چه عواملی باعث خروج 63 هزار میلیارد تومان پول واقعی از بورس شد؟

ابوذر مشایخی، کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه علیرغم همه وعده هایی که دولت به فعالان و سرمایه گذاران بورس به ویژه در ایام انتخابات داده بود، بازار سهام به اعتماد بازنگشته است، گفت: با توجه به این موضوع، بازار سرمایه به هیچ وجه قابل اعتماد نیست.

این فعال فعال بازار با اشاره به عوامل مهم تاثیرگذار بر نوسانات بازار سرمایه طی یک سال گذشته گفت: یکی از مهمترین عوامل مربوط به سیاست خارجی و اخبار مربوط به بازگشت یا عدم بازگشت به توافق در این مدت است. این بود که تاثیر زیادی بر نرخ ارز داشت و کسری بودجه داشتند که به طور مستقیم و غیرمستقیم بر شرکت های بورسی تاثیر گذاشت. دومین مورد قیمت کالاهای جهانی به ویژه قیمت گذاری نفت و مواد خام معدنی بود که قیمت این مواد در 8 ماه گذشته به دلیل جنگ در اوکراین به شدت افزایش یافته است.

وی ادامه داد: همچنین سیاست های دولت در حوزه بانکی و مالی به ویژه حذف ارز 4200 تومانی و تاثیر آن بر فروش و درآمد شرکت های بورسی، نرخ سود بانکی و محدودیت های دولت در صادرات نیز این بازار را تحت تاثیر قرار داده است. اکثر سرمایه گذاران در این بازار هستند.

مشایخی ادامه داد: البته باید گفت در اولین سال روی کار آمدن هر دولت جدید سرمایه گذاران با احتیاط و با مکث سرمایه گذاری می کنند تا از سیاست ها و جهت گیری اقتصادی دولت جدید راضی باشند.

مشایخی خاطرنشان کرد: دولت بزرگ‌ترین بازیگر عرصه اقتصادی کشور است و شرکت‌های دولتی تاثیر زیادی در بورس دارند، زیرا شرکت‌های اصلی سهام به‌طور مستقیم و غیرمستقیم تحت کنترل دولت هستند و از جایگاه قابل توجه و بزرگی برخوردار هستند. سهم در این بازار

یکی از این شرکت ها «شستا» و هلدینگ های زیرمجموعه آن است که با نام سرمایه بازار قل نیز شناخته می شوند و از بازیگران مهم این بازار هستند که طی یک سال گذشته دستخوش تغییرات و دگرگونی های زیادی شده و این تغییرات در عملکرد آنها بر بورس هدل است. این حوزه فعال بورس توضیح داد: «شستا» طی سال گذشته تغییرات زیادی داشته و دو مدیرعامل در این گروه تغییر کرده اند و سایر شرکت های دولتی نیز کم و بیش تغییرات مشابهی داشته اند.

80 درصد شرکت های بورسی تحت تاثیر سیاست های ارزی و گمرکی هستند

مشایخی با اشاره به چشم انداز بورس ادامه داد: سیاست های بورس مانند سایر بازارها با سیاست های دولت کلان اقتصادی مرتبط است و هرگونه تغییر در حوزه مالیات، ارز، بودجه، و غیره تاثیر مستقیمی بر این بازار دارند.

این حوزه فعال بورس خاطرنشان کرد: باید در نظر داشت که 80 درصد شرکت های بورسی متاثر از سیاست های ارزی و گمرکی دولت هستند چرا که بیشتر این شرکت ها صادرکننده مواد اولیه و مواد اولیه هستند. و سیاست های ارزی بر فروش این شرکت ها تاثیر می گذارد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به قیمت ارز تصریح کرد: این بخش ارتباط مستقیمی با احیا یا عدم احیای قرارداد دارد که در فروش شرکت های بزرگ بورسی نیز تاثیر زیادی دارد و همواره این موضوع بوده است. موضوع بحث بین کارشناسان مبنی بر اینکه نارسید در صورت تکمیل یا عدم تکمیل مذاکرات تاثیر زیادی بر آینده این شرکت ها خواهد داشت.

مشایخی در ادامه به تامین کسری بودجه دولت اشاره کرد و افزود: سیاستی که برای این منظور در نظر گرفته شده انتشار اوراق بدهی و نحوه تامین آن در بازارهای مالی است.

بورس بازتابی از سیاست های دولت در زمینه های مختلف اقتصادی است

و با بیان اینکه بورس بازتابی از سیاست های دولت در حوزه های مختلف اقتصادی است، گفت: سیاست های ارزی و مالی و همه سیاست های پولی بر این بازار تاثیر می گذارد به عنوان مثال; پس از جنگ اوکراین و روسیه، قیمت مواد اولیه به شدت رشد کرد و قیمت نفت حتی به بیش از 120 دلار رسید و قیمت مواد معدنی و پتروشیمی نیز افزایش یافت، اما با وجود این رشدها، شرکت های سهامی ایرانی رشد نکردند. بسیار زیاد است و با اینکه شاخص ها کم هستند روزانه رشد می کردند اما این رشد چندان محسوس نبود و دلیل آن هم عدم اعتماد مردم به سرمایه گذاری در این بازار بود که به دو سال گذشته بازمی گردد.

این حوزه فعال بورس گفت: متأسفانه در برخی مواقع با سیاست های متناقض دولت در حوزه ارز و گمرک و … مواجه می شویم که همگی آثار مخربی بر بازار سرمایه دارد. مشایخی ادامه داد: راح نجات در بازار اختبار ایتدم به بورس و این برایک بورس به بورس و است این براکهی بیلیکی است. به عنوان مثال دولت پس از حذف ارز 4200 تومانی و آزادسازی قیمت ها نمی تواند و از سوی دیگر به دنبال تعیین قیمت کالاها و خدمات و همچنین جلوگیری از صادرات و واردات کالا خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر طی یک سال گذشته بیش از 63 هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه خارج شد، دلیل آن این است که سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این بازار احتیاط کرده اند، اما در این مدت موضوعات دیگری مانند تورم، نوسانات ارز و … سیاست های پولی و سیاست های مالی و سیاسی در بازارهای موازی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا خروج این منابع از بازار سرمایه تحت تأثیر قرار نگیرد.

وی تصریح کرد: نمی توان انکار کرد که دولت علاقه مند به حل مشکلات بازار سرمایه است، اما تا زمانی که سیاست های یکسانی در خصوص اقتصاد داخلی و سیاست های خارجی شکل نگیرد و فعالان بازار سرمایه در تصمیم گیری های خود به ثبات کلی نرسند، این نوسانات در بازار سرمایه ما آن را تماشا خواهیم کرد، زیرا این بازار بازتابی از ترس ها، امیدها، احتیاط ها و محدودیت های ریسک است.

چرا رشد و تورم بر شاخص های بورس تاثیری نداشت؟

این حوزه فعال بازار سرمایه گفت: مهم این است که تورم ممکن است در کوتاه مدت شاخص بورس را مثبت کند یا باعث افزایش شاخص شود، اما اثر آن در بلندمدت باعث بی ثباتی می شود و این امر دلیل اینکه علیرغم نرخ تورم 40 تا 50 درصدی، قیمت ارز طی سال گذشته 25 درصد افزایش یافته است، اما شاخص بورس با وجود پیش‌بینی‌ها مبنی بر ریشه‌یابی آن در بازار بورس، به همان نسبت تغییر نکرده است. جهت اقتصاد کلان

مشایخی با اشاره به چشم انداز بازار سرمایه در سال آینده گفت: به نظر می رسد شاخص های بورس با همین نوسان به حرکت خود ادامه دهند و این روند تا زمانی که بودجه کل کشور برای سال 1402 مشخص شود به کدام سمت می رود ادامه خواهد داشت. و بالاخره احیای معامله به کجا می رسد و سیاست های پولی و مالی دولت روشن تر می شود؟


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم