WHO درخواست 43 میلیون دلاری برای افزایش واکنش در سوریه و ترکیه را اعلام کرد

او که در یک کنفرانس مطبوعاتی از دمشق، پایتخت سوریه صحبت می کرد، گفت که این مقدار با مشخص شدن بزرگی فاجعه افزایش می یابد.

طبق آخرین گزارش ها، بر اساس گزارش رسانه های بین المللی، بیش از 33000 کشته و میلیون ها نفر دیگر بی خانمان شده اند.

تشدید عملیات

تدروس همچنین گزارش داد که به نظر می رسد مقامات سوریه آماده اجازه دادن به گذرگاه های مرزی بیشتری برای ارسال کمک های بشردوستانه به شمال غرب هستند.

سوریه جنگ زده به مناطق تحت کنترل دولت، نیروهای مخالف و گروه های مسلح تقسیم شده است.

سازمان جهانی بهداشت در تمام مناطق آسیب دیده از زلزله که روز دوشنبه رخ داد، کار می کند.

آژانس سازمان ملل همچنین در حال افزایش عملیات در سراسر کشور، از جمله در شمال غرب است، جایی که تاثیر آن بدتر است.

به گفته دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل، OCHA، بیش از 4300 کشته و 7600 زخمی در آنجا گزارش شده است.

قبل از زلزله، 4.1 میلیون نفر از قبل به کمک های بشردوستانه وابسته بودند و نیازها در بالاترین حد خود بود.

از تحولات اخیر استقبال شد

تدروس بر نیاز به پاسخ “به سطح بعدی” برای دستیابی به همه جمعیت هایی که نیاز به حمایت دارند تاکید کرد.

وی از تصمیم ایالات متحده برای کاهش تحریم ها علیه سوریه در پی این فاجعه استقبال کرد.

“ما به همان اندازه از تصویب کلی اخیر دولت جمهوری عربی سوریه برای سازمان ملل برای کاروان های بین خطوط و همچنین اقدامات برای افزایش دسترسی برون مرزی قدردانی می کنیم. امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.”

رئیس سازمان جهانی بهداشت گزارش داد که او پیش از ظهر یکشنبه با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه دیدار کرده است “او نشان داد که آماده در نظر گرفتن نقاط دسترسی فرامرزی اضافی برای این وضعیت اضطراری است.”

آماده حرکت است

تدروس گفت که منتظر است تا از خطوط درگیری به سمت شمال غرب سوریه حرکت کند.

او به خبرنگاران گفت: «ما در واقع در حالت آماده باش هستیم. ما می‌توانیم در هر زمانی از خط ساحلی به سمت شمال غربی حرکت کنیم. بر اساس جواز پتویی از این طرف قبلاً مجوز داریم. اکنون منتظریم تا از طرف مقابل بشنویم. به محض اینکه به آن رسیدیم به سمت شمال غربی عبور خواهیم کرد.»

پس از وقوع زمین لرزه، سازمان جهانی بهداشت بلافاصله به منابع از پیش تعیین شده خود در شمال غرب و حلب دسترسی پیدا کرد و بدین ترتیب درمان جراحات عمده را ممکن کرد. کارکنان همچنین شروع به توزیع تجهیزات به مراکز بهداشتی کردند.

سازمان جهانی بهداشت برای تقویت واکنش های بشردوستانه به سوریه تجهیزات پزشکی می فرستد.

سازمان جهانی بهداشت برای تقویت واکنش های بشردوستانه به سوریه تجهیزات پزشکی می فرستد.

پاسخگویی به نیازها

تدروس روز شنبه وارد سوریه شد، جایی که سازمان جهانی بهداشت و شرکای آن تاکنون 110 تن تجهیزات پزشکی را در مناطق آسیب دیده در سراسر کشور توزیع کرده اند.

قرار است یک پرواز یکشنبه شب به دمشق برسد که لوازم بهداشتی اضطراری ضروری برای کارگران خط مقدم دارد.

آژانس ملل متحد همچنین از افزایش ظرفیت تیم های پزشکی تخصصی خط مقدم حمایت می کند.

بحران های آبشاری

این زلزله آخرین بحرانی است که پس از درگیری‌های جاری، همه‌گیری کووید-19، شیوع وبا و کاهش اقتصادی سوریه را درگیر کرده است.

دکتر گفت: دوازده سال جنگ سیستم مراقبت های بهداشتی را “پودر” کرده است. مایکل رایان، مدیر اورژانس سازمان جهانی بهداشت. قبل از زلزله، تنها 50 درصد از مراکز بهداشتی و درمانی فعال بودند، اما تاثیر واقعی آن بسیار بیشتر است.

او گفت: «نه تنها آسیب فیزیکی به زیرساخت‌ها وارد می‌شود، بلکه خروج کارکنان بهداشتی، از دست دادن حقوق، از دست دادن آموزش‌ها». این فقط مرگ هزاران بریدگی برای نظام است.»

“یک تراژدی آشکار”

رئیس سازمان جهانی بهداشت برای بازماندگان، امدادگران اولیه و کارکنان بهداشت ابراز احترام و تحسین عمیقی کرد، اگرچه به نیازهای بسیار زیاد آنها اشاره کرد.

سازمان‌های ملی و بین‌المللی، و همچنین همسایگان، مساجد، کلیساها و گروه‌های اجتماعی، برای رساندن همه چیز از غذا، آب تمیز و مراقبت‌های پزشکی تا فضای امن برای خواب مردم در حال رقابت هستند.

تدروس روز شنبه در حلب بود و از یک کلینیک بهداشتی سیار تحت حمایت WHO بازدید کرد که در آن داروها را بین افراد مبتلا به بیماری هایی مانند سردرد، اضطراب و مشکل در خواب توزیع می کرد.

او گفت: «سازمان بهداشت جهانی و سایر سازمان‌ها کارکنان جامعه را برای ارائه حمایت سریع از سلامت روان آموزش داده‌اند، اما خیلی بیشتر مورد نیاز است.

هنگامی که در شهر بود، تدروس با دختر جوانی به نام نور ملاقات کرد که پدر و مادرش را از دست داد و با فروریختن آپارتمان شش طبقه آنها دچار شکستگی دست شد و اشاره کرد که او “تنها یک نمونه از یک تراژدی آشکار است که میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد”.

مارتین گریفیث، هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل از سمت ترکیه باب الحوا، تنها گذرگاه مرزی باقی‌مانده که توسط شورای امنیت برای ارسال کمک‌های سازمان ملل به شمال غرب سوریه مجوز داده شده است، بازدید کرد.

مارتین گریفیث، هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل از سمت ترکیه باب الحوا، تنها گذرگاه مرزی باقی‌مانده که توسط شورای امنیت برای ارسال کمک‌های سازمان ملل به شمال غرب سوریه مجوز داده شده است، بازدید کرد.

تعلقات فرامرزی

OCHA روز یکشنبه گزارش داد که مقام ارشد بشردوستانه سازمان ملل به ماموریت خود در منطقه ادامه می دهد.

مارتین گریفیث، هماهنگ‌کننده امداد اضطراری، به سمت ترکیه بابا الحوا، تنها گذرگاه مرزی باقی‌مانده برای ارسال کمک‌های سازمان ملل به شمال غرب سوریه با مجوز شورای امنیت سفر کرد.

آقای. گریفیث همچنین از یک مرکز سازمان ملل در هاتای بازدید کرد و در آنجا شاهد انتقال و نظارت بر 10 کامیون بارگیری شده با کمک های ارائه شده توسط سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) قبل از حرکت به سوریه بود.

تیم‌های اورژانس و جستجو و نجات برای ارزیابی و اولویت‌بندی نیازهای فوری و ارائه کمک‌های نجات بخش در پی زلزله ویرانگر در نزدیکی مرز ترکیه و سوریه مستقر شده‌اند.

این چهارمین کاروان برون مرزی سازمان ملل از زمان زلزله شمال ترکیه در روز دوشنبه بود که مردم دو طرف مرز را تحت تاثیر قرار داد.

اولین کاروان، با شش کامیون، روز پنجشنبه به دنبال یک اختلال موقت سه روزه در جاده های کلیدی آسیب دیده وارد سوریه شد.

دومین کاروان متشکل از 14 کامیون IOM روز جمعه عبور کرد و روز بعد کاروان سوم متشکل از 22 کامیون حاوی داروها، کیت های تست وبا، پتو، کیت های بهداشتی لامپ های خورشیدی و سایر اقلام امدادی بود.

OCHA گفت که بنا بر گزارش ها پس لرزه ها در شمال غرب سوریه ادامه دارد و مردم مجبور به ترک خانه های خود هستند.

تیم های پدافند غیرنظامی روز شنبه عملیات جستجو و نجات را به پایان رساندند و به جمع آوری آوارها و بازیابی اجساد پرداختند، اما تلاش ها به دلیل کمبود سوخت و کمبود ماشین آلات و وسایل نقلیه با مشکل مواجه شده است.

نماینده سازمان ملل: سیاست را کنار بگذارید

در همین حال، گیر پدرسن، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه روز یکشنبه در یک سفر از پیش برنامه ریزی شده وارد دمشق شد.

وی تاکید کرد که انسان‌دوستان تمام تلاش خود را برای رسیدن به همه کسانی که به کمک نیاز دارند انجام خواهند داد و بر تلاش‌های خود برای جلب حمایت تاکید کرد.

او گفت: «البته ما به کشورهای دوجانبه دسترسی داریم، در حال بسیج منابع مالی هستیم و سعی می کنیم به همه بگوییم که سیاست را کنار بگذارند. این زمان برای متحد شدن در پشت یک تلاش مشترک برای حمایت از مردم سوریه است.”

آقای. پدرسن همچنین بر نیاز به دسترسی بین خطوط و برون مرزی تاکید کرد. من در تماس نزدیک با خانواده بشردوستانه سازمان ملل هستم، ما با هم کار می کنیم تا این حمایت را بسیج کنیم و البته این پیام کلیدی من در این سفر به سوریه است.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما