ILO: افزایش تورم، کاهش دستمزدها خطر افزایش فقر و ناآرامی را تهدید می کند

این مطالعه نشان داد که دستمزدهای ماهانه جهانی به صورت واقعی به -0.9 درصد در نیمه اول سال کاهش یافته است که اولین نمونه از رشد منفی در این قرن است.

در نتیجه، قدرت خرید خانواده های طبقه متوسط ​​کاهش یافته است، در حالی که خانوارهای کم درآمد به طور ویژه آسیب دیده اند.

ده ها میلیون نفر تحت تاثیر قرار گرفتند

«بحران های متعدد جهانی که با آن مواجه هستیم، منجر به کاهش دستمزدهای واقعی شده است. ده ها میلیون کارگر را در آن جا داده است یک موقعیت مستقیم گیلبرت اف. هونگبو، مدیر کل سازمان بین المللی کار، در مورد عواقب احتمالی آن هشدار داد.

او گفت: «اگر قدرت خرید پایین‌ترین دستمزدها حفظ نشود، نابرابری درآمد و فقر افزایش خواهد یافت. “علاوه بر این، بهبودی بسیار مورد نیاز پس از همه گیری می تواند در معرض خطر قرار گیرد. این می تواند دامن زدن به ناآرامی های اجتماعی بیشتر در سراسر جهان و هدف را تضعیف کند برای دستیابی به رفاه و صلح برای همه.»

بحران های همگرا

این گزارش دستمزد جهانی 2022-2023 نشان می دهد که چگونه بحران تورمی شدید، همراه با کاهش رشد اقتصادی – که تا حدی ناشی از جنگ در اوکراین و بحران جهانی انرژی است – بر بسته های حقوقی در سراسر جهان از جمله کشورهای صنعتی پیشرو G20 تأثیر گذاشته است.

تخمین زده می شود که در نیمه اول سال، دستمزدهای واقعی در کشورهای پیشرفته G20 به -2.2 درصد کاهش یافته و در کشورهای نوظهور G20 0.8 درصد رشد داشته است. این میزان 2.6 درصد کمتر از سال 2019، سال قبل از همه گیری کووید-19 است.

تاثیر تورم

بر اساس این گزارش که شامل داده های منطقه ای و کشوری نیز می شود، تورم در کشورهای با درآمد بالا به نسبت سریعتر افزایش یافت.

به عنوان مثال، در کانادا و ایالات متحده، متوسط ​​رشد دستمزد واقعی در سال 2021 به صفر رسید و سپس در نیمه اول سال جاری به -3.2 درصد کاهش یافت.

در همین دوره، آمریکای لاتین و دریای کارائیب رشد دستمزد واقعی را به -1.4 درصد و سپس به -1.7 درصد کاهش دادند.

در همین حال، رشد دستمزد واقعی در سال گذشته در آسیا و اقیانوسیه در سال 2021 به 3.5 درصد افزایش یافت، اما در شش ماهه اول سال جاری به 1.3 درصد کاهش یافت.

با این حال، با حذف چین، رشد به ترتیب 0.3 و 0.7 درصد افزایش یافته است.

حمایت از خانواده های کارگری

افزایش تورم تأثیر بیشتری بر خانواده های فقیر داشته است، زیرا بیشتر درآمد قابل تصرف آنها صرف کالاها و خدمات ضروری می شود که عموماً در مقایسه با اقلام غیر ضروری افزایش قیمت بیشتری را تجربه می کنند.

در بسیاری از کشورها، تورم همچنین ارزش واقعی حداقل دستمزدها را از بین می برد.

ILO بر نیاز فوری به اقدامات سیاستی خوب طراحی شده تاکید کرده است به کارگران مزدبگیر و خانواده هایشان کمک کنید تا قدرت خرید و استانداردهای زندگی خود را حفظ کنند.

آنها برای جلوگیری از تعمیق سطوح موجود فقر، نابرابری و ناآرامی اجتماعی حیاتی هستند.

“ما باید توجه ویژه ای به آن داشته باشیم کارگران در انتهای متوسط ​​و پایین مقیاس دستمزدروزالیا وازکز آلوارز، یکی از نویسندگان این گزارش گفت.

«مبارزه با بدتر شدن دستمزدهای واقعی می تواند کمک کند رشد اقتصادی را حفظ کند، که به نوبه خود می تواند به بازیابی سطح اشتغال مشاهده شده قبل از همه گیری کمک کند. این می تواند راهی موثر برای کاهش احتمال یا عمق رکود در همه کشورها و مناطق باشد.

گفت و گوی اجتماعی و راه حل ها

با توجه به اینکه 90 درصد از 187 کشور عضو آن سیاست‌های حداقل دستمزد را دارند، گفت: یکی از ابزارهای مؤثر می‌تواند تعدیل کافی نرخ‌های حداقل دستمزد باشد.

چانه زنی جمعی و “گفتگوی اجتماعی سه جانبه قوی” – یعنی بین دولت، کارفرمایان و نمایندگان کارگران – نیز می تواند به دستیابی به تعدیل دستمزد مناسب در طول بحران کمک کند.

توصیه های دیگر شامل اقداماتی است که گروه های خاصی را هدف قرار می دهد، مانند ارائه کوپن به خانوارهای کم درآمد بنابراین آنها می توانند کالاهای ضروری را خریداری کنند یا مالیات بر ارزش افزوده (VAT) را بر روی این اقلام کاهش دهند که باعث کاهش بار تورم بر دوش خانوارها می شود و در عین حال به کاهش تورم به طور کلی کمک می کند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم