sibnewbanner

ده سال رشد اقتصادی افغانستان، معکوس در تنها 12 ماه: UNDP

این گزارش می‌گوید که اقتصاد معمولی رو به زوال، برخلاف بازار سیاه، پس از آگوست 2021، نزدیک به 5 میلیارد دلار از دست داد و “در 12 ماه آنچه که انباشته شدن آن 10 سال طول کشید، معکوس می‌شود.”

افزایش قیمت ها

هزینه سبدی از لوازم ضروری مورد نیاز برای جلوگیری از فقر غذایی در این میان است 35 درصد افزایش یافت، خانواده های فقیرتر را مجبور می کند که بیشتر به بدهی فرو روند یا دارایی ها را بفروشند، فقط برای زنده ماندن.

نزدیک به 700000 شغل از بین رفته استUNDP گفت که جمعیتی را که از تأثیرات همه‌گیری کووید-19، درگیری، خشکسالی و جنگ در اوکراین متزلزل شده‌اند، تهدید می‌کند.

«مردم افغانستان بی امان تحت شرایط بسیار سختی قرار گرفته اند. آنها در 40 سال گذشته از چالش های متعدد جان سالم به در برده اند و انعطاف پذیری عظیمی از خود نشان داده انداین گزارش با عنوان رسمی، یک سال مرور: افغانستان از اوت 2021.

“با این حال 12 ماه گذشته به ارمغان آورده است بحران های آبشاری: وضعیت اضطراری بشردوستانه انقباض عظیم اقتصادی؛ و فلج شدن سیستم بانکی و مالی آن علاوه بر ممانعت از دسترسی دختران به تحصیلات متوسطه و محدودیت در تحرک و مشارکت زنان در اقتصاد.”

“پاسخ قوی” سازمان ملل

آخیم اشتاینر، رئیس UNDP، «واکنش قوی و هماهنگ سازمان ملل متحد به بحران» را ستود و گفت که برای جلوگیری از یک فاجعه در زمستان گذشته بسیار مهم است.

“با تکیه بر آنچه در سال گذشته انجام شد، از جمله تلاش‌های متناسب در بخش‌های مختلف برای بهبود معیشت بیش از نیم میلیون نفر، وجود دارد. نیاز مبرم به حمایت از اقدامات بیشتر برای جلوگیری از بحران عمیق تر

ما باید به افغان‌ها کمک کنیم تا با زمستان پیش رو کنار بیایند، از جمله از طریق برنامه ABADEI که هدف آن حمایت از دو میلیون نفر با فرصت‌های معیشتی و شغلی در دو سال آینده است – با تمرکز بر گروه‌های آسیب‌پذیر مانند زنان کارآفرین و جوانان.

گسترش اتصال

این گزارش تصویر مالی تیره‌ای از کشور ترسیم می‌کند که به بیش از یک دهه قبل از قدرت گرفتن طالبان بازمی‌گردد.

با کاهش مداوم تولید ناخالص داخلی از سال 2008، افغانستان برای حفظ اقتصاد خود به کمک های بین المللی تکیه کرد که این امر خیره کننده بود. 75 درصد از کل هزینه های دولت و نزدیک به 40 درصد تولید ناخالص داخلی در زمان گذار. UNDP خاطرنشان می کند، اما کمک کنندگان خارجی تا حد زیادی کمک ها را پس از انتقال به حالت تعلیق درآوردند.

بدون حمایت از خارج، افغانستان اکنون باید بر عواید داخلی محدود حاصل از زراعت و صادرات زغال سنگ متکی باشد.

مقامات به دنبال رفع کمبودهای درآمدی از طریق سرکوب فساد در جریان‌های درآمدی کلیدی مانند گمرکات و ارتباط با بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران خارجی بوده‌اند.

در این گزارش آمده است: «دو دهه وابستگی شدید به کمک‌ها و واردات بین‌المللی، فقدان صنعتی شدن و رقابت‌پذیری، تحرک و اتصال محدود بین مناطق، از جمله عوامل دیگر، مانع از حرکت رو به جلوی افغانستان شده است».

هزینه حذف زنان

تحلیل UNDP پیش بینی می کند که محدود کردن زنان برای کار می تواند منجر به زیان اقتصادی تا یک میلیارد دلار شود – یا حداکثر پنج درصد از تولید ناخالص داخلی کشور.

حقوق زنان و دختران برای آینده افغانستان حیاتی استکانی ویگناراجا، مدیر UNDP آسیا و اقیانوسیه گفت. «این با آموزش شروع می شود و با فرصت های برابر در مورد اشتغال و پرداخت ادامه می یابد.

«UNDP حمایت از مشاغل متعلق به زنان را به عنوان محور اصلی فعالیت های کمکی خود قرار داد: ما از 34000 کسب و کار کوچک تحت مالکیت زنان حمایت کردیم. ما هدف این است که تا پایان سال جاری به 50000 کسب و کار تحت مالکیت زنان برسد.

عبدالله الدرداری، نماینده مقیم UNDP گفت که آنها از بودجه 300 میلیون دلاری ارائه شده برای کار برنامه در زمینه معیشت به عنوان بخشی از پاسخ کلی به بحران سپاسگزار هستند، “اما برای بهبود اقتصادی بسیار بیشتر نیاز است”.

«افغان ها در حال اتمام زمان و منابع هستند. افغانستان برای احیای بازارهای محلی و تجارت های کوچک که ستون فقرات اقتصاد افغانستان هستند به حمایت جامعه بین المللی نیاز دارد.”

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما