Vaquita Hags On: ویدیوی پهپاد یک خوک دریایی در معرض خطر انقراض را در مکزیک نشان می دهد

بر اساس نتایج یک بررسی علمی جدید از این گونه که روز چهارشنبه منتشر شد، در معرض خطر انقراض ترین پستاندار دریایی جهان، گراز دریایی کوچک به نام واکیتا، در حال آویزان است و به نظر می رسد از اقدامات جدید حفاظتی بهره می برد.

یک تیم بین المللی از دانشمندان تخمین زدند که حداقل 10 واکیتا در خلیج کالیفرنیا، آبی که باخا کالیفرنیا را از سرزمین اصلی مکزیک جدا می کند، باقی مانده است. گرازهای دریایی در هیچ جای دیگری یافت نمی شوند و با غرق شدن در تورهای آبششی به مرز انقراض کشیده شده اند، نوعی ابزار ماهیگیری که مانند یک پرده مشبک بزرگ حرکت می کند و از آبشش ماهی می گیرد. دلفین‌ها، لاک‌پشت‌های دریایی و واکیتا نیز گیر می‌کنند و وقتی نمی‌توانند برای نفس کشیدن به سطح زمین بروند، می‌میرند.

ماریا لوئیزا آلبورس گونزالس، وزیر محیط زیست و منابع طبیعی مکزیک در یک کنفرانس خبری با اعلام نتایج این نظرسنجی گفت: «امروز، ما خبرهای خوب و امیدوارکننده ای داریم.

محققان از شناسایی بصری و نظارت صوتی در طی 17 روز در ماه مه برای بررسی جمعیت استفاده کردند. در میان فیلم‌های ضبط‌شده از حیوانات گریزان، باله‌ای پشتی کوچکی بود که در کنار باله‌ای بزرگ‌تر ظاهر می‌شد، شواهدی از شنای گوساله‌ای در کنار مادرش.

تعداد تخمینی واکیتاها در نظرسنجی جدید مشابه مورد قبلی بود که در سال 2021 انجام شد. در آن زمان، محققان از آنچه دیدند بسیار متحیر بودند: بیش از 100 قایق ماهیگیری در یک منطقه بسیار حفاظت شده به نام منطقه با تحمل صفر. در آن زمان، نیروی دریایی مکزیک عدم اجرای خود را به تایمز تایید کرد.

از آن زمان، نیروی دریایی همکاری نزدیک‌تری با انجمن حفاظت از چوپان دریایی، یک سازمان غیرانتفاعی که در منطقه به دنبال تورهای آبششی گشت می‌زند، آغاز کرده است. و سال گذشته، نیروی دریایی یک گام جدید بزرگ برداشت، شبکه‌ای از 193 بلوک بتنی با قلاب‌های بیرون زده، طراحی شده برای درهم‌تنیدگی تورهای آبششی، در منطقه با تحمل صفر. گزارش جدید خاطرنشان می کند که به نظر می رسد توری آبششی در آنجا بیش از 90 درصد کاهش یافته است.

باربارا تیلور، زیست شناس و متخصص واکیتا که سرپرستی این بررسی را برعهده داشت و اخیراً از اداره ملی اقیانوسی و جوی شیلات بازنشسته شده است، گفت: “این بزرگترین موفقیت در حفاظت از واکیتا است که در 30 سال گذشته دیده ام.”

او گفت، اما برای نجات این گونه به موارد بیشتری نیاز است. در حالی که هیچ توری آبششی در منطقه تحمل صفر در طول بررسی مشاهده نشد، به طور منظم در شمال غربی، جایی که واکیتاها نیز مشاهده می شدند، دیده می شد. به طور رسمی، چرخ دنده در منطقه وسیع تری فراتر از منطقه تحمل صفر ممنوع است.

این گزارش گسترش استفاده از بلوک های بتنی را توصیه می کند.

دکتر “این میوه بسیار آسان و کم ارزش برای دولت مکزیک است.” تیلور گفت. آنها می‌دانند کجا باید این کار را انجام دهند، می‌دانند کجا بروند، می‌دانند که فوراً، قبل از فصل ماهیگیری بعدی، تفاوت ایجاد می‌کند.»

گام سخت تر، انتقال اقتصادهای محلی است که به تورهای آبششی متکی هستند و به وسایل جدید متکی هستند. یک ماهی بزرگ و در خطر انقراض در منطقه، توتوبا، وضعیت را به ویژه ناآرام کرده است زیرا مثانه شنای آن در آسیا قیمت بالایی دارد و قاچاق غیرقانونی و جرایم سازمان یافته را به خود جذب می کند. اما گونه های قانونی با تورهای آبششی نیز صید می شوند، از جمله میگو، کوروینا و ماهی خال مخالی.

یک تلاش محلی برای ترویج تجهیزات ایمن واکیتا توسط گروهی به نام Pesca ABC اداره می شود. روش های آن صید با کیفیت بالاتری را به همراه دارد، اما تاکنون تنها تقاضای کافی از سوی خریداران غذاهای دریایی برای حمایت از حدود 30 ماهیگیر وجود دارد.

کیتی کارپیو با Pesca ABC کار می کند و یکی از معدود اعضای جامعه ای بود که در نظرسنجی شرکت کرد و در مورد نحوه شناسایی حیوانات آموزش دید. او برای اولین بار همراه با محققان، یک واکیتا را دید.

او گفت: «این خیلی احساساتی بود. “خوشبختی زیاد، آدرنالین.”

این حیوانات آنقدر نادر و به سختی قابل تشخیص هستند که بسیاری از افراد جامعه وجود آنها را باور نمی کنند. خانم می‌گوید: «آنها به من می‌گویند، این یک دلفین بود، این بود، آن بود. کارپیو گفت. و من به آنها می گویم، صبر کنید تا نتایج را منتشر کنند، سپس تصاویر را خواهید دید.

او گفت آنچه برای آینده کلیدی است، یافتن راه حل هایی است که هم برای واکیتاها و هم برای ماهیگیران مفید باشد.

مکزیک تحت فشار فزاینده بین المللی برای اعمال ممنوعیت ماهیگیری تور آبشش در سراسر زیستگاه حفاظت شده واکیتا قرار گرفته است. این کشور بر اساس دو قانون ایالات متحده، یک معاهده جهانی تجارت حیات وحش و توافقنامه ایالات متحده، مکزیک و کانادا، با تحریم های تجاری فعلی یا احتمالی مواجه است.

حفظ گونه با آوردن تعدادی به اسارت یک گزینه نیست. تلاش برای انجام این کار در سال 2017 پس از آن که یکی از حیوانات در اثر تماس انسانی آنقدر تحت فشار قرار گرفت که جانش را از دست داد، رها شد.

کریستین ناول، مدیر اجرایی Cetacean Action Treasury، یک سازمان غیرانتفاعی که به نجات واکیتا از انقراض اختصاص دارد، می‌گوید: «بسیاری از افراد بسیار با تجربه فکر می‌کردند که واکیتا تا کنون از بین رفته است. این واقعیت که این کشور بهتر از حد انتظار عمل می‌کند، به مکزیک فرصت بیشتری می‌دهد تا این موضوع را به درستی انجام دهد.»

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما