ECB نرخ بهره را 0.75 واحد افزایش داد در حالی که اروپا به رکود خیره شده است

فرانکفورت- بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را به بیشترین میزان از روزهای آغازین اتحادیه پولی اروپا افزایش داد و به شدت برای مبارزه با تورم رکورددار حرکت کرد، حتی در شرایطی که بحران انرژی اروپا را در آستانه رکود قرار داده است.

این بانک در بیانیه ای اعلام کرد که نرخ کلیدی خود را از صفر به 0.75 درصد افزایش می دهد – دومین افزایش آن در سال جاری پس از افزایش 50 واحدی در ماه جولای – و نشان داد که احتمال افزایش بیشتر در ماه های آینده وجود دارد.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا در یک کنفرانس خبری هشدار داد که تورم در حال گسترش فراتر از انرژی به طیف وسیعی از محصولات است. او گفت که بانک مرکزی اروپا آماده است تا در چند جلسه بعدی نرخ بهره را به شدت افزایش دهد.

خانم خانم “ما می خواهیم همه بازیگران اقتصادی درک کنند که بانک مرکزی اروپا در مقابله با تورم بالا جدی است.” لاگارد گفت.

پس از تصمیم بانک مرکزی اروپا، یورو به حدود 99.7 سنت در برابر دلار کاهش یافت و سرمایه گذاران اوراق قرضه دولتی اروپا را در حالی که خانم خانم لیبرال دمپینگ کردند. لاگارد در حالی صحبت می کرد که آنها به سمت افزایش نرخ بهره در ماه های آینده حرکت کردند.

افزایش غیرمعمول بزرگ روز پنج شنبه منعکس کننده اقدامات اخیر سایر بانک های مرکزی بزرگ از جمله فدرال رزرو است که انتظار می رود سومین افزایش متوالی 0.75 واحدی را در اواخر این ماه معرفی کند. بانک مرکزی کانادا روز چهارشنبه نرخ بهره خود را 0.75 درصد افزایش داد و به 3.25 درصد رساند که بالاترین میزان در 14 سال گذشته است.

بانک مرکزی اروپا نسبت به همتایان خود در آمریکای شمالی در موقعیت سخت تری قرار دارد، زیرا اقتصاد اروپا از جنگ در اوکراین بیشتر ضربه خورده است. تورم در 19 کشور منطقه یورو در هفته های اخیر از سطح ایالات متحده فراتر رفته است زیرا کاهش عرضه انرژی روسیه به اروپا باعث افزایش قیمت ها شده است.

افزایش هزینه‌های وام‌گیری احتمالاً خطر سقوط به سمت رکود را برای اروپا افزایش می‌دهد، زیرا خانوارها و مشاغل آن با افزایش هزینه‌ها و کاهش اعتماد دست و پنجه نرم می‌کنند. با انباشته شدن بدهی‌های دولت‌ها برای محافظت از مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها در برابر پیامدهای اقتصادی، انتخابات ملی در ایتالیا در اواخر این ماه می‌تواند فشارها را در بازارهای اوراق قرضه منطقه تشدید کند.

بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت آلمان در روز پنجشنبه به 1.74 درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح خود از سال 2014 نزدیک شد. هزینه های استقراض معیار ایتالیا که به شدت به سیاست بانک مرکزی اروپا حساس بوده است، به بالای 4 درصد رسید. با کاهش قیمت ها بازده افزایش می یابد.

چین، مکزیک و یونان چگونه تورم را مدیریت کرده اند و ایالات متحده در کجا قرار می گیرد؟ Dion Rabouin از WSJ توضیح می دهد.

سیمون بل، مدیر پورتفولیوی در مدیریت سرمایه گذاری حقوقی و عمومی، می گوید: «من فکر می کردم که زبانی که آنها در مورد تورم به کار می برند، واقعاً کاملاً جنگ طلبانه است.

با این حال، آقای بل انتظار ندارد که افزایش نرخ 75 واحدی به یک هنجار برای بانک مرکزی اروپا تبدیل شود، زیرا سیاست گذاران احتمالاً نگران ثبات اعضای ضعیف مالی منطقه یورو مانند ایتالیا هستند.

تفاوت بین بازده اوراق قرضه 10 ساله آلمان و ایتالیا – فشارسنج کلیدی استرس بازار مالی منطقه یورو – در روز پنجشنبه 2.3 واحد درصد بود. این دقیقاً کمتر از سطحی است که در ژوئن به دست آمد که باعث اقدامات اضطراری بانک مرکزی برای تقویت حمایت از بدهی ایتالیا شد.

تورم منطقه یورو در ماه آگوست به 9.1 درصد افزایش یافت و انتظار می‌رود در ماه‌های آینده به 10 درصد افزایش یابد، زیرا برخی از یارانه‌های دولتی انرژی و حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه در آلمان منقضی می‌شوند.

با وجود این، نرخ سیاست بانک مرکزی اروپا به میزان قابل توجهی کمتر از سایر بانک‌های مرکزی بزرگ از جمله فدرال رزرو است که انتظار می‌رود در اواخر این ماه نرخ معیار خود را به محدوده بین 3 تا 3.25 درصد افزایش دهد.

بانک مرکزی اروپا محتاطانه تر حرکت کرده است زیرا بهبود اقتصادی منطقه یورو در طول همه گیری کووید-19 نسبتا کند بوده است و مقامات ابتدا انتظار داشتند تورم در سال جاری کاهش یابد. آنها همچنین نگران این هستند که هزینه های استقراض بالاتر چگونه بر اقتصادهای ضعیف در جنوب اروپا تأثیر می گذارد.

کلمنس فوست، رئیس اندیشکده Ifo مستقر در مونیخ، درباره تصمیم سیاست بانک مرکزی اروپا گفت: «دیر کردن بهتر از هرگز نرسیدن است». او هشدار داد که به تعویق انداختن افزایش نرخ بهره به دلیل رکود اقتصادی مورد انتظار تنها هزینه کاهش تورم را در آینده افزایش خواهد داد.

خانم. لاگارد گفت که بانک مرکزی اروپا هنوز آماده شروع کاهش دارایی های چند تریلیون دلاری بدهی دولت نیست، کاری که فدرال رزرو از ژوئن انجام داده است. بانک مرکزی اروپا این اوراق را طی یک تلاش چند ساله برای مبارزه با تورم بسیار پایین جمع آوری کرد.

با مقایسه سیاست های بانک مرکزی اروپا با سیاست های فدرال رزرو، خانم. لاگارد بر وضعیت قوی تر اقتصاد ایالات متحده تأکید کرد. او گفت: «وقتی به بازار کار نگاه می‌کنید، بازار ایالات متحده را می‌بینیم که داغ است».

در حالی که نرخ بیکاری در اروپا از نظر تاریخی پایین است، اقتصاددانان نشانه های کمی از گرم شدن بیش از حد اقتصاد منطقه یورو را مشاهده می کنند. درعوض، تورم منطقه یورو اساساً با افزایش قیمت انرژی و تنگناهای پایدار عرضه می‌شود که بانک مرکزی اروپا نمی‌تواند کاری برای حل آنها انجام دهد.

به گفته Natixis، یک بانک فرانسوی، انتظار می رود قبض گاز منطقه در سال جاری و سال آینده حدود 4 درصد از تولید ناخالص داخلی بالاتر از میانگین تاریخی آن باشد. از آنجایی که انرژی عمدتاً وارداتی است، این منطقه را فقیرتر می کند و ضربه بزرگی به قدرت خرید خانوارها و مشاغل وارد می کند.

به گفته هولگر اشمیدینگ، اقتصاددان ارشد در بانک برنبرگ، در نهایت، قیمت انرژی و مواد غذایی و مداخلات دولت برای محافظت از مصرف‌کنندگان انرژی در برابر برخی دردها، تأثیر بسیار بیشتری بر تورم و عمق رکود اقتصادی در آینده خواهد داشت تا سیاست‌های بانک مرکزی اروپا. لندن.

بنویسید تام فرلس در [email protected] و چلسی دولینی در [email protected]

حق چاپ ©2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم